Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Стоянова: Социалните предприятия ангажират уязвими работещи

Цветелина Стоянова
Снимка: Ани Петрова

„Има доста активни граждани. Като цяло навсякъде виждаме пробуждането на българския гражданин“, коментира след местните избори Цветелина Стоянова, доктор по социология и изследовател в агенция „Маркет линкс“. Тя се занимава основно с гражданска активност. Като негативна тенденция тя откроява това, че медиите не са дали възможност на активните граждани да бъдат чути.

"Социалните предприятия възникват не само защото държавата и бизнесът не могат да открият начин да се справят с някои проблеми. Това явление възниква също и защото вече една забележима прослойка от населението не иска да работи в корпоратрицата. Иска да създаде един по-социално устройство, едно ориентиране към човешките ценности", каза още Стоянова.

През последните години понятието „социална солидарна икономика“ много се използва от ЕС и се питаме дали това не е пореден хит, с който много еврочиновници си заслужават заплатите, но зад него наистина има реални процеси. Неслучайно през 2018 г. и у нас е приет закон за социалната и солидарната икономика, поясни социологът.

Социално предприемачество и силен бизнес

Цветелина Стоянова оцени като положителен факт подкрепата на държавата за възникването на социални предприятия чрез взаимодействие с корпоративния свят. „Малко или много се осъзнава вече, че социалното предприемачество не може да бъде устойчиво, ако то не бъде подкрепено от силни организации, които умеят да развиват бизнес.“

Става дума за създаване на възможности уязвимите групи да работят за себе си, да създават икономически продукт и да не изпадат, образно казано, от каруцата на обществото.

„То е решаване на социални проблеми или защита на социални каузи или на групи хора, които не могат да си намерят мястото в бизнес средата, не могат да вървят със същото темпо – било защото са инвалиди, било защото просто техният начин на мислене и действие е различен. Така и бизнесът трябва да приема различните“, коментира социологът.

Познаването на пазарите - шанс за социалните предприятия

Не само социалното предприемачество, но и българският бизнес трябва да се развива в една посока - познаване на пазара, подчерта Цветелина Стоянова, която анализира защо много от социалните предприятия у нас имат къс хоризонт на действие. „Задължително трябва да се опознае пазарът, на който това предприятие се появява.“
Вторият в света кооператив е възникнал в края на XIX век в България, първият се е появил в Англия, изтъкна изследователката. "Така че в България има база, има история за създаването на такива структури. Въпросът е ние да се разберем едни с други."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Поптодорова

Елена Поптодорова: Европа започна да предприема стъпки за своето оформяне като геополитически фактор

Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на Атлантическия клуб, преди срещата между президентите на САЩ и Русия, която трябва да се проведе на 15 август.  Много е важна, но  не идва краят на войната , посочи бившият ни посланик в..

публикувано на 11.08.25 в 16:00
Адвокат Мартин Костов

Мартин Костов: Законодателството за контрол на средна скорост е неясно

Законодателството, което беше прието преди ваканцията на Народното събрание, свързано с въвеждането на контрол за средна скорост, е изключително неясно . Тези неясноти отварят въпроси и  създават притеснения за административен произвол , който може да бъде налаган. Това каза пред БНР адвокат Мартин Костов във връзка с предстоящото да влезе в сила..

публикувано на 11.08.25 в 14:23

Теодора Димитрова: Увеличават се желаещите да станат учители

Над 900 души от цялата страна вече са заявили участие във входящо обучение и въведение в приложното образование, с което на 16 септември започва второто издание на приложната програма за нови учители в Академия "Синдео". Програмата е насочена към хора с висше образование, които искат да се развиват като учители. "Синдео" е академия, която..

публикувано на 07.08.25 в 10:54

Парите за отбрана - откъде да дойдат и за какво да се харчат

Сътрудничество с индустрията у нас и много повече пари за отбрана ще трябва да защитават и ресорното министерство, и правителството след лятната ваканция.  България пое ангажимента през пролетта да вдигне процента за отбрана от 2,09 до 3,5 от брутния вътрешен продукт в следващите 10 години . Поиска и милиарди заеми за нови способности.  18..

публикувано на 07.08.25 в 07:43

Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството одобри създаването на държавно дружество „Магазин за хората“. Целта е осигуряване на достъпни български стоки, уточняват от правителствената пресслужба. Идеята за създаването на верига магазини за храни, които да предлагат евтини български продукти, беше лансирана в началото на годината от лидера на ДПС-Ново начало Делян..

публикувано на 06.08.25 в 12:10
Мартин Атанасов

Мартин Атанасов: Когато институциите мълчат, по-важно е да не мълчим ние

Два месеца след като беше представена публично, интерактивната карта "Черна писта" – разработена от 18-годишния Мартин Атанасов – е била посетена от над 300 000 души, а в пиковите дни средно 70-80 хиляди души са влизали в нея. Платформата визуализира повече от 177 000 пътнотранспортни произшествия, регистрирани от 2021 г. насам, и показа как..

публикувано на 04.08.25 в 19:03
Никола Рахнев

Граждани в борбата с пожарите: Доброволци купуват автомобили и помощни средства за гасене

"Вече дарихме една пожарна кола в Хисаря и тя е участвала в гасенето на над 30 пожара.  В момента сме в процес на закупуване на втора и на трета. Едната ще отиде в Пловдив, другата – вероятно в Тополовград". Това разказа пред БНР Никола Рахнев, създател на доброволческата инициатива Гората.бг. "Когато държавата не е достатъчно активна,..

публикувано на 04.08.25 в 13:20