Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли механизми за компенсация на скока при такса смет

Гинка Чавдарова: Трябва да намалим количествата отпадъци в депата

На новоизброните общински власти ще се наложи да реагират бързо

Снимка: Полина Начева

С 15% ще поскъпне такса смет в общините, които все още нямат модерни съоръжения за третиране на отпадъци. Причината е рязкото повишение от 1 януари 2020 година - с близо 100%, на задължителните отчисления по Закона за управление на отпадъците за депониране и рециклиране на отпадъците. От 57 лева на тон през 2019 година - на 95 лева на тон през 2020 година.

През новия мандат на кметовете и общинските съвети трябва да се намери решение за определяне на такса смет по нов механизъм. Според Гинка Чавдарова, експерт в Националното сдружение на общините, това е голямата задача пред новоизбраните общински власти. За съжаление те няма да разполагат с много време за реакция, тъй като трябва да се вземат трудни решения до края на годината. "Освен бюджета и цялата напреднала процедура, и проектобюджетите, общинските, и част от тях е определяне размера на такса битови отпадъци", посочи Чавдарова. 

Трудните решения за следващата година са как да се намерят компенсиращи механизми, които да смекчат този голям скок, който се прави по наредбата на МОСВ, подчерта Гинка Чавдарова в предаването "Хоризонт до обед".

Очаква се в общините, които имат модерни съоръжения за третиране на отпадъците, да се намалят количествата, които ще постъпват в депото, което ще понижи размера на таксата за тон отпадък.

"В други общини също може ударът да бъде смекчен, ако те независимо, че са по-назад в този процес, са предприели зависещи от тях мерки да се достигнат целите за намаляване на рециклируемите отпадъци. Тогава наистина се заплаща в намален размер тази такса", поясни Гинка Чавдарова.

Водят се разговори с общините, за да се намали този скок в размера на таксата. Чавдарова изрази оптимизъм, че ще се намери компромисът, който гарантира един по-плавен преход. "Но общото послание към хората и към новоизбраните общински ръководства ще е, че ще трябва да преглътнем този голям размер - дали сега, дали след една година и да търсим всички възможни варианти за намаляване на количеството отпадъци, които возим към депата", коментира Чавдарова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руските сили нанесоха ракетен удар по историческия център на Одеса

Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..

публикувано на 31.01.25 в 22:24

МС: България получи първия самолет F-16 Block 70

С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..

публикувано на 31.01.25 в 22:11

Украинците отново ще могат да доведат децата си във Великобритания по схемата "Домове за Украйна"

Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..

публикувано на 31.01.25 в 22:10

НАТО ще засича чрез ИИ подозрителни кораби, за да предотврати нови подводни саботажи

НАТО ще засича с помощта на изкуствен интелект (ИИ) подозрителни кораби, като по този начин ще пази от потенциален саботаж подводните кабели и тръбопроводи, съобщиха от Пакта. Специалисти са разработили софтуерния инструмент Mainsail. Това станало в създадения от алианса Център за морски изследвания и експерименти в италианския град Ла..

публикувано на 31.01.25 в 21:44

Лек спад в заболеваемостта от грип в Кюстендилско

Има лек спад в заболеваемостта от грип в Кюстендилско за дните от 23 до 30 януари, казаха за БНР от Регионалната здравна инспекция. Намалял е, макар и с малко, и броят на отсъстващите ученици - те вече са под 30 процента, но не във всички общини е така, коментираха от Регионално управление на образованието (РУО).   Грипна епидемия за областта..

публикувано на 31.01.25 в 21:36
Даниел Митов

Даниел Митов: Човешкият ресурс на "Гранична полиция" трябва да бъде съхранен

Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Главна дирекция "Гранична полиция" да бъде съхранен, се казва в позиция на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, разпространена от МВР. Като вътрешен министър категорично отхвърлям и се противопоставям на подобни обвинения в бездействие, отправени към български полицаи, казва още..

публикувано на 31.01.25 в 21:21
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: Тръмп ще наложи от 1-ви февруари мита за Мексико, Канада и Китай

САЩ ще наложат мита от 25% на Канада и Мексико, заедно с допълнителни мита от 10% на Китай, заяви в петък говорителят на Белия дом Карълайн Левит, но тя отказа да посочи дали ще има изключения за някои от стоките, съобщава Ройтерс. "Тарифите влизат в сила от утре и причината за това е, че и Канада, и Мексико позволиха безпрецедентна инвазия на..

публикувано на 31.01.25 в 20:52