Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Томова: Ако родителите се отчаят, обричат детето с аутизъм на самота

Силвия Томова
Снимка: НДК

Писателката Силвия Томова е посветена на нова кауза - работи с деца с аутизъм. Авторката на „Печатарят“, „Черни маслини и двама мъже“, „Милост за приятелите“ и „Грохот“ е дефектолог и журналист по образование.

„След известно време в журналистиката реших да се върна към професията си“, сподели Силвия Томова в предаването "Закуска на тревата".

„И в двата случая работя със словото – когато науча един човек да разбира какво му казват околните, каква по-голяма радост от това“, каза Томова пред "Хоризонт".

За себе си тя вярва, че помага на деца с аутизъм да се ориентират в света и да общуват с околните. Като предизвикателство в работата си определя това да убеди и двамата родители на дете с аутизъм, че цялото семейство трябва да бъде ангажирано с проблема.

„Това е много трудно на моменти, защото родителите невинаги са убедени в крайната цел или по-скоро си представят работата с децата им с мигновен резултат, а това няма как да се случи.“

Според Томова по-образованите родители много четат и се подготвят теоретически, но загърбват практическата страна на нещата. „Най-добре се справят онези родители, които възприемат аутизма като задача, с която трябва да се справят, един проблем, който трябва да решат с малки стъпки“, коментира дефектологът.

Важно е родителите да вярват в успеха на детето, защото той е постижим, подчертава Силвия Томова.

„Аутизмът не е категорична диагноза, която обрича хората. Напротив. Хората с аутизъм могат да живеят пълноценно, да се справят в живота си, да работят. Те могат да бъдат научени да общуват и могат да проявят дори въображение, колкото  и странно да звучи. Те са много изобретателни на моменти. Аз съм го виждала при малки деца специално.“

Ако човек се отчае, той обрича както ближния си с аутизъм, така и собственото си семейство, категорична е Силвия Томова. „Обрича околните и обрича аутиста на вечна самота, а не това е целта.“

Тя препоръчва на родителите на деца с аутизъм преди да потърсят логопеди, психолози и поведенчески терапевти, да научат децата си на базови умения – да сядат, да се обличат и събличат сами, както и да се хранят, за да може да се надгражда върху тези вече изградени умения.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10