Българската социологическа асоциация излезе с декларация, в която заяви, че опитите да се дискредитират социологията и добросъвестните агенции, изследващи електоралните нагласи, са насочени срещу правото на гражданите да получават достоверна информация.
"Всъщност това, което правят социолозите е, че успяват да ни ориентират в някаква картина, но картина, която ние, анкетираните, сме конструирали. Ние можем да лъжем", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Свети Климент Охридски" и член на Управителния съвет на Българската социологическа асоциация.
Проблемът на социолозите е, че се опитват да произведат картина на обществото, но ако хората не искат да разказват собствените си нагласи, социолозите нямат избор, изтъкна тя.
"Ние не сме сигурни, че наистина има такива разминавания, за каквито става дума и за каквито става дума просто защото е сензационно да се говори за това. Може да се дължат на методологически трудности и тези методологически трудности могат да бъдат от най-различен порядък. Могат да бъдат свързани с типа извадка, могат да бъдат свързани с откази от участие."
Тенденции и моментни "снимки"
Голяма част от скандалите са свързани с това, че в началото на предизборните кампании се появяват едни проучвания, а след това резултатите са други, коментира Мила Минева.
"Нека да си представим, че има изследвания, които показват тенденции, но има такива, които показват моментни картини. И тяхната работа е да бъдат верни за момента, а не за дългосрочна прогноза", обясни Мила Минева.
Изследванията, които представят социолозите пред обществото, помагат на това общество да разбира себе си по-добре, подчерта тя.
30 години след края на Желязната завеса консерватизмът расте
"Краят на комунизма се мисли като важен, както за страните от Източна Европа, така и за тези от Западна Европа. И това може би е шансът да прекратим едно разделение, което иначе сме склонни да провеждаме в мисленето си. Разбира се, че разлики се виждат, но те не са такива големи", заяви още Мила Минева по повод публикуваното изследване на Pew Research върху общественото мнение от двете страни на вече несъществуващата Желязна завеса 30 години по-късно.
Повечето хора са притеснени от подкопаването на семейните ценности след края на комунизма, отбеляза преподавателят по социология.
"И понеже никога не съм си представяла комунизма като някак си разцвет на семейните ценности много, много се изненадах. Та, ми се струва, че това поне аз бих го определила като увеличаване на консервативните нагласи в населението и то естествено върви с нарастване на хомофобия, притеснения от еднополови бракове и всякакви такива неща."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...