Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дете от Кардам почина, други две са в болница след хранително отравяне

| обновено на 29.10.19 в 16:29
Снимка: БНР, архив

Деветгодишно дете от Кардам почина от предполагаемо хранително отравяне, а две негови сестри на 12 и на 7 години се намират в реанимацията на университетската болница "Света Марина" във Варна.

12-годишното момиче, което заедно със 7-годишната си сестра се намира в  реанимацията на университетската болница "Света Марина" във Варна, остава с опасност за живота, съобщиха от здравното заведение.

Извършени за изследвания за установяване на причинителя на  инфекцията.

Първите оплаквания на децата от стомашни болки и повръщане са започнали през нощта в събота срещу неделя. Сутринта в неделя дядото е повикал лекар от Генерал Тошево. Екип на "Спешна помощ" ги е прегледал, поставил им е инжекция против повръщане и ги е оставил за домашно лечение. 

Вечерта се налага втори преглед на децата. Минути по-късно деветгодишното момче почива в дома си. 

По думите на дядото Живко Иванов лекарите са подценили ситуацията.

Регионалната здравна инспекция в Добрич и полицията днес извършват разпити на семейството. Случаят е докладван и на районната прокуратура в Генерал Тошево, която е започнала разследване по случая.

Хранителният обект, откъдето са закупени продуктите, ще бъде проверен, както и цялото училище „Христо Смирненски“ в Генерал Тошево, където са се хранили и трите деца.

Аутопсията на починалото дете не е показала причината за смъртта му. Изпратени са и допълнителни проби за анализи.

12-годишното момиче първо е било прието в болницата в Добрич, но след консултация с кардиолог е преместено във Варна със сърдечни проблеми и с опасност за живота.

От университетската болница „Света Марина“ във Варна потвърдиха, че в Детското отделение за интензивно лечение към Първа детска клиника са приети две момичета от същото семейство с остри симптоми на повръщане, коремна болка и неразположение, което поставя на първо място съмнението за интоксикация или остра хранително предавана инфекция. 

Голямото момиче е в много тежко състояние със засягане на сърдечния мускул и с опасност за живота. Лекарите в здравното заведение провеждат интензивни диагностични, реанимационни и лечебни действия. 

Семейството от Кардам е разказало, че в събота е яло наденица, закупена от търговската мрежа, и са консумирали газирана напитка.

Пробите, които Агенцията по храните (БАБХ) взе след смъртта на 9-годишното дете в Кардам, ще бъдат готови в срок до 72 часа.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година

Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия.  Европейските лидери обявиха нови пакети..

публикувано на 24.02.25 в 18:12

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации.  Исканията им са за справедлив мир.

публикувано на 24.02.25 в 17:53
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на годината няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира  проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-ото издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра" от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56