„След известно време в журналистиката реших да се върна към професията си“, сподели Силвия Томова в предаването "Закуска на тревата".
„И в двата случая работя със словото – когато науча един човек да разбира какво му казват околните, каква по-голяма радост от това“, каза Томова пред "Хоризонт".
За себе си тя вярва, че помага на деца с аутизъм да се ориентират в света и да общуват с околните. Като предизвикателство в работата си определя това да убеди и двамата родители на дете с аутизъм, че цялото семейство трябва да бъде ангажирано с проблема.
„Това е много трудно на моменти, защото родителите невинаги са убедени в крайната цел или по-скоро си представят работата с децата им с мигновен резултат, а това няма как да се случи.“
Според Томова по-образованите родители много четат и се подготвят теоретически, но загърбват практическата страна на нещата. „Най-добре се справят онези родители, които възприемат аутизма като задача, с която трябва да се справят, един проблем, който трябва да решат с малки стъпки“, коментира дефектологът.
Важно е родителите да вярват в успеха на детето, защото той е постижим, подчертава Силвия Томова.
„Аутизмът не е категорична диагноза, която обрича хората. Напротив. Хората с аутизъм могат да живеят пълноценно, да се справят в живота си, да работят. Те могат да бъдат научени да общуват и могат да проявят дори въображение, колкото и странно да звучи. Те са много изобретателни на моменти. Аз съм го виждала при малки деца специално.“
Ако човек се отчае, той обрича както ближния си с аутизъм, така и собственото си семейство, категорична е Силвия Томова. „Обрича околните и обрича аутиста на вечна самота, а не това е целта.“
Тя препоръчва на родителите на деца с аутизъм преди да потърсят логопеди, психолози и поведенчески терапевти, да научат децата си на базови умения – да сядат, да се обличат и събличат сами, както и да се хранят, за да може да се надгражда върху тези вече изградени умения.
Цялото интервю е в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..