Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят американския опит в работата с хора с интелектуални затруднения

Трудови наставници подпомагат лицата с увреждания на реални работни места

Дневният център за обучение в трудови умения на хора с интелектуални затруднения е проект на Фондация "Светът на Мария".
Снимка: БГНЕС

Днес фондация „Светът на Мария“ ще представи иновативни американски практики за развиване на самостоятелни умения при хората с интелектуални затруднения. Това ще се случи от 17 часа в Литературен клуб „Перото“ в НДК в София.

Фондацията е събрала практики от американския опит в работата с лица с интелектуални затруднения, осъществявайки проект по програма „Социални иновации“ към Столична община. Материалите са адаптирани за нашите условия.

Сред темите са самостоятелно придвижване, боравене с пари, подобряване на хигиената, поведение на публични места, съобщи пред „Хоризонт“ Соня Джонева от фондация „Светът на Мария“. Тя уточни, че темите са съгласувани с хора, посещаващи дневния център към фондацията.

Работа в реални условия

Хората с интелектуални затруднения могат да се включат пълноценно в обществения живот, посочи Соня Джонева и даде примери от работното ежедневие на фондацията.

„Имаме 10 човека с интелектуално затруднение, които работят на истински, реални работни места – в ресторантьорския бранш, в офиси, като технически сътрудници, като хигиенисти. Те изпълняват задълженията си абсолютно отговорно, съвестно и пълноценно“, обясни тя.

„Повечето от нашите клиенти работят на половин работен ден, но заплатата, която получават, за тях е изключително важна, тъй като те в противен случай разчитат единствено на социалната си пенсия“, допълни Соня Джонева.

Снимка: БГНЕС

Трудовият наставник - ключова фигура

Ако хората бъдат подготвени и предварително обучени как да се справят с определена дейност, те могат да я извършват, подчерта Джонева.

„Много важна е подкрепата на трудовия наставник за тези хора. Точно затова ние имаме програма по трудова заетост, която осигурява подкрепа на работното място за хората с интелектуални затруднения.“

Соня Джонева изтъкна, че във фондацията имат изключително положителен опит с работодателите, с които взаимодействат. „Всички те се стремят да опознаят човека, служителя, който отива да работи при тях, като личност, да разберат какви са неговите особености и самите приемащи екипи да се съобразяват с това да работят с колега с интелектуално затруднение.“ 

Моделът трябва да се прилага на повече места
  

Въпросът е не колко са хората с интелектуални затруднения у нас, а дали те са обхванати от подкрепящата мрежа на държавните и общински услуги, както и от неправителствените организации, подчерта още Соня Джонева.

„А също така и семействата на тези хора, цялото ни общество – доколко успяваме всички ние да приемем тези хора и те да имат един пълноценен начин на живот. Това е по-големият въпрос.“

Има достатъчно мотивирани хора да работят като трудови наставници, изтъкна Соня Джонева, но според нея по-важно е „тази система на работа да бъде възприета на повече места и прилагана спрямо повече хора с интелектуални затруднения“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59