Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуози на китарата представиха новия си проект в София

Антонио Форчоне и Дженк Ердоган за нишките в изкуството и отдадеността на музиката

Двама виртуози на китарата - наричаният "Джими Хендрикс на акустичната китара" Антонио Форчоне и един от малцината всепризнати виртуози на фретлес китара и преподавател в "Бъркли Колидж" на този инструмент Дженк Ердоган се срещнаха в първи съвместен проект. На 3 ноември в София бе неговата световна премиера. 

"Аз бих искал да кажа, че съм много щастлив да съм в София, това е моят първи път в този град. Ще ми се и аз като Антонио да имах много спомени, свързани с този град, но сега трябва тепърва да ги създадем. Всичко започна преди 17 години, когато Антонио Форчоне дойде в Истанбул за концерт", споделя Дженк Ердоган пред "Хоризонт".

Майсторски клас в Истанбул

Тогава - преди 17 години, Антонио Форчоне провел и майсторски клас в Истанбул, в който току-що завършилият консерваторията Дженк Ердоган се включил. "Свирихме една малка импровизация заедно, след което говорихме много и прекарахме целия следващ ден заедно, разхождайки се, говорейки, хранейки се заедно. Антонио ме покани в Лондон да работим заедно", разказва Дженк.

Дали си обещание, че взаимно ще се научат да свирят онова, което другият може да прави с инструмента.
 
"Пътувам много, изнасям концерти по целия свят и на много от местата правя майсторски класове. И от всички тези майсторски класове имам силни и добри спомени. Мога да кажа, че от всички места на света, на които съм свирил и съм общувал с други музиканти, нивото на музикантите в Турция е може би най-високото ниво, което съм срещал. Музикантското ниво на изпълнение на инструмента", казва Антонио Форчоне.

Срещата с музикант като Форчоне - врата към нов живот

Днес Дженк Ердоган е сигурен, че възможността да работи с музикант като Форчоне е като врата, през която, след като преминеш, те очаква съвсем нов живот. Първо му отказали виза, защото не бил отбил военната си служба, забранили му да кандидатства за виза и това се превърнало в повратна точка в живота му. 

Антонио Форчоне пък и до днес е убеден, че излизането извън зоната на комфорт още от малко момче му помага да се развива и израства като музикант. 

„Свирил съм в Андалусия с цигански фламенко музиканти, бил съм в Индия и Африка. И всеки път това обогатява моята музика.“

Да "играеш" само с грамофонни плочи

"Баща ми имаше голяма колекция от грамофонни плочи, която беше като единствената ми играчка. Всеки ден слушах по нещо, най-различна музика - от рок музиката на 70-те години, до майсторите на блуса. След това в един момент ме представиха на един музикант - Нешет Ерташ,чрез когото се запознах с анадолските мелодии и ладове. той ме въведе в традиционната мелодика и ме научи ако искам да постигна такава звучност, какво трябва да направя" - така е изглеждало началото при Дженк Ердоган.
Преди да замине за Лондон, Антонио Форчоне е слушал много италианска фолклорна традиционна музика.

Пако де Лусия в метрото

"Освен това слушах същите неща от рок музиката на 70-те, много Пинк Флойд, Джими Хендрикс, Карлос Сантана. В течение на две години изучавах джаз в Консерваторията в Рим, но усещах, че Италия по това време не е мястото, където бих могъл да се развивам. Исках да пътувам по света и да свиря на света. Така заминах да Лондон, като в началото не говорех и дума английски. Това, което правех, е да свиря на улицата, в подлезите и в метрото репертоар с относително висок профил - Джон Маклафлин, Пако де Лусия и подобни неща. Това, на което ме научи улицата, е издръжливост. Винаги съм искал да свиря на китара. Не съм искал да правя нищо друго в живота си. Затова се научих да издържам на лоши условия. Ако пет часа не са достатъчни да си платя наема, свирех шест часа...", разказа още Антонио Форчоне.

"Аз мисля за музика през цялото време. Искам музиката, която пиша, да влезе в сърцата на хората и да ги накарам да ме последват", заразява с ентусиазма си Дженк Ердоган.

Оставете за малко Фейсбук и Инстаграм

"Този път моята идея е да направя албум с повече ритъм. Предишните ми композиции бяха по-меки, по мелодични, но сега ми се ще да раздвижа хората, защото ми се струва, че хората не се раздвижват достатъчно от музиката. Седят си, гледат Инстаграм или Фейсбук, а на мен ми се иска символично да ги вдигна от стола и да ги накарам да си заклатят главите в ритъма на моята музика."

Изкуството само по себе си е безгранична територия, всеобхватна, вярва Дженк Ердоган.
"Винаги ми се иска когато свиря да представя целия спектър от емоции, които може да предизвика музикалното изпълнение." 

Цялото интервю с двамата майстори на китарата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30