Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артист, антрополог, преподавател и вечен пътешественик

Проф. Александър Илиев: Имам дух и енергия на 18-годишен

Бойни изкуства, рекорди на ГИНЕС, изучаване на над 20 езика са част от пъстрата му биография

Снимка: БГНЕС

„Най-важна е педагогическата ми работа, защото не е важно човек да проправи някаква бразда, но и да хвърли семена и те да поникнат - читави и здрави плодове“. Това каза в предаването „Хоризонт за вас“ проф. Александър Илиев - артист, режисьор, мим, планински водач, ръководител на спортни и научни експедиции и поклоннически пътувания, антрополог.

Като преподавател той иска да научи своите студенти на свобода, „която дава гаранция, че ще можем спокойно да търсим и да намираме истината“.

Спортът и интересът към будизма го отвеждат в Азия

Проф. Илиев описва пътя си като „нормално сложен, както на повечето хора, които имат повече от една възможности”. Започнал е с електроника и изчислителна техника, после завършил режисура в тогавашния ВИТИЗ, последвало дипломиране по антропология в Барселона.

Спортът е негов приятел от детството му. Занимавал се е с акробатика, колоездене, плуване, бойни изкуства, йога. Всичко това го отвежда към Азия, където „всичките тези умения са доведени до съвършенство.”

За проф. Александър Илиев е важно не само да практикува, но и да изучава всички тези умения, които днес ни помагат да се избавим от стреса на съвременността. Най-силно впечатлен е от древното кралство Тибет, заради „духа на хората, тяхното ненасилие и желанието да преодолеят всичко”.

В тайните на Тибет и будизма

Започва да изучава Тибет и философията на будизма още 12-годишен. Тогава с негов съученик писали детска поема, посветена на Тибет. „То беше уж на майтап. И се оказа, че аз след това  посетих всички тези места, за които бяхме писали.”

„На първо място това е желанието на всеки един гражданин и селянин в Тибет да постигнат просветление, което означава да разберат истината за себе си и за света, в който живеем. Знаменитата максима на Буда „Вярвай, но проверявай” може да се каже, че е основа и на съвременната наука. Най-вероятно това е и първият учен, който наистина е изследвал естеството”, изтъква проф. Илиев.

За позитивизма и хейтърите

Той е впечатлен и от задружността и единението на местните хора там по време на бедствия, както и от техния позитивизъм, който не е много типичен за нас, българите.

„И сега чувам реплики на хората - 30 години, откакто избухна демокрацията, наникъде не сме. Преди това пък се казваше – ето сега, комунизмът, гледайте какво стана. Преди това – в царско време беше зле. Хората, които са нихилисти, хейтъри или черногледи с тези очила напред няма да видят никога.”

Проф. Илиев признава, че той лично мисли позитивно и счита, че българинът има това качество.

Рекорди за книгата на ГИНЕС

През 1992 г. с негови приятели поставя рекорд – единият бяга 24 часа, другият колоезди едно денонощие, а Илиев играе пантомима без прекъсване. След това подобрява рекорда на 25 и половина часа, което е вписано в архивите на ГИНЕС. Участвал е и в най-височинния концерт на света, в подножието на Еверест. С групата, с която работи, има постигнати над 40 рекорда, три от които са официално признати за Книгата с рекорди.

„Например ние сме изкачвали Килиманджаро с велосипеди, Монблан с велосипеди и никой не го е правил преди и след нас, но това за тях не е било достатъчно интересно и престижно.”

Въпреки че е на 63 години, проф. Александър Илиев продължава да става рано всяка сутрин, да прави упражнения и да изрича специална формула: „Аз съм на 18 години и се движа с такава енергия, с такова отношение, каквото е на 18-годишен човек.  Всеки ден духът ми е такъв, силата, енергията ми е такава.“

Разбирането на другите като разбиране на света

Нарича третата си професия – антропологията, професия за разбирането на другите. Това му помага да разбере и света, в който живеем. „За да разбера какво правят те, аз трябва да се вгледам в тях, да ги видя, да ги чуя, те имат свой начин на мислене. Аз съм бил и на място, където има канибали – Папуа Нова Гвинея, племена, където канибализмът е останал от хилядолетия и той е ритуален канибализъм. Аз се опитвам да ги разбера тези хора.”

Мечтае да посети и останалите 80 държави

„Което мечтая, аз го постигам. Поставям си го за цел, правя план за него и стъпка по стъпка го реализирам”, казва още Александър Илиев, който има зад гърба си много постигнати мечти и е пресметнал, че все още не е посетил от работен или личен интерес около 80 държави.

Проф. Илиев е преподавал в над 50 държави по света, изучавал е 21 езика. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56