Отмина седмицата на Нобеловите награди, в която едно от отличията беше връчено два пъти. Наградата за литература - вероятно най-високата чест в този вид изкуство - се завърна, след като миналата година не беше връчена заради секс-скандала разтърсил Шведската академия - консервативната и потайна лингвистична институция, определяща победителите в тази категория.
Въпреки паузата академията не можа да избяга от противоречията - лауреат за литература за 2019 стана австриецът със словенски произход Петер Хандке. Повод за недоволство трудно може да е кариера, разпростираща се в 7 десетилетия и включваща съвременни класики като „Кратко писмо за дълга раздяла“ и „Нещастие без ропот“, както и сценария на киношедьовъра „Криле на желанието“ на Вим Вендерс. Но наред с литературния си талант, Хандке е известен и като защитник на режима на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич, на чието погребение през 2006 година държи и реч. В определен момент австрийският писател стига дотам, че да отрече геноцида над босненски мюсюлмани в град Сребреница. А само преди няколко години Хандке обяви самите Нобелови награди за безсмислени. След като получи същото това отличие, изцяло позитивни бяха отзивите може би единствено в Австрия и Сърбия.
Донякъде в сянката на Петер Хандке остана забавеният с една година анонс на носителя на литературния Нобел за 2018 година. Получи го полската писателка Олга Токарчук. „Феминистката с расти“, както я описа „Гардиън“, също не е чужда на скандалите. Когато преди 5 години в своя книга изследва тъмен период от историята на страната си, на издателството му се налага да ѝ назначи охрана след заплахи от местни националисти. Неограниченото въображение, енциклопедичната точност и прехвърлянето на граници са определящи за книгите на Токарчук, издавани и на български. По повод Нобеловото ѝ отличие Константин Мравов разговаря с нейния преводач у нас - Силвия Борисова.
Токарчук спечели Нобела заради „дълбочината на творчеството и любознателността и сериозността, с която тя изследва абсолютно всички житейски теми, гарнирайки ги с лека мистика доста често“, казва Борисова.
Интервюто със Силвия Борисова можете да чуете в звуковия файл.
Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..
Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...
Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..