Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Ненков: Конституционният съд се поддаде на натиск

Експерти: В обсъждането на Истанбулската конвенция имаше манипулация

Нели Петрова: Неразбирането в България е тревожно

Снимка: БГНЕС

Отзвук от препоръките на ООН за преразглеждане на отношението към Истанбулската конвенция, след като докладчикът на ООН Дубравка Симонович призова страната ни да се намери правилно тълкуване на понятието "джендър".

"Масивната кампания срещу ратификацията на Истанбулската конвенция доведе до това 75 членове на Парламента да изискат от Конституционния съд да реши дали Истанбулската конвенция е съвместима с българската Конституция. Съдът обяви Истанбулската конвенция за несъвместима с Конституцията. В тълкуването на българския Конституционен съд не се взима предвид Конвенцията за правата на жените. Има текстове в Конвенцията на ООН за преустановяване на насилието на жените, които са много подобни с Истанбулската конвенция", посочи Дубравка Симонович по време на посещението си у нас.

Какво не разбрахме в България за Истанбулската конвенция

Бях огорчен от отношението към този много сериозен проблем, коментира в предаването "Хоризонт до обед" бившият конституционен съдия Румен Ненков. 

"Хората започнаха, просто не разбираха за какво става дума, станаха жертва на една чудовищна манипулация. В края на краищата единственото съображение на мнозинството в Конституционния съд беше, че конвенцията едва ли не налагала да се легитимират еднополовите бракове нещо, което беше абсолютно невярно." 

Ненков дава пример с това, че "католическа Италия, католическа Полша ратифицира конвенцията, православна Гърция също ратифицира конвенцията, Северна Македония, Турция, ислямска Турция също ратифицира конвенцията и там изобщо не се поставя въпросът за легитимиране на еднополовите бракове". 

Бившият конституционен съдия открива манипулация и във факта, наричаме конвенцията Истанбулска. "Тя е конвенция за борба срещу насилието, срещу насилието срещу жени и домашното насилие. Тя не защитава никакви хомосексуални отношения, нито стимулира към такива", допълни Румен Ненков.

Анекс за еднополовите бракове

"Ако - тъй като има едно единствено съображение в мотивите на мнозинството, свързано с легитимирането на хомосексуалните бракове, ако някак страните членки по конвенцията сключат някакъв анекс към нея, в който кажат, че тя по никакъв начин не задължава държавите да легитимират хомосексуалните бракове, то може би тогава ще има нов момент, при който ще отпадне всякакво основание България да се присъедини към конвенцията", смята Ненков. 

Конституционният съд беше подложен на натиск и се поддаде на този натиск, твърди Румен Ненков. 

"С едно огромно закъснение от четири месеца получихме становище от един известен професор по право. Само че това становище го получихме, след като беше описано проекторешението, което означава, че то е било представено на докладчика, без да бъде представено на съдиите, а съдиите го получиха със закъснение. Ето един повод да не вярвам в пълната безпристрастност на съдиите."

Грамотната позиция била маргинализирана

"Цялото изопачаване, което се случи, беше наистина манипулация на хората, които не се интересуват или не знаят, и имат големи страхове. И виждате, че тази манипулация продължава", отчита и проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики.

"В този смисъл дебатът с разумни доводи трябва да продължи непрекъснато, за да може да разберат хората и да се намалят техните страхове. Аз също бях изключително разочарована от становището на Конституционния съд, защото, ако той ще се поддава на натиск на общественото мнение, какъв Конституционен съд е? Точно Конституционният съд трябваше, и другите институции, да заемат ясна позиция по това. Позиция на грамотност, позиция на истината, позиция на просветени хора. Защото в България не са само непросветени хора и аз лично като човек, който чете и с моите колеги, които се интересуваме смятаме, че ние не бяхме представени по този начин в нашето общество и се получи едно такова разбиране в България, което е доста тревожно", подчерта Нели Петрова.

Двете гледни точки можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30