Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИД: Около 10% от българската икономика се контролира от руски капитал

| обновено на 14.11.19 в 14:27
Снимка: архив

Около 10% от българската икономика се контролира от руски капитал. Това твърдят от Центъра за изследване на демокрацията и посочват още политическия и културен натиск, и дори църковното влияние. Темата беше център на дискусия между политици и икономисти, които не само назоваха механизмите на руското влияние, но и потърсиха възможните решения, с които да се противостои.

Според анализ на ЦИД въпреки свиването на руското икономическо влияние след американските и европейските санкции от 2014 година, наложени вследствие анексирането на Крим, в момента руски фирми контролират между 5 и 10% от икономиката на Югоизточна Европа, включително стратегически компании като най-големите рафинерии, мрежи за продажби и разпространение на горива, газопреносни мрежи и газохранилища и телекомуникационни дружества.

"Човек трябва да знае каква част от икономиката се контролира от руски капитал. За България той е около 10%, но през 2014 г. беше около 25%. Заедно с Латвия и Сърбия - това са страните с най-високо присъствие на руски капитали и контролирани от Русия парични потоци в страната. Оттук насетне това е само номинално присъствие. Отгоре на това трябва да сложите политическото говорене, т.е. непрекъснатия натиск от Русия, към това трябва да се прибавят дейността на службите, влиянието през политическите партии, влиянието през всичките културни и исторически връзки, които имаме, към това трябва да се добави църковното влияние", посочи икономистът Руслан Стефанов. 

Той добави още, че от 2006 г. насам в Югоизточна Европа са влезли между 5 и 75 милиарда евро руски инвестиции, включително такива, които преминават през офшорни дружества в чувствителни сектори като енергетиката, инфраструктурата, комуникациите и банките.

Днес обаче България е направила геополитическия си избор и резултатът вече е налице в ограничаването на зависимостите си от Русия, каза президентът Росен Плевнелиев в периода 2012 - 2017 г. 

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален събор на каракачаните в местността Карандила

В Сливен се открива 32 Национален събор на каракачаните в България. Поредното издание на фестивала ще се проведе традиционно в местността "Карандила".  Във фолклорната програма ще участват танцови състави от сливенския квартал "Речица", Карлово, Варна и гостите от гръцките градове Александруполис и Комотини.  Те ще представят на публиката..

публикувано на 23.08.25 в 10:42
Анджела Рейнър

Великобритания отложи решението дали да се разреши строеж на китайско "супер-посолство"

Британският вицепремиер Анджела Рейнър е отложила крайния срок за вземане на решение дали да се разреши изграждането на ново китайско "супер-посолство" в Лондон след опасения във връзка с много поправки в подадените документи, съобщиха "Таймс" и "Файненшъл таймс".  Вицепремиерът, която отговаря и за жилищното планиране, отложи решението си от 9..

публикувано на 23.08.25 в 10:40

Синдикатите се надяват, че Еврозоната ще гарантира повишаване на заплатите в образованието

Синдикатите в образованието се надяват, че Еврозоната ще гарантира повишаването на заплатите в образованието. В започналия с министерството на образованието диалог, от синдиката за висше образование към КНСБ казват, че за 2026-а има въпроси за доуточняване.  Лиляна Вълчева от синдиката за висше образование към КНСБ обясни, че на скорошна среща,..

публикувано на 23.08.25 в 10:27
Джефри Епстийн

Сътрудничка на Епстийн: Няма списък с клиенти

Гилейн Максуел, сътрудничка на обвинения в сексуални посегателства срещу непълнолетни Джефри Епстийн, е заявила пред заместник-главния прокурор Тод Бланш, че никога не е виждала президента Доналд Тръмп или бившия президент Бил Клинтън в "неподходяща обстановка", предаде Ройтерс, цитирайки стенограма от разпит.  Тя е заявила също, че не..

публикувано на 23.08.25 в 10:15

Седмица на усилия за мир без резултат

Седмицата премина при силен отзвук от голямото събитие - срещата в Аляска между президентите на Съединените щати и Русия, както и на констатацията, че жителите на големи райони в Газа са подложени на глад. И двете войни продължиха с пълна сила на фона на огромно количество изявления за мир. Изтъкван от месеци факт за глад в Газа беше обявен..

публикувано на 23.08.25 в 10:03
Джефри Круз

Уволнен е ръководителят на Агенцията за военно разузнаване на САЩ

Ръководителят на Агенцията за военно разузнаване на САЩ (DIA) генерал-лейтенант Джефри Круз бе уволнен, предаде Ройтерс, като се позова на сенатор от Конгреса на САЩ и на служители на Пентагона.  Това съобщи БТА. "Отстраняването от дължност на още един висш служител, отговарящ за националната сигурност, подчертава опасния навик на..

публикувано на 23.08.25 в 09:27

Тръмп посъветва кметицата на Вашингтон "да се стегне"

Американският президент Доналд Тръмп посъветва кметицата на Вашингтон Мюриъл Баузър "да се стегне", иначе няма за дълго да остане на поста, предаде Ройтерс. Миналата седмица той нарече престъпността в американската столица "напълно безконтролна" и разпореди силови мерки, разполагайки бойци от Националната гвардия и федерални агенти по улиците на града,..

публикувано на 23.08.25 в 09:23