Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Александър Шурбанов: Имаме нужда не от будители, а от будни хора

Проф. Александър Шурбанов на представянето на книгите „Сонети” и „Хамлет” от Уилям Шекспир в Националната библиотека
Снимка: Иван Добромиров

„Жалко би било, ако и днес народът има нужда от будители. Имаме нужда от повече будни хора. Да го будят какво означава - че той спи ли? Надявам се, че народът не спи“. Това заяви пред БНР проф. Александър Шурбанов – преводач и писател. 

„Имаме нужда не от "будилници", а от будни хора. Това е интелигенцията. Това са хората на духа, на интелектуалния труд. Ако те не са будни, този народ никога няма да бъде буден. Интелигенцията е пасивна политически, защото е доста отвратена от политиката и с право. Това е беда, безусловно. Ако тя е по-активна политически, това би било много хубаво, но насила хубост не става“, коментира той в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.

Свободата вече е извоювана, но как се употребява тя – тук интелигенцията има думата, подчерта проф. Шурбанов и добави: „А когато интелигенцията се отдръпне от обществения живот и остане в кабинетна работа, няма кой да я замести. Оттам се получава едно изкривяване на целия наш живот в свободни условия. Изборът, който вече имаме за всичко, ние не го използваме, а го оставяме на една политическа класа тя да си играе с този избор".

Писателят направи паралел с изборите в страната: „Много често, когато дойдат избори, активността е много ниска, хората не взимат отношение към това, което уж е механизмът на демокрацията. Уж затова е била цялата борба – да се постигне това. Няма използване на това, което вече е извоювано“.

Според него много от българите не са наясно кой влиза в списъка на будителите и кой не:

„Струва ми се напоследък, че повечето ни празници са колективни. Днес президентът приемаше деца в кабинета си и им зададе въпрос като тест „Кажете едно име на будител“. Децата – може би не всички, ще си спомнят и едно от имената на будителите, за съжаление. Аз много бих се радвал, ако вместо един общ празник, цялата година е пълна с индивидуални празници на тези големи българи, които крепят националния дух. Трябва да ги знаем един по един тези хора, които са допринесли толкова много за България“, категоричен бе още проф. Шурбанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48