Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима графици градят артистични мостове в съвместна изложба

Трима творци обединяват свои произведения в графична изложба в Регионалния исторически музей - София. Графиките на Мария Духтева, Иван Нинов и Ирма Водева могат да бъдат разгледани до 3 ноември.

"Мостът се получава между багрите на двете дами, които представяме, и строгата на пръв поглед, но за мен много дълбока графика на Иван Нинов, черно-бяла, но наистина много дълбока", каза в предаването "Хоризонт до обед" Михаела Тодорова от сдружение "Pontes Artis" (Мостове на изкуството), което организира изложбата. 

Творба на Мария Духтева

Ирма и Мария са майка и дъщеря. "Колкото и да има в тях много багри, много цветове, за мен те са абсолютно различими една от друга. Дори когато не съм виждала техни работи, в момента, в който ги видя, вече зная коя от тях двете е", допълва Михаела Тодорова.

Насред тези багри, мъжкият артистичен почерк е в по-суровите, класически черно-бели нюанси. 

"Мисля, че моите графики имат цвят. Не са само черно-бели. В последните работи имам и литографии, те са направени от акварел, който след това по фото начин е прехвърлен върху литографския камък и мисля, че също има цветни решения", сподели Иван Нинов пред "Хоризонт".

Творба на Иван Нинов

Предизвикателството да създаде графика за Ирма Водева изглежда така:

"Това предизвикателство е преди всичко първо като идея да създадеш картина. На графичния лист процесът е малко по-различен. Има етапи, чисто технологични, но в момента, в който видиш картината на белия лист, отпечатана, напълно завършена, това е истинско удоволствие. Да минеш този път от идея, от нещо, което те е развълнувало, бидейки някъде, например сред природата нещо те вдъхновява, виждаш, влиза нещо в теб като идея и после се опитваш по някакъв начин да го претвориш в двуизмерно изкуство, в картина. За мен е много приятно, когато видиш резултата и си доволен от себе си", поясни художничката.

Откакто Михаела Тодорова е представяла творби на тримата художници в Полша и Литва, мечтае да ги "събере" отново. "Много харесвам техните работи. Голямо изкушение беше да го направя това нещо тук, в София."

Всичко около мен е интересно, даже по улицата, казва Иван Нинов, запитан къде открива вдъхновение. "От всяко нещо може да се направи, от два камъка навън."

Творба на Ирма Водева

Всяка една творба винаги се пречупва през усещането на автора, вярва Ирма Водева. Била е два пъти в Китай. "Там се работи изключително приятно. Живееш в едни много стари къщички, които са направени, специално пригодени отново за авторите. Те се усещат като в едно време, усещат много близко Изтока. Събуждаш се - въздухът какъв е, утрото какво е. Съхранено селище е, с къщички хака, много стари и възстановени - едно райско кътче за твореца".

Сдружението "Pontes Artis" представя за първи път графика. Предишният проект е бил посветен на керамиката - международен пленер в Бусинци, Трънско, където има и Музей на бусинската керамика - най-старата типично българска керамика.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45