Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дариха акушерско легло със събрани 4 тона капачки и жълти стотинки

Инициаторите се надяват да помогнат и на други болнични отделения

Снимка: Мая Щърбанова

Ново акушерско легло получи като дарение Отделението по акушерство и гинекология в Многопрофилната болница в Добрич. Леглото е осигурено от кампания за събиране на пластмасови капачки, подкрепена от жители на града.
    

Миналата година кампанията „Капачки за бъдеще - МБАЛ Добрич“ подари на отделението пациентски монитор, за чието закупуване са били предадени 3 тона капачки.

Кампанията „Капачки за бъдеще - МБАЛ Добрич“ се обединява и с инициативата, подета от една от танцовите групи в Добрич и в бъдеще набирането на дарителски средства ще се засили, убедена е Милена Савова.

„Кампанията никога не е спирала и не трябва да я разделяме – миналата година и тази година. Кампанията е една и съща, тя продължава, без да спре. Първо дарихме един апарат, сега даряваме родилно легло.“

След родилното отделение от инициативата се надяват дейността им да обхване и други отделения, благодарение на отклика сред жителите на града. 

От началото на годината в болницата са се родили 765 бебета. Родилното легло е извън финансовите възможности на лечебното заведение, но подобрява значително комфорта на родилките, казва началникът на АГ отделението д-р Ивайло Петев. Според лекаря долната граница в цените за подобни легла започва от 5-6 хиляди лева.

В болницата има общо 3 родилни зали, използват се две. Отделението разполага с още едно дарителско легло – от индивидуален дарител. Д-р Петев се надява в близките 15-20 години да няма нужда от друго подобно родилно легло.

За закупуването на леглото са били предадени над 4 тона капачки, като за набирането на средствата е помогнала и инициативата за събиране на жълти стотинки.

„Надяваме се в Добрич да има все повече деца, които да ни радват“, казва Димитрина Младенова от инициативата. „Имаме няколко пункта в град Добрич както и две съоръжения – пред общината и пред храм „Св. Георги“, допълва тя.

Йоана Койчева допълва, че бъдещите майки трябва да раждат в Добрич, а не да предпочитат варненските болници.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51