В тежка битка с рака тя се връща към старите си умения да прави плетени кукли, които успяват да развълнуват деца и възрастни в различни точки по света.
Преди 11 годинисемейството на Милена Пенчева решава да замине за Канада, където мъжът и имал фирма. В същото време получават и зелена карта за Щатите, която променя плановете им. Заедно с мечтата за по-смисленживот, Милена отнася със себе си и всичко онова, на което я е научил животът у нас.Дори не подозира, че парцалените кукли, с които са израснали тя и дъщерите й, ще се превърнат в най-ценното лекарство за нейното физическо оцеляване.
„От много години правя парцалени кукли. В началото правех кукли на моите деца, защото в магазините нямаше тогава стока – имахме пари, пък нямаше играчки“, разказва Милена пред „Хоризонт“.
Вече в Балтимор й откриват рак на гърдата. „Преминах през много тежък период – химиотерапия, лъчетерапия. Христина и Соня - невероятни дъщери имам – се грижеха изцяло за мен, после малката ми дъщеря ми донесе една кукла, която бях шила като бяха малки деца. И каза: „Майко, не искаш ли да започнеш нещо такова? И без това стоиш вкъщи. Ший кукли или играчки – което ти създава настроение…“
Милена Пенчева харесва куклите в народни носии, като малка е играела народни танци. Започнала да качва снимки на изработените кукли във Фейсбук. „Никога не съм си представяла, че тези кукли, които аз шия, ще мога да ги продавам“, казва тя днес. А това се случва вече в девет държави, сред които Гърция, Русия, Румъния, Холандия, Турция, Швеция…
По природа съм силен човек и не падам лесно духом – това го нося от моята майка, разказва още за себе си Милена, която помни съвета на своята майка: светът е като огромно огледало и усмихнеш ли се ти, и другите ще ти се усмихват. Затова и куклите са усмихнати. Лицата им са дело на голямата й дъщеря, която има художествено образование от Италия.
На всички, които имат досег с нейните кукли, Милена желае „да бъдат силни, да запазят мира в себе си, да запазят топлината към всеки, който е около тях“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..