Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самоубийствата в България намаляват

Снимка: medicalnews.bg

10 октомври е Световен ден на психичното здраве. Тази година той е посветен на превенцията на самоубийствата и преминава под мотото "40 секунди за действие". На всеки 40 секунди някой в света губи живота си при самоубийство. В България през последните години се очертава трайна тенденция към намаляване на самоубийствата.

Все повече млади хора се самоубиват

В световен мащаб само за половин век честотата на самоубийствата се е повишила с 60 на сто. Самоубийството заема десето място като причина за смърт. На всеки 3 секунди някой някъде по света посяга на живота си. Всяка година над 800 000 души умират при самоубийство, от тях 150 000 в европейските страни. Данните съобщи д-р Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация:

"Все по-голям е делът на младите хора, които се самоубиват. Повече от половината от глобалните самоубийства се случват преди навършване на 45 години. 95% от подрастващите, починали от самоубийство, са от страни с нисък и среден доход. Само 10 са от страните с високи доходи, като самоубийството е втората водеща причина за смърт при 15-20-годишните млади хора".

3 основни фактора

В развитите страни мъжете-самоубийци са 3 пъти повече от жените. Докато в държавите с ниски доходи съотношението е почти изравнено. 3 са основните рискови фактора, които могат да доведат до самоубийство:

"Хора, които живеят с проблеми на психичното здраве, като например депресия, хронична болка. Тя може да е соматична - болест, вредна злоупотреба например с алкохол, системна злоупотреба на наркотици, хора, които са изложени на конфликт, бедствие, насилие, травма, злоупотреба, загуба или изолация и хора, които са уязвими от дискриминация - това са бежанци, мигранти, сексуални малцинства, затворници".

Самоубийствата у нас намаляват

У нас през последните десетина години се наблюдава трайна тенденция към намаляване на самоубийствата, посочи д-р Владимир Ненков от Националния център за обществено здраве:

"Мястото на България, сравнена с другите държави - 3 пъти по-малко от Русия, два пъти по-малко от Япония и съизмеримо със САЩ. Тенденцията през последните години е стабилно намаляване както на опитите, така и на смъртността от самоубийства в цялата популация. Съотношението смърт към опити е 1 към 4, малко по-ниско е от световните данни. Според различни автори е между 6 и 25 опита на 1 реализиран".

Статистиката е много важна за набелязване на мерки и програми за превенция на самоубийствата. У нас се прилагат различни модели и програми с тази цел, посочи д-р Захари Зархов от Центъра за обществено здраве:

"Разработихме обучителни програми за работа с училищни психолози, педагогически съветници, логопеди, ресурсни учители за работа в училищата по темите тревожност -депресия, агресия и автоагресия и сексуално образование. На второ място са разработени модули, които успешно интервенирахме онлайн по темите тревожност и депресия, разпознаване на тревожност и депресия в общата практика, базирани онлайн на сайта на Центъра по обществено здраве и са предназначени за общопрактикуващите лекари, за социални работници, работещи с рискови групи и за психолози".

Важно е взаимодействието с медиите

От голямо значение е как самоубийствата се представят в публичното пространство. Затова е много важно взаимодействието с медиите, припомни Михаил Околийски:

"Да не съобщавате подробности около самите самоубийства, да не се влиза в детайли, да не се описва социодемографската ситуация на човека, който е направил опита за самоубийство, защото това често има репликиращ ефект, т.е. хората се идентифицират с човека и е доказала науката, че това води след себе си до други опити за самоубийство".

На страницата на Националния център по обществено здраве е публикуван наръчник с конкретни съвети към работещите в тази сфера.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кога Павликени ще има обходен път?

Обходният път на Павликени става все по-нужен, защото тежките камиони вече разбиват улиците на града. Четирикилометровото трасе все още е на фаза проектиране, възложено от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Тепърва ще се прави количествено-стойностната сметка.  Тежките камиони, които карат инертните материали от кариерата във Вишовград до строежа..

публикувано на 03.07.25 в 14:31

Желязков със задачи към министри и областни управители – да върнат отпадналите ученици

Премиерът Росен Желязков постави персонални задачи на областните управители и на редица министри, с които обратно в училище да се върнат отпаднали ученици, а децата на 4 и 5 години да се обхванат в детските градини.  Механизмът съществува от 2017 година, до момента нетно над 75 хиляди деца са върнали в клас, но последните години заради..

публикувано на 03.07.25 в 14:19
Боян Дуранкев

Боян Дуранкев за цените и еврото: Страхът тежи повече от истината

Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин , стига законът да го позволява, има алчност.  Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че "има..

публикувано на 03.07.25 в 14:12
Наталия Илиева

Държавата срещу домашното насилие: Как потърпевшите могат да получат правна помощ?

"За 24 часа постигаме заповед за незабавна защита. Ключово е адвокатът да е на първа линия". Това обясни пред БНР Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ.  "От 16 март 2023 година до днес сме започнали спасяването на 270 лица".  Бюрото съществува от 2006 година. То е орган, чрез който държавата осигурява..

публикувано на 03.07.25 в 14:10
Снимката е илюстративна.

ПТП спря движението по пътя Созопол - Аркутино

Заради катастрофа е спряно движението по пътя Созопол - Аркутино.  Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут - по общинския път Каваци - Дюни - Свети Тома и обратно. Катастрофа затруднява движението на пътя Пловдив – Карлово

публикувано на 03.07.25 в 13:59
Снимката е илюстративна

Автомобил се запали в монтанско село, изгоря житен блок от 15 дка

Автомобил се запали в монтанското село Мадан. Изгоря и житен блок от 15 декара.  Няма пострадали хора. Инцидентът е станал вчера около 13.00 часа. В землището на село Мадан, община Бойчиновци, в местността "Пукьовец", по време на движение е възникнал пожар в лек автомобил, управляван от мъж на 53 г. от село Лехчево, който са  пътували и..

публикувано на 03.07.25 в 13:42

Депутатите гласуват вота на недоверие към кабинета утре в ранния следобед

Утре в 13,10 часа ще е гласуването на третия вот на недоверие към кабинета "Желязков". Това стана ясно след приключването на днешните дебати. Вотът е внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие", а темата е "провал във фискалната политика на кабинета".  Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие "Величие"..

публикувано на 03.07.25 в 13:29