Зад гърба си инж. Йорданов има вече 18 експедиции. „Моята Антарктида? Всеки път, когато тръгна, я откривам наново. Тя е нещо, което е част от живота ми. Не само от моя живот, от живота на близките ми, на хората, които обичам. Малко или много тя взима от тях – за три или четири месеца…“, сподели той пред „Хоризонт“ преди заминаването.
„Стъпвайки на брега, задачите са ясни. Хората са с богат опит. Уверен съм, че ще намерим нещата в добро състояние, както сме ги оставили миналия летен сезон. Оттам нататък започваме стъпка по стъпка да създаваме условията за живот и за работа“, разказа Йордан Йорданов в предаването „Преди всички“.
Изграждането на лабораторния блок няма да е лесно. Ще се използват пробивни и сондажни машини, обясни инж. Йорданов. Връзката с проектантите ще бъде непрекъсната – през сателитен телефон и бъдеща интернет връзка.
„Ние имаме проект, имаме решения – технически за неговия строеж, но е повече от предизвикателство. Доста сме и нетърпеливи, и обезпокоени по какъв начин ще решим проблема с полагането на основите на тази сграда. Теренът е скала, техническото решение на конструктора е фундаментите да бъдат анкерирани към тази скала. Ние сме закупили необходимата техника, но изненадите там са обичайно явление.“
Лабораторният блок ще постави базата на съвсем друга основа, подчерта инженерът. „Направо отваря едни широки врати, които ще доведат до това да се правят незабавно изследвания на неща, които, ако трябва да се донесат до континентите и да се правят, задържат проекта с цяла година.“
Това, което ми се е случило за мен е и шанс, и добър късмет, допълва Йорданов и признава, че Антарктида остава сред основните му дейности.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..