„Случаят “Ало, Банов“ е пример как се бори корупцията в България“. Това заяви пред БНР евродепутатът Елена Йончева в коментар за това как Министерството на културата пропусна да обжалва в срок пред Върховния касационен съд решението по делото за забавеното строителство на Ларгото. Заради това днес от БСП поискаха оставката на министъра на културата Боил Банов.
„Тези, които участват в тези схеми, са покривани, а тези, които разкриват и дават гласност, са гонени, заплашени със съд или институциите просто вадят поредните „бухалки“. Г-н Банов ме заплаши и лично със съд. „Ало, Банов“ показва как функционира управляващата система, системата на ГЕРБ, как се печелят обществени поръчки, как се правят договорки в ущърб на българските граждани“, изказа мнението си Йончева в интервю за предаването „12+3“.
Тя подчерта, че Министерството на културата не само няма да получи неустойка от малко над 750 хил. лева, но и ще трябва да плати и над 73 хил. лева разноски.
„Има юристи, органи, прокуратура, които трябва да дадат обяснение. Това, което научаваме от последното съобщение, е, че действително става дума най-вероятно за корупционна схема“, отбеляза Елена Йончева.
Тя напомни за скандалните записи, от които стана ясно как министър Банов дава инструкции да се подправят документи, за да не дължи фирмата - изпълнител неустойка. Внесохме сигнал в прокуратурата, в който са предоставени както оригинален запис, така и ред документи, каза Йончева, но подчерта, че отговор от прокуратурата няма.
Евродепутатът посочи, че и БСП, и всички опозиционни партии трябва да бъдат последователни в разкриването на корупционни схеми.
„Един или няколко души не могат по никакъв начин да променят цялата тази среда“, добави тя и отрече да има напрежение между нея и Корнелия Нинова по този въпрос.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
БСП поиска оставката на министъра на културата Боил Банов заради пропуска на министерството да обжалва в срок пред Върховния касационен съд решението по делото за забавеното строителство на „Ларгото“. Вчера ръководителката на правната дирекция на..
Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 15-годишен младеж, нанесъл побой на 2 години по-малко момче от него. Побоят, който е квалифициран като лека телесна повреда, е извършен на 11 октомври. От прокуратурата подчертават, че..
Гръцката православна църква стартира православен помощник на вярващите като използва новите технологии. Светият синод одобри въвеждане на цифрово средство за духовно просветление, базирано на изкуствен интелект. Според коментарите на висши..
"За съжаление, насилието между деца, насилието от деца, насилието над деца са проблеми, които като че ли се задълбочават в последните десетилетия с голям интензитет. Просто обяснение няма ". Това заяви пред БНР Георги Еленков - юрист и..
Със 118 гласа "за", 74 "против" и 6 "въздържал се" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. Той ще включва не..
"Възраждане" не работят на принципа "санитарен кордон", "казваме – България е проядена от корупция в управлението на страната и страда и населението", това заяви в интервю пред БНР Петър Петров, зам.-председател на партията. С всички..
Беларуският журналист Анджей Почoбут и грузинската му колежка Мзия Амаглобели - и двамата арестувани в своите страни - са лауреатите на наградата "Сахаров" за 2025 г., обяви Европейският парламент. Наградата ще бъде връчена на 16 декември, по..
Премиерът Росен Желязков разговаря с Негово Величество крал Чарлз III по време на кралския прием, организиран по повод Срещата на върха в рамките на Берлинския процес, съобщават от правителството на страницата си във Фейсбук...
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..
Нямаме пълна сигурност, че срещата ще се състои следващите седмици, защото за разлика от Аляска, съобщено е, че ще се предшества от среща на ниво..