Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима графици градят артистични мостове в съвместна изложба

Трима творци обединяват свои произведения в графична изложба в Регионалния исторически музей - София. Графиките на Мария Духтева, Иван Нинов и Ирма Водева могат да бъдат разгледани до 3 ноември.

"Мостът се получава между багрите на двете дами, които представяме, и строгата на пръв поглед, но за мен много дълбока графика на Иван Нинов, черно-бяла, но наистина много дълбока", каза в предаването "Хоризонт до обед" Михаела Тодорова от сдружение "Pontes Artis" (Мостове на изкуството), което организира изложбата. 

Творба на Мария Духтева

Ирма и Мария са майка и дъщеря. "Колкото и да има в тях много багри, много цветове, за мен те са абсолютно различими една от друга. Дори когато не съм виждала техни работи, в момента, в който ги видя, вече зная коя от тях двете е", допълва Михаела Тодорова.

Насред тези багри, мъжкият артистичен почерк е в по-суровите, класически черно-бели нюанси. 

"Мисля, че моите графики имат цвят. Не са само черно-бели. В последните работи имам и литографии, те са направени от акварел, който след това по фото начин е прехвърлен върху литографския камък и мисля, че също има цветни решения", сподели Иван Нинов пред "Хоризонт".

Творба на Иван Нинов

Предизвикателството да създаде графика за Ирма Водева изглежда така:

"Това предизвикателство е преди всичко първо като идея да създадеш картина. На графичния лист процесът е малко по-различен. Има етапи, чисто технологични, но в момента, в който видиш картината на белия лист, отпечатана, напълно завършена, това е истинско удоволствие. Да минеш този път от идея, от нещо, което те е развълнувало, бидейки някъде, например сред природата нещо те вдъхновява, виждаш, влиза нещо в теб като идея и после се опитваш по някакъв начин да го претвориш в двуизмерно изкуство, в картина. За мен е много приятно, когато видиш резултата и си доволен от себе си", поясни художничката.

Откакто Михаела Тодорова е представяла творби на тримата художници в Полша и Литва, мечтае да ги "събере" отново. "Много харесвам техните работи. Голямо изкушение беше да го направя това нещо тук, в София."

Всичко около мен е интересно, даже по улицата, казва Иван Нинов, запитан къде открива вдъхновение. "От всяко нещо може да се направи, от два камъка навън."

Творба на Ирма Водева

Всяка една творба винаги се пречупва през усещането на автора, вярва Ирма Водева. Била е два пъти в Китай. "Там се работи изключително приятно. Живееш в едни много стари къщички, които са направени, специално пригодени отново за авторите. Те се усещат като в едно време, усещат много близко Изтока. Събуждаш се - въздухът какъв е, утрото какво е. Съхранено селище е, с къщички хака, много стари и възстановени - едно райско кътче за твореца".

Сдружението "Pontes Artis" представя за първи път графика. Предишният проект е бил посветен на керамиката - международен пленер в Бусинци, Трънско, където има и Музей на бусинската керамика - най-старата типично българска керамика.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42