Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли натискът на международната общност да окаже влияние на Ердоган

Тихомир Стойчев и Георги Димов пред БНР

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

"Турция не е спирала да гледа на България като на част от своите вилаети. Трябва да четем новата национална доктрина на Турция, олицетворена в книгата на Давутоглу". Това каза в предаването „12+3“ по „Хоризонт“ експертът по сигурността и преподавател в НБУ Тихомир Стойчев. Според него българската политика спрямо Анкара още от годините на социализма е непоследователна. По повод настояването на премиера Бойко Борисов Турция да спре операцията си в Сирия, той коментира:

„Чудесно е, че го прави, но пак казвам думата „непоследователност“. Преди казвахме: „моят приятел Тайпи“, чукахме се по раменете…Отворили сме на практика всички възможности на турския бизнес, на турския капитал да влиза в България. Естествено, навлизането на капитал оказва влияние. Турция винаги е гледала ревниво на своите инструменти - и на изповядващите исляма, и на хората с турско етническо самосъзнание“.

Стойчев коментира, че в началото на управлението си БААС и Саддам Хюсеин са имали светски уклони, но са прибегнели до радикализиран ислям в нуждата от мобилизация на националните ресурси. Относно заплахите за страната ни от операцията в Сирия, експертът коментира:

„България в момента не разполага с достатъчно ресурси, за да гарантира собствената си, регионална и глобална сигурност. Единственото, което можем да правим, е да усилваме собствените си способности, обаче за сметка на включването в различни съюзи, да си направим преглед и на междудържавните договори, които сме имали през историческите етапи в различно време, и да актуализираме някои наши позиции – политически, дипломатически, а и по отношение ресурсите на специалните служби“.

България и в момента присъства в Турция „дипломатически и със всякакви свои ресурси.Трябва да ги активизираме“.

Бившият генерален консул на България в Одрин Георги Димов заяви в предаването "12+3" по "Хоризонт":

„Тези изявления на нашия премиер трябваше да се случат и лично от него, в първо лице единствено число, да научим какво е становището ни, а именно, че ние сме категорично против тази турска операция в Сирия. Същевременно той изрази загриженост, че от евентуални санкции страната ни би загубила милиарди“.

Димов допълни, че снощи от САЩ са наложили санкции на още две турски министерства и трима министри - в сферата на отбраната, вътрешните работи, енергетиката. Под въпрос е и визитата на Ердоган на 13-и ноември.

„Също така е интересно, че в оценките по темата официално се включи и Китай. Стана известна позицията, изразена от говорителя на тяхното външно министерство - Турция незабавно да прекрати операцията си и да се върне на правия път“.

В самата Турция ситуацията „никак не е добра в икономически, политически и социален план, а в момента се насажда и една милитаристична обстановка“. Задържани са над 120 противници на операцията, чиято цел е да се овладеят 4 ключови града в Сирия, преди да се седне на масата на преговорите.

„Предполагам, че натискът на международната общност ще се засилва все повече. Предвид и плачевното състояние на турската икономика, само с това може да се въздейства на Анкара и лично на Ердоган“.

Димов се позова на данни, че военната операция в Сирия би струвала на Анкара минимум 100 млрд. долара. Външните дългове на страната са също близо 800 млрд. долара.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Даниел Митов

Даниел Митов е отстранил директора на ОД на МВР - Варна

Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов.  Това научи БНР от свои източници.  За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град.  Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..

публикувано на 11.06.25 в 23:06

Представители на 9 държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и ЕС

Представители на девет държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и Европейския съюз. "Нито Русия, нито която и да е друга държава, която не е от НАТО, има право на вето върху разширяването на Алианса," се казва в декларацията от Одеса, подписана според съобщение на украинското президентство и от българския..

публикувано на 11.06.25 в 22:15
Черногръд хомяк. Хомяците, представители на сем. Хомяковидни, често се наричат хамстери.

Зоолози освободиха в природата черногръди хомяци - рядък вид, срещан само на Балканите

Екип от Института по биоразнообразие към БАН и Българското дружество за защита на птиците освободи в дивата природа черногръди хомяци, размножени на закрито. Видът се среща само на Балканите, като е включен в Червената книга на България като "уязвим вид" и е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Повече от две години интензивна работа..

публикувано на 11.06.25 в 22:08
Италианският външен министър Антонио Таяни.

Министър Таяни: Италия е  готова да приеме нередовно пребиваващи в САЩ свои граждани

На фона на сблъсъците в Калифорния медиите в Италия публикуваха информация, позовавайки се на Washington Post, че сред нелегално пребиваващите в САЩ 9000 имигранти, които президентът Доналд Тръмп смята да изпрати в Гуантанамо, има и европейци, сред които и италианци. Около 700 морски пехотинци са в Лос Анджелис за потушаването на имигрантските..

публикувано на 11.06.25 в 21:50
Върховният представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност Кая Калас и британският външен министър Дейвид Лами в Брюксел, Белгия, 11 юни 2025 г.

Мадрид, Лондон и ЕК се споразумяха за бъдещите отношения на Гибралтар с ЕС

Испания, Обединеното кралство и Европейската комисия постигнаха споразумение за бъдещите отношения на Гибралтар (който е отвъдморска британска територия)  с Европейския съюз.   Преговорите по темата продължиха над 3 години и половина. До 2020 г. Гибралтар е член на Европейския съюз чрез членството на Великобритания. Великобритания се присъединява..

публикувано на 11.06.25 в 21:15

Приключи плановият ремонт на V блок на АЕЦ "Козлодуй"

Приключи плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщават от централата. Днес той е включен в електроенергийната система на страната след извършена проверка и издадена положителна оценка от Агенцията за ядрено регулиране. Планов годишен ремонт на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Успешно са изпълнени планираните дейности по ремонт на..

публикувано на 11.06.25 в 20:19

Военният самолет "Спартан" превози болно дете от София до Антверпен

Екипаж от Военновъздушните сили със самолет "Спартан” извърши авиомедицинска евакуация на болно дете от София до Антверпен, Белгия, съобщават от Министерството на отбраната.  На борда малкият пациент е бил придружаван от своите родители и екип на Военномедицинска академия и Специализираната болница за лечение на детски болести "Проф. Иван Митев".  След..

публикувано на 11.06.25 в 20:14