Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да срещнеш фея на книгите

Скрити книги на знакови места в София чакат своите откриватели

Българските участници в световно движение крият любими книги

Писателката Камелия Кучер в ролята на книжна фея в София
Снимка: The Book Fairies Bulgaria

Понеделник следобед за Виктория Томова от книжния блог The bookie monster се превърна в магическо преживяване. Докато върви към дома си, тя попада на ценно откритие – книга.

„Намерих „Нощ“ на Камелия Кучер“, емоционално разказва Виктория. „Много се радвам, че намерих тази книга, от няколко седмици я искам. Чувството е като да си намериш малко съкровище.“ А на корицата Феите на книгите са написали: „Вземи тази книга, прочети я и я остави за следващия читател, за да й се наслади и той.“

Час по-рано редакторът на „Изотопия“ Иван Русланов и писателката Камелия Кучер залагат книжната примамка. За целта се разхождат с втория й роман „Нощ“. 

„Днес влизам в ролята на книжна фея и ще оставя три копия от книгата на три по-знакови места в центъра за своя неслучаен-случаен читател. Сега отиваме на едно от любимите ми места - пейката на площад Славейков - и ще се постарая да я оставя в прегръдките на Славейкови“, обяснява Камелия.

Предай нататък... книга

Книжното преследване е част от световната тенденция за намиране и предаване на книги The Book Fairies. В България движението иска да зарадва читателите с истории, оставени на ключови места в София. 

Илка Чанева става част от глобалното движение заради любовта си към книгите.

„Това за мен си остава хоби. Когато мога, намирам време, чета, въпреки че работя и имам дете. Стигнах до Феите на книгите, понеже инициативата стана много популярна покрай актрисата Ема Уотсън. Тя се беше включила на 8 март 2017 г., когато е началото на движението. В Париж тя скри много бройки от дадена книга в целия град. Проучих за какво става дума и в техния сайт видях, че имат представители в различни държави“, разказва Илка.

Какво е да си книжен нинджа

Екранната Хърмаяни от любимите филми за Хари Потър - Ема Уотсън, сериозно се е заела с популяризиране на четенето като фея на книгите. За криенето на четива звездата разказва повече в предаването Jimmy Kimmel Live по американската телевизия ABC: 

„В свободното си време съм книжен нинджа. Промъквам се из разни публични места, най-вече около подземния транспорт, и оставям книги, които хората да намерят, да прочетат и, може би, да предадат на следващ човек. Пиша и кратко съобщение, което звучи така: „Уважаеми човеко намерил тази книга, надявам се, че тя ще ти хареса“. Имам и книжен клуб. Този клуб има и голям форум в www.goodreads.com и има много и различни теми. Читателите там ми пишат – намерих книга между тази и онази улица.“


Какво е да влезеш в обувките на книжен нинджа? Малко преди Иван и Камелия да се срещнат с изненадания читател, Камелия обяснява как Феите на книгите са я направили една от тях.

„Съвсем случайно Илка, момичето, което стои зад The Book Fairies Bulgaria, ми писа с поканата да стана фея на книгите за един ден. Веднага приех. Това е прекрасен начин да споделяме любовта към четенето. Една протегната ръка, нещо, което няма как да не сплоти по някакъв начин дори и никога да не се срещнеш с човека, намерил книгата ти“.

Илка кани различни автори и издателства да се включат в атрактивния книжен експеримент. Среща ли интерес? „Не получаваме винаги отговор, може би защото не са проучили допълнително инициативата“, споделя Илка и допълва, че книгите, оставени от българските феи в София, бързо откриват новите си притежатели.

Камелия пък има само един съвет и към писателите, и към читателите, които все още се колебаят дали да се включат, и той е много кратък – да го направят.

Защо да оставиш и намериш книга е незабравимо преживяване – научете от репортажа в звуковия файл.

Снимките са от страницата The Book Fairies Bulgaria.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30