„Налагането на рестриктивни мерки като данъци към авиокомпаниите, особено към българските, ще доведе до намаляване на трафика, намаляване на бизнеса на авиокомпаниите и няма да реши по никакъв начин въпроса с вредните емисии“. Това заяви пред БНР главен асистент Марин Петров от Катедра „Въздушен транспорт“ в Техническия университет. Вчера стана ясно, че България подкрепя някои страни от Европейския съюз за въвеждането на „авиационен данък“.
Според експерта данъците само биха утежнили покупателната способност за самолетни билети, ще намалят туристическия бизнес и печалбите на компаниите. В интервю за предаването „12+3“ Марин Петров добави, че по-малките авиокомпании ще се окажат в значително по-тежко положение. Неговото обяснение на подкрепата на България за такъв данък е:
„Опитваме се да решим други финанси, да получим по-голяма събираемост, повече средства в бюджета. От друга страна подозирам и някакви други намерения – подпомагане, включване в определена група страни, в които ние нямаме съществен интерес“.
Петров подчерта, че включилите се страни в това искане са страни от Западна и Централна Европа, където има широко развита инфраструктура от пътища и жп транспорт. Той подозира, че целта на тези държави е да засилят именно жп транспорта.
„България не е силно развита авиационна държава, т.е. трафикът на български самолети на българските авиокомпании е незначителен в сравнение с общия трафик на другите европейски авиокомпании. Авиационните двигатели са един от широката гама източници на замърсяване на околната среда. Периодично през определен период от време се приемат все по-нови и по-строги мерки относно вредните емисии. Но докато авиацията използва въглеводороди за създаване на теглителната сила на самолетите, такива ще има, докато не се появи друг източник на енергия“, коментира още той.
Според Марин Петров трябва да се търсят конструктивни мерки за намаляване на вредните емисии и търсене на алтернативни източници на енергия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Германия се готви за политическа промяна: председателят на ХДС Фридрих Мерц вероятно ще бъде избран за нов федерален канцлер на 6 май. Според информации от няколко германски медии, подготовката за гласуването за канцлер в Бундестага вече е в напреднала фаза. Все още обаче не е получено официалното одобрение на коалиционния договор между..
Радиолокационна система за сваляне на дронове ще бъде закупена за нуждите на "Гранична полиция". Това обяви във Враца министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му, с наближаване на лятото се очаква засилване на миграционния натиск, а справянето с нелегалната миграция е един от приоритетите на вътрешното министерство. Митов..
Испанската обществена телевизия RTVE поиска да се обсъди участието на Израел в конкурса "Евровизия". В отворено писмо медията призовава Европейския съюз за радио и телевизия за дебат по темата. В писмото си директорът на RTVE Хосе Пабло Лопес посочва, че различни групи в гражданското общество в Испания са изразили загриженост за..
Прессекретарят на Белия дом Керълайн Левит заяви на брифинг, че утрешните преговори между САЩ и Иран в Оман ще бъдат преки. "Това ще бъдат преки преговори с иранците и искам да го заявя много ясно", каза Левит по време на пресконференцията, отбелязвайки, че е говорила с президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите цели за преговорите...
Телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп е „теоретично възможен“ след днешната среща на Путин със специалния пратеник Стив Уиткоф е "теоретично възможен", съобщи агенция Интерфакс, цитирайки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Песков не посочи възможен час или дата за подобен разговор...
Здравният министър на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши заяви на среща с президента Доналд Тръмп, че министерството стартира мащабни изследвания за заболяванията от аутизъм и до септември месец трябва да има резултати . Приблизително 1 на 36 деца в САЩ са с диагноза аутизъм. За последните 25 години заболяването се среща все по-често, а причините за..
Хазартнозависими от специалните списъци могат да играят в онлайн платформи, регистрирани в чужбина. За това предупреди Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило. По време на дискусия за хазарта стана ясно, че се мисли за законодателни промени. Броят на зависимите расте и хазартът е новата пандемия, каза психиатърът..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..