Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тубтен Уангчен: Светът прави бизнес с Китай, не се интересува от Тибет

Тибетският монах е двигателят на европейската обиколка "Диалог за мир"

4
Тубтен Уангчен в двора на БНР с автомобила на европейската обиколка "Диалог за мир".
Снимка: Славена Илиева

Вече 60 години Тибет е под окупация и в условия на репресия и светът вече не говори много за Тибет. Това са думи на Тубтен Уангчен – тибетски монах, който е основен участник в европейската обиколка "Диалог за мир" (Dialogue for Peace – Tibet), преминаваща и през България.

„Основната цел на нашата обиколка е да призовем за спешен диалог между Китай и Тибет. Защото проблемът на Тибет все още не е решен, вече 60 години. Китайското правителство вътре в Тибет не признава човешките права и няма демокрация“, заяви Тубтен Уангчен в предаването „Хоризонт до обед“.

Бизнесът има превес над човешките права

Много малко политици са загрижени за човешки права и справедливост, смята той. „Защото Китай напредва все повече и повече икономически. Всяка страна иска да прави бизнес с Китай и никой не се тревожи особено за човешките права.“

„Затова решихме да пътуваме в 30 европейски страни, да се срещаме с политици, да обясняваме каква е реалната ситуация в Тибет и да поискаме морална подкрепа.“

България е една от последните спирки от обиколката – тя е 27-ата страна, през която преминава походът за мир.  В деня на изборите, 27 октомври, посланиците на мира са оставили писмено послание в пощенската кутия на китайското посолство у нас. До момента участниците в обиколката вече са изминали 16 хиляди километра.  

„Аз се чувствам тибетец, роден съм в Тибет, родителите ми са тибетци. Аз съм будистки монах и сега живея в Барселона. Създадох културния център „Къщата на Тибет“ (La Casa del Tibet), за да представям нашата култура, философия и език, да споделям с другите“, разказва за себе си Тубтен Уангчен.

„Изгубихме нашата страна, когато бях на пет. Майка ми беше убита от китайците. Милион и половина тибетци загинаха. Напускайки Тибет с баща ми, се наложи да прося по улиците на Катманду, в Непал. След това, благодарение на индийското правителство, получих възможност да уча. На 16 станах монах и имах шанса да пребивавам в Намгял манастир– личeн манастир на Далай Лама. Прекарах 11 години там, с Далай Лама, който отвори моя ум и моето сърце. Сега е мой ред и е моя отговорността да направя нещо за своята родина.“

Тибет се бори за реална автономия

Все още 6 милиона тибетци страдат вътре, в самия Тибет, аргументира своята мисия Тубтен Уангчен.

„Ние не искаме отделяне и независимост. Искаме истинска, реална автономия вътре в Китай. Все повече китайци колонизират Тибет, а тибетците се превръщат в малцинство. Китайското правителство експлоатира ресурсите на Тибет. Интересуват се от урана за атомни бомби. Това не е опасност само за Тибет, а за целия свят в бъдеще.“

Тубтен Уангчен е член на Тибетския парламент в изгнание и представител за Европа. Роден е през 1954 г. За първи път пътува в Испания през 1981 г. като съпровождащ Далай Лама, организирайки различни конференции и семинари за тибетската култура и история. През 1998 г. Уангчен получава испанско гражданство и става един от първите испански граждани от тибетски произход.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод: Таня Свечникова

Снимки: Славена Илиева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05