2
БСП поиска оставката на министъра на културата Боил Банов заради пропуска на министерството да обжалва в срок пред Върховния касационен съд решението по делото за забавеното строителство на „Ларгото“.
Вчера ръководителката на правната дирекция на министерството подаде оставка, а във ведомството тече проверка за действията на служителите по случая. Днес депутатът от левицата Александър Симов обяви, че заради пропуска министерството няма да получи над 750 хиляди лева неустойка от изпълнителите на ремонта и ще трябва да плати 73 хиляди лева за съдебни разноски и допълни:
„Министерството на културата е изтървало сроковете за обжалване, в резултат на което българският данъкоплатец безвъзвратно губи 700 000 лева. Това скандално бездействие на министерството ще понесе някаква юристка. Това е замазване на следите. Отговорността в такъв случай, при такава афера, трябва да се понесе единствено и само с оставката на Боил Банов. Призоваваме и Бойко Борисов, който да поиска неговата оставка моментално, след като виждаме, че Банов няма мъжеството, няма морала сам да се оттегли от поста си“, призова Симов.
Казусът със забавения ремонт на „Ларгото“ и изтичането на записи, с които от БСП твърдяха, че Боил Банов е съдействал за опрощаване на неустойката на строителната фирма, стана известен като скандала „Ало, Банов съм“.

„Случаят “Ало, Банов“ е пример как се бори корупцията в България“. Това заяви пред БНР евродепутатът Елена Йончева в коментар за това как Министерството на културата пропусна да обжалва в срок пред Върховния касационен съд решението по делото за..
Окръжната прокуратура в Русе води разследване на организирана престъпна група, извършвала длъжностни присвоявания в Митница - Русе. След вчерашната акция на ГДБОП, от складове и частни имоти са иззети голяма количество пари, злато, облекла, козметика..
Опозиционните партии критикуваха остро проектобюджетите за НЗОК и НОИ за следващата година. Всички те отбелязаха липсата на средства за обещаното увеличение на възнагражденията на младите лекари в бюджета на Здравната каса. Управляващите предлагат..
В проектобюджета на Здравната каса (НЗОК) са заложени допълнителни 260 милиона евро, с които да бъдат осигурени средства за увеличение на заплатите на лекарите без специалност и на медицинските специалисти, работещи в болници. Това обяви..
Родилка от Благоевград е транспортирана по спешност към столична болница с въздушна линейка. Жената е родила здраво бебе снощи, но е получила сериозни усложнения. По молба на ръководството на областната болница е задействана системата за..
Надзорният съвет на Здравната каса обсъжда проектобюджета за следващата година. В рамката са заложени 5,278 милиарда евро, което е с 9% повече спрямо тазгодишния бюджет. Надзорният съвет на НЗОК обсъжда здравния бюджет за 2026 г. НЗОК ще..
Парламентът избра Рая Назарян от ГЕРБ-СДС за председател на 51-вото Народно събрание. "За" гласуваха 120 депутати от ГЕРБ - СДС, БСП, "ДПС - Ново начало" и "Има такъв народ" и четиримата независими. ПП-ДБ се въздържаха, а "Възраждане", АПС,..
В проектобюджета за 2026 година е заложено увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 5 на сто, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той е категоричен, че това е недостатъчен ръст и прогнозира социално напрежение в редица сектори. Димитров..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
Не приемам твърдение, че БСП няма да мине 4-процентната граница при парламентарни избори. Това са внушения на някои от опозиционните сили,..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..