„Налагането на рестриктивни мерки като данъци към авиокомпаниите, особено към българските, ще доведе до намаляване на трафика, намаляване на бизнеса на авиокомпаниите и няма да реши по никакъв начин въпроса с вредните емисии“. Това заяви пред БНР главен асистент Марин Петров от Катедра „Въздушен транспорт“ в Техническия университет. Вчера стана ясно, че България подкрепя някои страни от Европейския съюз за въвеждането на „авиационен данък“.
Според експерта данъците само биха утежнили покупателната способност за самолетни билети, ще намалят туристическия бизнес и печалбите на компаниите. В интервю за предаването „12+3“ Марин Петров добави, че по-малките авиокомпании ще се окажат в значително по-тежко положение. Неговото обяснение на подкрепата на България за такъв данък е:
„Опитваме се да решим други финанси, да получим по-голяма събираемост, повече средства в бюджета. От друга страна подозирам и някакви други намерения – подпомагане, включване в определена група страни, в които ние нямаме съществен интерес“.
Петров подчерта, че включилите се страни в това искане са страни от Западна и Централна Европа, където има широко развита инфраструктура от пътища и жп транспорт. Той подозира, че целта на тези държави е да засилят именно жп транспорта.
„България не е силно развита авиационна държава, т.е. трафикът на български самолети на българските авиокомпании е незначителен в сравнение с общия трафик на другите европейски авиокомпании. Авиационните двигатели са един от широката гама източници на замърсяване на околната среда. Периодично през определен период от време се приемат все по-нови и по-строги мерки относно вредните емисии. Но докато авиацията използва въглеводороди за създаване на теглителната сила на самолетите, такива ще има, докато не се появи друг източник на енергия“, коментира още той.
Според Марин Петров трябва да се търсят конструктивни мерки за намаляване на вредните емисии и търсене на алтернативни източници на енергия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..