В тежка битка с рака тя се връща към старите си умения да прави плетени кукли, които успяват да развълнуват деца и възрастни в различни точки по света.
Преди 11 годинисемейството на Милена Пенчева решава да замине за Канада, където мъжът и имал фирма. В същото време получават и зелена карта за Щатите, която променя плановете им. Заедно с мечтата за по-смисленживот, Милена отнася със себе си и всичко онова, на което я е научил животът у нас.Дори не подозира, че парцалените кукли, с които са израснали тя и дъщерите й, ще се превърнат в най-ценното лекарство за нейното физическо оцеляване.
„От много години правя парцалени кукли. В началото правех кукли на моите деца, защото в магазините нямаше тогава стока – имахме пари, пък нямаше играчки“, разказва Милена пред „Хоризонт“.
Вече в Балтимор й откриват рак на гърдата. „Преминах през много тежък период – химиотерапия, лъчетерапия. Христина и Соня - невероятни дъщери имам – се грижеха изцяло за мен, после малката ми дъщеря ми донесе една кукла, която бях шила като бяха малки деца. И каза: „Майко, не искаш ли да започнеш нещо такова? И без това стоиш вкъщи. Ший кукли или играчки – което ти създава настроение…“
Милена Пенчева харесва куклите в народни носии, като малка е играела народни танци. Започнала да качва снимки на изработените кукли във Фейсбук. „Никога не съм си представяла, че тези кукли, които аз шия, ще мога да ги продавам“, казва тя днес. А това се случва вече в девет държави, сред които Гърция, Русия, Румъния, Холандия, Турция, Швеция…
По природа съм силен човек и не падам лесно духом – това го нося от моята майка, разказва още за себе си Милена, която помни съвета на своята майка: светът е като огромно огледало и усмихнеш ли се ти, и другите ще ти се усмихват. Затова и куклите са усмихнати. Лицата им са дело на голямата й дъщеря, която има художествено образование от Италия.
На всички, които имат досег с нейните кукли, Милена желае „да бъдат силни, да запазят мира в себе си, да запазят топлината към всеки, който е около тях“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..