"По границите на България ситуацията е спокойна, няма раздвижване". Това каза пред БНР вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов и добави:
"Гранична полиция контролира ситуацията. Има готовност, при необходимост, да се включи и подразделение на армията да подпомага Гранична полиция, както беше във времената, когато имаше засилен натиск от нелегални мигранти по нашата граница. Но към момента всичко е спокойно, ситуацията се наблюдава както на територията на Гърция, така и на Турция".
По думите на Каракачанов не е необходимо да се планират по-специални мерки в следващите дни, защото няма движение на големи групи нелегални емигранти към българската граница.
В предаването "Неделя 150" по програма "Хоризонт" вицепремиерът и министър на отбраната коментира, че страната ни е подготвена за евентуален натиск от хора на границата: "С огнестрелно оръжие няма да се стреля, но има достатъчно средства, които могат да бъдат използвани при евентуално нахлуване на мигрантски маси. Както се действа при безредици - водни струи, газ и т.н.".
Ежедневен обмен на информация
Каракачанов определи думите на турския президент Ердоган към ЕС като "заплахи" с цел искане на повече пари: "Едната цел е още пари - той получи над 6 млрд. евро до момента, а претендира за 32 милиарда. Второ нещо е - търси мека позиция по отношение на действията му в Сирия". По думите на министъра на отбраната комуникацията с институциите в Гърция са ежедневни: "Не само между България и Гърция, но и с останалите партньорски служби, които се занимават със сигурност, има ежедневен обмен на информация".
Каракачанов подчерта, че има обмен на информация, свързана с нелегалната миграция, между българските и турските служби.
По повод предстоящата среща на външните министри на страните от ЕС вицепремиерът заяви, че правителството на България не е обсъждало позиция за санкции спрямо Турция заради операцията ѝ в Сирия: "Ние се стремим да поддържаме добри отношения с всички наши съседи. Привърженици сме да се търси решение без санкции, защото санкциите само ще усложнят нещата". Според него при голяма бежанска вълна България ще бъде отново "на топа на устата" и трябва да са подготвени мерките, за да не се стига дотам.
"Най-малко е подходящо България да играе ролята на инициатор на санкции или остри позиции, това не е в наш интерес", категоричен бе Каракачанов. Според него дипломацията е необходима, но е важно да се охранява сигурно границата на страната от нелегални потоци от хора.
Острата позицията към Македония
"България винаги е гледала на Македония като на друга държава, в която живеят наши сънародници, и сигурността на тази държава и на тези наши сънародници не са ѝ безразлични. За благодарност получавахме, с много малки изключения - на правителството на Любчо Георгиевски и последните две години - правителството на Зоран Заев, получавахме удари под кръста и опити за злепоставяне на България. Крайно време беше страната ни да заеме твърда позиция. Ние не можем да си позволим да допуснем в ЕС да влезе държава с подобна идеология – коминтерновско-югославска. Идеология, създадена в Москва, наложена със сила от Белград", коментира Каракачанов. По думите му т.нар. "македонска идентичност" е наложена с декрети след 1944-та година, когато Македония е върната в състава на Югославия: "Налагана с насилие, с цената на около 20 хиляди убити, над 30 хиляди преминали през лагери и затвори".
Каракачанов заяви: "Ние не искаме да им налагаме идентичност, искаме те да спрат да фалшифицират историята. Не искаме да продължава политиката в Скопие - хората, които проявяват българска национална принадлежност, да бъдат тормозени". Той даде пример, че след решението на българското правителство на 9-и октомври за даване на "зелена светлина" на Македония за ЕС, но при определени условия, е получил оплаквания от хора в Македония, които са притискани: "Единият, защото сме се срещнали при последното ми посещение в Скопие и сме пили кафе. Това ли им е европейското настроение, така ли ще влизат в ЕС? Моят отговор е не!".
Има ли връзка на служител на МО със слуховете за отнемане на деца
"В ДАНС няма постъпила никаква информация по отношение на това, че служител на Министерство на отбраната, без значение дали е на регионално или на централно ниво, участва в подобно нещо", заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той сподели информация, с която разполага, че на някои места слуховете тръгват от кандидати за кметове, които не са от партиите в управляващата коалиция. "Искат да създадат шум в системата и да спечелят някой глас", коментира той.
По думите на Каракачанов, който е и лидер на ВМРО, партията му няма интерес от създадената паника и посочи, че ВМРО настоява за интеграция на децата от ромските малцинства още от 3-годишна възраст.
Вицепремиерът посочи, че разполага с информация за провокаторите на психозата сред ромските махали в Сливен и Ямбол, но не е редно да я изнася, защото тече разследване по случая.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Красимир Каракачанов можете да чуете от звуковия файл.
Няма нарушения на Закона за радиото и телевизията, спазено е изискването за плурализъм на гледните точки - това показва изготвеният от дирекция "Мониторинг и анализи“ на Съвета за електронни медии доклад за отразяването на ескалацията на войните в Близкия изток. Наблюдението обхваща шест радио- и телевизионни програми, сред които програма "Хоризонт" на..
Въпросът с въвеждането на контрол по границата с Гърция след 1 януари не стои, каза премиерът Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел. От тази дата България и Румъния влизат в Шенген и по суша, но запазват граничния контрол помежду си в рамките на 6 месеца: "Аз говоря и с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис често, вчера също се видяхме...
Конституционният съд отново ще обсъжда противоречат ли на основния закон промените в Конституцията, свързани със служебното правителство, мандата на Народното събрание и възможността за депутати да се кандидатират и хора с двойно гражданство. С 8 на 3 гласа конституционните съдии допуснаха за разглеждане по същество исканията на президента и..
Ангел Георгиев и Веселин Вешев от "Възраждане" заявиха, че ще се откажат от депутатския си имунитет. Това те обявиха в кулоарите на парламента, след като изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска още шест депутатски имунитета. Сарафов поиска депутатските имунитети на шестима. Кои са те? Исканията за двамата са във връзка с..
Премиерът Димитър Главчев е разговарял вчера с премиера на Северна Македония Християн Мицкоски на срещата ЕС-Западни Балкани, съобщи самият той пред журналисти в Брюксел: На всеки един такъв форум обсъждаме и му казах "Нека малко да намалим остротата на изказа и то при вас…езикът на омразата не би трябвало да е приложим и първо с него трябва..
Русия има с кого да говори в Украйна, руските войски напредват с бързи темпове по цялата фронтова линия. Това заяви президентът Владимир Путин на годишната си пресконференция. Тя е комбинирана с диалог с граждани, въпросите от които са над два милиона. Пресконференцията започна с въпроси за икономиката. Всичко се измерва с икономиката, заяви..
Премиерът Димитър Главчев изрази надежда споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна да влезе в парламента днес. Той говори пред журналисти преди началото на Европейския съвет в Брюксел. Министър-председателят определи като "небивалици" думите, че със споразумението се е опитал да спре създаването на редовно..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..