За 1 ноември - Денят на народните будители, училището в Гърмен се подготвя от месеци. Не само защото отбелязва своята 90-годишнина и празникa на духовността, а защото в основата на всички инициативи е една благотворителна кауза - спасяването и възстановяването на старата църква, която се руши на един хълм над селото, насред нищото. Каузата започна преди година.
Само 120-годишният храм „Свети Георги“ е останал от някогашното селце, след като жителите му са се пренесли в по-ниската част, а първата сграда, която построили в новото село била тази на сегашното училище. До преди години хората са посещавали старата черква, имало и богослужение. След това божият дом съвсем опустял, а свещеникът бил интерниран. Болката от гледката на рушащата се черква не давала мира на хората от Гърмен. И те решават, че са длъжни да опазят храма, граден от предците им в бедно и размирно време. Създават инициативен комитет, започнали събирането на средства, геоложки проучвания, проект за укрепване и реставрация на черквата, която е паметник на културата. Почти рухналият покрив е разчистен, укрепен е изключително запазения олтар.
В каузата решават да се включат и децата от училището в Гърмен и то в навечерието на неговата 90-годишнина с голям благотворителен базар, в който участват всички. В празничния концерт ще се изявят още певческите и танцови таланти на учениците.
В подготовката на благотворителните инициативи помагат и учителите, но двигател са децата, признава директорът на школото Стоян Стругов.
Никаква случайност няма в това, че благотворителната кауза е в Деня на народните будители, който пък е началото на живота на днешното училище в Гърмен.
Въпреки препятствията в далечното, а и в близкото минало, добродетелите и вярата са вградени в кръвоносната система на хората от Гърмен. Доказват го и чрез храмовете си - в селата джамиите, а в общинския център няколкото църкви, споделя директорът на училището, който е категоричен, че напрежението между ромите и другите жители на общината преди няколко години е бил поредният урок и изпитание за това.
На Първи ноември всички ще се съберат в читалището, за да видят какво са направили учениците и техните учители. Всички ще бъдат благотворители за спасяването на старата църква, а камбаните на трите храма ще бият празнично.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.Дългогодишният управител на резиденция "Евксиноград" Стефан Капитанов издаде книга за нея – "Евксиноград – непремълчани истории". Капитанов е управлявал резиденцията в периода 1999–2011 г., когато е била във възход. Стефан Капитанов - от волейбола до Евксиноград В интервю за БНР бившият управител изказва огорчението си, че по..
"Строители на държавата от степта: История на Първата българска империя" - това е новата книга на американския историк Ерик Холси, който от години живее в България. Книгата излиза на английски език. " Възходът на Първото българско царство се дължи на подходящ момент. Византия е в упадък. Със сигурност има и голям елемент на късмет ", коментира..
Камелия Пешева, студентка по анимационно кино в Нов български университет, и нейната сестра Бояна Василева, учител по графичен дизайн, създадоха стенописа „Омагьосаната гора“ в родния си град Кюстендил. Проектът е част от европейския конкурс „Лечебна природа – анимация за щадяща и грижовна детска болнична среда“, в който Камелия бе финалист...
В София бяха поставени 10 детски фигури в реален размер на пет опасни пешеходни пътеки. Тази инициатива, озаглавена „София – град за децата“, бе реализирана от младежката организация „Сдружение РЕД“. Целта беше да се привлече вниманието на обществото и институциите към проблемите на пътната безопасност и да се подчертае необходимостта от..
Все повече българи избират Португалия за своята следваща дестинация. Туристическите агенции у нас отчитат засилен интерес през последните години – тенденция, която се наблюдава и в световен мащаб. Какво прави тази атлантическа страна толкова привлекателна? Земята на корка, фадото, великите мореплаватели и богатата история привлича не само с красиви..
Знаете ли, че в Османската империя най-добрите майстори на пушки кремъклийки били българите. Това не е измислица, за да се тупаме в гърдите и да се самонавиваме колко сме добри и велики. Показват го документите в изследователския труд на двама, както те сами себе си определят - любители историци. Двамата са от Варна - Виолин Калчев и..
Отбелязват се 35 години от създаването на специалност Японистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тържествата ще са на 17 октомври, а лекция на проф. Цветана Кръстева - преводач, преподавател и основател на специалността Японска филология, ще има на 16 октомври. "Студентите бяха малко, но елитни. Всички се развиха много..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..