Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Динев: Ефектът от Ньойския договор и след век продължава да е негативен

Снимка: архив

В Трън се проведе дискусия под наслов „100 години Ньойски договор - национална драма, аспекти и настояще“.

По време на конференцията Ангел Динев – директор на Историческия музей в Трън, представи доклад на тема „Ньойския мирен договор – човешка трагедия за населението на Трънския край“. Според него ефектът от този договор и след един век продължава да бъде негативен:

„Не бива да забравяме, че освен чисто териториалните загуби, наложени на България след Ньойския мирен договор, са наложени още много други ограничения. На първо място – огромните репарации в размер на над 2,2 млрд. франка. България е лишена от правото да поддържа задължителна наборна военна служба, а тя се трансформира в доброволческа. Има и големи ограничения за общия брой на въоръжените сили на България“.

Освен че е несправедлив в териториално, финансово и военно отношение, Ньойският мирен договор има и характер на национално унижение спрямо българския народ след 1919 г., подчерта Ангел Динев в предаването „Преди всички“ и добави:

„Победените страни е трябвало да бъдат унижени, трябвало е да бъдат лишени от възможността да се възродят отново като големи държавни формирования, като велики сили. … Това е една обща политика на Великите сили“.

Динев подчерта, че е тежко положението за населението от Трънския край, което решава след Ньойския договор да остане в Югославия. То е изолирано от останалата територия на Югославия по географски причини.

Той не смята за възможна идеята да бъдат провокирани европейските институции да излязат с декларация, която да осъди подбудителите и извършителите на Ньойския договор.

Журналистът Зденка Тодорова, която участва в дискусията, се съгласи, че Великите сили са искали през 1919 г. да унижат България.

„Този комплекс от Ньойския договор, който умишлено се премълчава от политиците в България, от управляващите кръгове, премълчава се и в Сърбия. Тази дата не се споменаваше в сръбските учебници. Въпросът е как живеят българите в Западните покрайнини, които са най-потърпевши от този договор. … От 120 хил. българи през 1919 г., които са живели в Западните покрайнини, сега са около 15 хил. Имаме паралелки с 40 деца в първи клас. Покрайнините се обезлюдяват и когато българските и сръбски политици се прегръщат и говорят за светло европейско бъдеще, никой не споменава българите, които изчезват. Светлото бъдеще трябва да има предвид, че в тази територия, на която живеят българи, трябва да има инвестиции, трябва да се създават условия. В такава кръгла годишнина да пренебрегваме тези хора, които са останали там без поминък, за мен е тъжно“, изказа мнението си Зденка Тодорова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..

публикувано на 28.11.24 в 18:51

БНБ прогнозира: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та.  Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..

публикувано на 28.11.24 в 18:47
Министър-председателят на Франция Мишел Барние

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки за бюджета

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46

Николай Денков: Божанков и Лорер бяха наясно, че ще ги изключим при гласуване в полза на Пеевски

"И Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха". Това написа в публикация във фейсбук Николай Денков от "Продължаваме промяната", депутат от ПП-ДБ и бивш премиер. " Резултатът..

публикувано на 28.11.24 в 18:41

Премиерът свиква заседание на Централния епизоотичен съвет

Служебният премиер Димитър Главчев свиква заседание на Централния епизоотичен съвет заради разпространяващите се в страната две опасни заразни болести по животните  - шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Това съобщиха от правителствената пресслужба На заседанието ще бъде обсъдено как да се затегне контролът и да се подобри..

публикувано на 28.11.24 в 18:39
Ливански семейства, които се връщат в Ливан през граничния пункт Jousieh, Сирия, 28 ноември 2024 г., след прекратяване на огъня между Израел и

Израелската армия и "Хизбула" с взаимни обвинения за нарушаване на условията за прекратяване на огъня

Ден след влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между израелската армия и групировката "Хизбула", двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на условията за замлъкване на оръжията. Израел обяви, че бойци на "Хизбула" са се опитали да достигнат до склад за боеприпаси в Южен Ливан и затова там е нанесен въздушен удар и се въвежда..

публикувано на 28.11.24 в 18:32
Владимир Путин

Путин: Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна

В момента Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна, които могат да включват "центрове за вземане на решения" в Киев. Това заплаши президентът Владимир Путин от Астана, където се провежда среща на Организацията на Договора за колективна сигурност. Масираните атаки срещу украинската енергийна система са "отговорът" на Москва на украинските..

публикувано на 28.11.24 в 18:14