Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост, за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.
Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се, най-тежко е когато се засегне здравето, когато чуеш тежка диагноза за себе си или за свой близък. Тогава, човек е обхванат от чувство на безсилие и предопределеност. Надвисват тежки очаквания за бъдещето, умът рисува страшни картини и не вижда изход от ситуацията.
Не един и два са примерите обаче, за хора проявили силата на волята именно в такива моменти. Тогава те събират всичките си ресурси и ги насочват към преодоляване на кризата. Излизат по-силни и по-уверени от изпитанията и се превръщат в други хора, пример за останалите.
В такива моменти човек поглежда на живота с други очи. Започва да цени всичко в него, да общува повече с Бог и да се уповава на неговата мъдрост. Преживява катарзис.
Димитър Асенов е млад човек, който с години се занимава със спорт и тренировки. Към момента е университетски преподавател и докторант в сферата на телекомуникациите. Диагнозата, която му е поставена е множествена склероза.
Прогресивно автоимунно заболяване, при което имунната система атакува защитната обвивка на нервните влакна и това забавя предаването на нервните импулси.
Тежка диагноза, която променя целия мироглед и начин на живот на Димитър. Той казва, че с удоволствие идва, за да разкаже за своите трудности и за начините, които е открил да се справи с болестта, да поддържа тялото и ума си и има желанието да ги сподели с повече хора, които виждат в болестта непреодолимо препятствие.
Димитър Асенов е докторант и университетски преподавател в сферата на телекомуникациите и инженерните науки.
"Нямах никаква представа за болестта множествена склероза преди аз да получа диагнозата и за мен това беше като "гръм от ясно небе".
Още не бях студент, работех по специалността си, когато един слънчев ден научих, че съм болен от множествена склероза и и целият ми свят се "преобърна", бях на около 23 години, сподели за "Нощен Хоризонт" Димитър Асенов.
"Точно тогава се занимавах усилено с фитнес, имах свои клиенти по културизъм, но диагнозата промени всичко в моя живот...
Беше ми трудно разчитането на образната ми диагностика... Първото ми питане беше - "от това умира ли се?", питах мой приятел, който имаше познания по разчитането на изследвания, а грешката ми беше, че започнах първо да чета в интернет, където пишат страшни неща и тогава ми минаха мисли за самоубийство... Тотално рухнах", спомня си Димитър.
От днешна гледна точка той вече разказва за своята битка пред медиите, дори е започнал да прави свой сайт с името му, в който той ще разказва на хората как могат да се справят с болестта, през какви трудности се преминава.
Димитър е убеден, че личният пример е много важен. Да, понякога "човек се хваща за сламката", но съветът му е да се прави всичко в съвкупност - и лечението, движението, положително мислене, пътувания.
Самият той предпочита планината пред морето, пътуванията, веган е, спортува, харесва му океана, оптимист е, защото е убеден че:
"Ключът е в нас, силата е в нас, ние не знаем дори колко сила притежаваме и трябва да повярваме, че винаги съществува добрият край на всичко, което ни се случва, затова - не се отчайвайте, а вярвайте".
Още слушайте в интервюто на Мая Данчева с Димитър Асенов в "Нощен Хоризонт".

Какъв е пътят на една книга, за да достигне тя до читатели? Ако днес можем да споделяме творчеството през социалните мрежи или лесно да се самоиздаваме, то преди 1989 година съдбата на една книга, а много често и на нейния автор, е съвсем различна. "По времето на социализма ние се снабдявахме и със западни книги. По какъв начин - крадяхме от..
Да живееш в Белгия и да се чувстваш у дома. Това е възможно - казва нашата сънародничка Габриела Хутелън. Тя е от София, но от пет години живее в едно малко село близо до границата на Белгия с Нидерландия , където я е завела любовта и е създала семейство. Попадайки на новото място, Габриела започнала да търси контакти с наши сънародници,..
В "Нощен хоризонт" гостува Кристиан Ваклинов, "будител - пазител" на историята и настоящето на единствената работеща теснолинейна жп линия у нас. Той е председател и на Гражданско сдружение "За теснолинейката", създател и на единствения у нас музей на теснолинейката в гара Цепина. В началото на месец октомври Ваклинов издаде и супер луксозната..
На 12 ноември от 17,30 часа на среща с автограф и чаша вино в Коктейл бар "Опус" на ул. "Иван Вазов" 8 Мариана Кирова кани приятели и почитатели на премиерата на новата си книга "Приключенията на една блондинка". В книгата са включени разкази и новели, както и едноименния роман, който е обект на второ издание . Излезе от печат новата книга..
Едно ястие от векове събира хората и гради мостове между поколенията – траханата . Позната още от времето на Древна Персия, днес това тестено изкушение не е просто храна, а символ на домашния уют и споделеността. Ивайловградското село Пелевун е сред малкото места у нас, където традицията се пази жива и оживява всяка есен с Празника на..
Мирчихан Мехмед или Мери, както всички я наричат е от Русе, но от 15 живее в Белгия. В страната на шоколада, младата жена открила възможността да осъществи своите кулинарни таланти и да превърне това, което й доставя радост, в удоволствие за другите - да прави десерти, торти и други сладки изкушения . "Как тръгна всичко? Аз торти и..
Тази събота в 19.30 часа ще започне грандиозният спектакъл по откриването на Големия египетски музей. Церемонията за официалното откриване ще събере 250 артисти, като сред изпълнителите са 160 египетски певци, музиканти и танцьори, а останалите са от 79 различни националности, и ще се предава на живо в платформата TikТок. На церемонията,..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и..
Четири протеста срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София се подготвят до края на седмицата. Елеонора Ангелова - организатор..
Самата полиция има нужда да има заловени хора с наркотици, както казва МВР "има мащабна акция" . И тази мащабна акция има 5 задържани и един за..