Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София - все по-разпознаваема туристическа дестинация

Доклад отчита двукратен ръст на нощувките, 2/3 от тях са на чужденци

Снимка: БГНЕС

Броят на реализираните в София нощувки се е увеличил повече от 2 пъти за периода 2010 - 2018 година, като е нараснал от 1 120 755 до 2 488 490 нощувки на година. Запазва се тенденцията около 2/3 от нощувките да се реализират от чужденци. Това показва новият годишен доклад “Туризъм и въздушен транспорт в София 2019” на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции. София се определя като един от най-сигурните градове за туристи. 

Добрата свързаност води повече туристи

"София, ако можем да се позовем на доклада, който току що излезе, става все по-разпознаваема туристическа дестинация, както сред европейските столици и големите европейски градове, така и сред други столици в нашия регион", коментира Владимир Данаилов, главен изпълнителен директор на Столичната агенция за приватизация и инвестиции. Той откроява като един от факторите все по-добрата свързаност. "Само за последните четири години имаме около 50 нови дестинации, които свързват София с различни градове по света", отбеляза Данаилов.

"София се отваря към туристите. Всяка година увеличаваме туристическите атракции. София става все по-свързана. Икономическото развитие също е един от основните фактори, които допринасят за по-интензивния поток. Така че абсолютно заслужено място в класацията. След нас са градове като Лисабон, като Париж. Така че София се представя много добре", казва Данаилов, позовавйки се на сравнителни анализи с други страни.

Най-дълго остават туристите от Италия, Испания, Израел и Великобритания

Докладът показва, че 1,8 дни престоява един турист в София, като средно за страната се падат 3,4 дни.

Според Владимир Данаилов стремежът и на града, и на туристическата индустрия трябва да бъде към задържане на туристите за по-дълго. Най-дълго престояват туристите от Италия, Израел, Испания, Великобритания - средно 2,2 дни в София.

Средният приход от една нощувка през 2018 година в София е 87 лева, а средният приход от един турист в столицата - 151 лева, посочи още Данаилов. Средната цена в четиризвездния сегмент е около 86 евро, а средната цена в петзвездния сегмент 114 евро, сочат данните от доклада.

Цените на туристическите услуги ще растат

София се развива като туристическа дестинация. До 2021 година градът ще разполага с пет нови петзвездни хотела, уточни Владимир Данаилов. "Петзвездните хотели задължително ще дръпнат статистиката нагоре. Така че очакваме растеж на цените. От друга страна е добре и за местния бизнес, за местната индустрия."

Инфраструктурата и средата постоянно се подобрява, отчита още докладът.

Около 40% е делът на ваканционния туризъм, 40 на сто се падат на бизнес туризма, а около 16 процента заема конгресният туризъм. 

Оценяват се инвестициите в градска среда

"София като градска инфраструктура постоянно се обновява и София като град много инвестира в градска среда и инфраструктура. Знаете, че сме един от малкото градове, където от летището, от Терминал 2 с метро можеш да отидеш в центъра, да отидеш и в други части на града", изтъкна още Данаилов. По думите му, градът инвестира в това да направи самите забележителности по-достъпни. 

"Знаете, че беше въведена нова система за ориентация на туристите, която е двуезична, също така дизайнът е съобразен със световни стандарти."

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24