„Президентът има някакъв интерес да се намеси в процедурата за избор на главен прокурор, ако иска да упражнява добре функциите си да защитава обществения интерес, който е погазен в тази процедура“. Това подчерта пред БНР Иван Брегов от Института за пазарна икономика.
„Ще съдим за действията на държавния глава, ако върне предложението за назначаване на Иван Гешев, по това какви мотиви ще изложи. Ако мотивите не са добре аргументирани, то Висшият съдебен съвет няма върху какво да преговаря. Понякога президентът е пасивен, знаем, че не върна редица лоши текстове в Закона за съдебната власт. Затова е непредсказуемо как ще реагира той“.
Вчера изтече крайният срок, в който неправителствени организации, професионални организации, ВУЗ-ове и научни организации можеха да представят във ВСС становища за единствения кандидат за главен прокурор и въпроси, които да му бъдат поставени. Един от въпросите на Института за пазарна икономика е Иван Гешев - като наблюдаващ прокурор по делото КТБ, счита ли, че лицето Делян Пеевски трябва да бъде разпитано и в какво процесуално качество.
„Няма кой обаче да зададе тези въпроси и да настоява във ВСС да бъде отговорено на тях“, заяви Брегов в предаването „Преди всички“ и допълни:
„Не надценяваме страховете, виждаме каква е средата, в която работи българската прокуратура. В тази среда, който и да сложите, ще се справя трудно и ще се изкушава от това да стане едновластен лидер… Ако сложите правилния човек, той повече ще издържи на изкушенията. Ако сложите човек, който повече се изкушава, ще има по-лоши последици“.
Интервюто с Иван Брегов можете да чуете в звуковия файл.
Израел изпрати делегация в Кайро за разговори за евентуално удължаване на първия етап от примирието в Ивицата Газа, който изтича утре. Израелският външен министър Гидеон Саар посочи, че пратениците ще търсят възможност за договаряне на анекс към споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари. "Вече заявихме, че сме..
Голяма стачка блокира Гърция. Провеждат се демонстрации в памет на жертвите от железопътната катастрофа преди две години до град Лариса. Опозицията иска оставката на правителството. Национална стачка в Гърция за втората годишнина от влаковата катастрофа с 57 жертви Цялата страна е блокирана от протести. Във всички градове на Гърция има..
За първия ешелон на властта ние приемахме да нямаме, но за втория и третия ешелон трябва да се водят обсъждания на базата не на квотен принцип, но всички четири субекта е редно и коректно да имат своите представители, каза председателят на парламентарната група "Демокрация, права и свободи" - ДПС (ДПС-ДПС) Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента. В..
Крайният срок за завършване на последния лот 4, участък 8 от автомагистрала "Хемус" е декември 2029 г. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на изслушването му в НС. "Това е хипотеза, че се издават своевременно документите. Разрешителните за строеж своевременно се започва работа и няма..
"БСП - Обединена левица" застава зад своята номинация – Росен Карадимов да бъде председател на Комисията за защита на конкуренцията, обяви депутатът Кирил Добрев: Росен Карадимов е номинацията на БСП за председател на КЗК Карадимов с широка подкрепа от бизнеса и синдикатите за председател на КЗК Петков: Карадимов се е справил "добре" с..
Комисията по правни въпроси в Камарата на представителите в американския Конгрес изпрати писмо до 8 водещи интернет компании, с което поиска от тях подробности за комуникацията с правителствата на други държави относно - цитирам "съгласуването с техните закони, свързани с цензура, информационни регулации, съдебни заповеди и други властови..
Старши комисар Захари Васков е новият директор на Главна дирекция Национална полиция. Той е бил назначен на поста от вътрешният министър Даниел Митов. До момента той бе заместник-директор на ГДБОП. Новият ръководител на Националната полиция бе представен пред служителите й лично от замeстник-министър Любомир Йосифов. Пред състава на..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..