Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Костадин Ангелов:

Ремонтите в Александровска няма да се отразят върху болничните дейности

Сградите в комплекса са паметници на културата

Снимка: Архив

Болничните дейности в Александровска болница няма да пострадат от предстоящите ремонти на лечебното заведение. Това увери в интервю за "Хоризонт" директорът на болницата доц. Костадин Ангелов. Целта на ръководството на болницата е да се прави ремонт в условията на работеща болница. 

Днес лекари от УМБАЛ "Александровска" излизат на протест срещу лошите условия на труд. Пред БНР д-р Андрей Коцев определи положението като "трагично" и заяви, че някои от чуждестранните студенти отказват да влизат в сградите, които им се струват опасни. 

Говорим за болница, която тази година ще чества своя 140-годишен юбилей, подчерта доц. Ангелов. "В момента няма риск, говорим за програма, която се следва", посочи той. "За първи път тази година екип на Министерството на здравеопазването посети "Александровска болница", повтарям - за първи път, и се увери с очите си за проблемите, които съществуват по отношение на сградния фонд." 

След тези разговори е поет ангажимент да се подготви програма, която да включва срокове и конкретни обекти, които да бъдат ремонтирани. Ремонтите ще започнат от Клиниката по хематология, която е в най-лошо битово състояние. 

Нито един от пациентите в ремонтираните клиники няма да бъде лишен от грижите на лекарите, изтъкна доц. Ангелов. Според него и в момента условията са безопасни за болните.

"Помещенията, които са по някакъв начин, какъвто и да е той, опасни, дори в минимална степен, те се затварят и се обезопасяват. И ние по никакъв начин няма да допуснем риск и за пациентите, и за служителите на болницата", категоричен бе изпълнителният директор на УМБАЛ "Александровска".

Целият комплекс от 24 сгради на Александровска болница е паметник на културата. Две от клиниките са с уникална архитектура, посочи още директорът на болницата. 

"Говорим за ремонт, който не променя конструктивно сградата, а само подобрява битовите условия на работещите и на пациентите", уточни Костадин Ангелов. По думите му, една от уникалните клиники е обследвана от лицензиран конструктор, който оценява сгради паметници на културата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01