Туризмът вкарва над 105 милиарда евро в икономиката на Германия и представлява около 4 % от брутния вътрешен продукт, като осигурява около три милиона работни места, посочва Кристиян Салай, мениджър за Югоизточна Европа на Туристическия Борд на Германия.
"Със сигурност обединението на двете части на Германия беше един от факторите за растежа на сектора туризъм, защото станахме изключително разнообразна и по-голяма дестинация. За това допринесе развитието на отделните региони и отварянето за посетители отвън. Ръстът в туризма се удвои за последните 30 години. Броят на нощувките от международни посетители нарасна от близо 35 милиона до почти 88 милиона. Индексът за глобална конкурентоспособност на Световния икономически форум поставя Германия на трето място от 140 държави като място за правене на бизнес", отбелязва Кристиян Салай.
Това се отразява и в предлаганите услуги в туризма, които са на трето място в Индекса за конкурентоспособност на пътуванията и туризма.
Германия - лидер на туристическия пазар в Европа
"Германия днес е дестинация номер 1 за културен туризъм сред европейските страни, дестинация за международни търговски панаири, номер едно в Европа за конференции и срещи, за градски почивки и е сред предпочитаните места за младежите на възраст до 24 години. Трябва да отбележим, че туристите от Източна Европа също са един от източниците на растежа. За българите, румънците, унгарците, поляците и за чехите Германия е една от любимите дестинации", изтъква Кристиян Салай.
Германия е в топ 5 на предпочитаните дестинации за българските туристи. През последните 10 години ръстът на туристите от България в забележителен.
"Българският пазар е експлозивен за туризма на Германия. През последните 6 години наблюдавахме устойчив двуцифрен ръст. През миналата година той беше 12,4%. През тази година статистиката до юли месец показва, че отново имаме 10,7 процента ръст. Ако погледнем последните 10 години, ръстът от България е забележителен - ние имаме 214 процента ръст от 2009 година насам."
Една от любимите дестинации на българите
"Това до голяма степен е обвързано и с икономическото развитие в България. Знам, че българите не са щастливи от това, че икономиката се развива бавно. Отстрани обаче се вижда, че това е устойчив икономически растеж. Процесът е бавен, както и във всяка страна. Нищо не се случва за една нощ, но икономическото развитие дава повече средства за пътувания", коментира Салай.
"За щастие, Германия е една от любимите дестинации за българите - като дестинация за градски туризъм, като дестинация за бизнес, за културен туризъм. Тук трябва да споменем и приносът на постоянно развиващата се авиационна индустрия. Има все повече и повече директни полети за Германия, което благоприятства увеличаването на пристиганията от България", посочва мениджърът.
Трабанти прекосяват границата
Хубертус Клинк, ръководител на Икономическия отдел в посолството на Германия у нас, си спомня събитията през ноември 1989 година.
"Звучи странно, но винаги съм бил убеден, че в рамките на моя живот ще стана свидетел на падането на Берлинската стена. И когато това наистина се случи, аз просто не можах да повярвам. Празнувахме рожденият ден на съпругата ми и новината дойде. След края на партито включихме телевизора и видяхме трабантите на източногерманците, които прекосяваха границата от изток на запад."
Как се промени туризмът в Германия през тези 30 години?
"През последните 30 години броят на чуждестранните посетители се увеличи извънредно много - в западната част два пъти, а в източната пет пъти. Много неща се промениха, много неща бяха възстановени и бяха изградени нови. Всички тези места на изток, които в по-голямата си част бяха в плачевно състояние, бяха обновени. Мисля, че няма да сбъркаме ако кажем, че градовете от бившата Източна Германия днес са много по-модерни и са много по-красиви, отколкото градовете в бившата Западна Германия", допълва Клинк.
"Имам лични впечатления, че природните забележителности и тези от културно-историческото наследство се развиват много успешно като туристически привлекателни места и са във фокуса на туристическата индустрия. Всяка година предлагането се обогатява с още нещо, което можем да предложим на вниманието на туристите. Ние сме на едно от първите места в света по брой на обектите, включени в списъка на ЮНЕСКО", подчертава Хубертус Клинк.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..