Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва 28-та българска експедиция на Ледения континент

Първата ни група полярници поема към Антарктида

Логистиците ще отворят "зазимената" база и ще започнат да строят лаборатория

Снимка: БГНЕС

Днес към Антарктида потегля първата група от българската експедиция. Тя се състои от логистици, които трябва да отворят базата на остров Ливингстън и да я подготвят за активния изследователски сезон. Това е 28-та българска експедиция на Ледения континент. Основната й задача е изграждането на съвременна научна лаборатория към базата. Бразилски кораб ще отведе полярниците ни до българската база на Антарктида, научаваме от инж. Йордан Йорданов, който е част от заминаващия днес екип.
     

Зад гърба си инж. Йорданов има вече 18 експедиции. „Моята Антарктида? Всеки път, когато тръгна, я откривам наново. Тя е нещо, което е част от живота ми. Не само от моя живот, от живота на близките ми, на хората, които обичам. Малко или много тя взима от тях – за три или четири месеца…“, сподели той пред „Хоризонт“ преди заминаването.

„Стъпвайки на брега, задачите са ясни. Хората са с богат опит. Уверен съм, че ще намерим нещата в добро състояние, както сме ги оставили миналия летен сезон. Оттам нататък започваме стъпка по стъпка да създаваме условията за живот и за работа“, разказа Йордан Йорданов в предаването „Преди всички“.

Изграждането на лабораторния блок няма да е лесно. Ще се използват пробивни и сондажни машини, обясни инж. Йорданов. Връзката с проектантите ще бъде непрекъсната – през сателитен телефон и бъдеща интернет връзка.

„Ние имаме проект, имаме решения – технически за неговия строеж, но е повече от предизвикателство. Доста сме и нетърпеливи, и обезпокоени по какъв начин ще решим проблема с полагането на основите на тази сграда. Теренът е скала, техническото решение на конструктора е фундаментите да бъдат анкерирани към тази скала. Ние сме закупили необходимата техника, но изненадите там са обичайно явление.“

Лабораторният блок ще постави базата на съвсем друга основа, подчерта инженерът. „Направо отваря едни широки врати, които ще доведат до това да се правят незабавно изследвания на неща, които, ако трябва да се донесат до континентите и да се правят, задържат проекта с цяла година.“

Това, което ми се е случило за мен е и шанс, и добър късмет, допълва Йорданов и признава, че Антарктида остава сред основните му дейности.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00