Турция започна репатриране на предполагаеми джихадисти от европейски държави, присъединили се към Ислямска държава. „Това не е нов проблем“, обясни пред БНР Петер Кнопе от Международния център за тероризъм в Хага.
„Трудно е да знаем, защо Турция започва в този момент. Турция от много време насам се тревожи за заплахата от Ислямска държава до границата по очевидни причини, а те са същите и за Европа - това е географската близост. Няма да ме изненада, ако избраният момент е свързан с критиките на Западна Европа, но проблемът съществува и беше игнориран в известна степен от западноевропейските държави“, каза Петер Кнопе в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Над 2000 са терористите с европейско гражданство, които се намират в Турция заедно със семействата си. Готова ли е Европа да ги приеме и какви са рисковете за Стария континент? Отговори на тези въпроси Тоня Димитрова потърси от експерта Петер Кнопе.
- Турция отдавна иска да започне депортации, защо точно сега?
- Трудно е да знаем, защо Турция започва в този момент, но както казахте, проблемът стои отдавна на дневен ред. Турция от много време насам се тревожи за заплахата от Ислямска държава до границата по очевидни причини. А те са същите и за Европа - това е географската близост. Напоследък има много критики срещу Турция за действията срещу терористичната заплаха в региона. Може да се мисли, че щом европейските държави критикуват Турция, че създава проблем, то самата Турция също започва да отвръща с критики, че европейските държави й създават проблем. Няма да ме изненада, ако избраният момент е свързан с критиките на Западна Европа, но проблемът съществува и беше игнориран в известна степен от западноевропейските държави.
- Има ли Турция законни основания за репатрирането на заподозрените терористи?
- Има законова основа, дори задължение. Международният съд към ООН излезе с решение, че държавите трябва да разследват военни престъпления, извършени от техните граждани. Това създава законово задължение, има и задължение по силата на резолюции на Съвета за сигурност на ООН, в които доста ясно е посочено, че държавите трябва да съдят своите граждани, ако са извършили престъпления като чуждестранни бойци. Тук няма липса на законово основание.
- Всяка европейска държава има различен подход, точно както и при бежанската криза - хаотичен ли е подходът към този проблем?
- Политиците се борят с общественото мнение как да се справят с това. Въпросът е, че когато се игнорира един конфликт, се поставя основата за следващ Това го знаем от всички други конфликти по света - игнорираш ли, войната все още остава в ума и сърцата на хората. Затова трябва да има програми за демобилизация, разоръжаване и реинтеграция след всеки конфликт, където и да е в света. Сега не сме стигнали до нивото да организираме адекватни програми за Ирак и Сирия по очевидни причини, особено за Сирия. В Ирак може би сме готови да започнем да работим по разоръжаване, демобилизация и реинтеграция. Но трябва да го направим, имаме нужда от нещо повече от мерки, трябва ни система за справяне с огромния проблем от хора, които са победени от коалицията срещу „Ислямска държава“.
- Говорим за последствия от конфликт, но когато тези хора стигнат до съда как се събират доказателства от конфликтна зона, ще издържат ли тези доказателства в европейските съдилища?
- Дори да излязат на свобода трябва да останат под наблюдение. За тях няма свобода. Но издаването на присъди е предизвикателство, такъв е случаят винаги, когато става въпрос за събиране на доказателства от военна зона. Но има и разузнаване, цялото западноевропейско и иракско разузнаване е запознато с този конфликт, много работа е свършена по въпроса как разузнаването се използва в съда, разработени са различни системи, защитават се свидетели. Не казвам, че е лесно.
Така, че трябва да бъдат събрани доказателства. Важно е как се използва разузнаването. Страхът и тревогата също са част от това. И тук не става въпрос за действия с малък мащаб, имаме нужда от сериозен план.
- В дъното на проблема е радикализацията на европейските граждани, а дори доказателствата да издържат в съдилищата, тези хора ще влязат в затвор, а проблемът с радикализацията е най-голям именно там?
- Точно така, имаме нужда от програми за дерадикализация. Това не е ново. Вижте, какво се случи в Гуантанамо. Повечето от задържаните вече не са там, те се реинтегрираха в различни общества. Чували ли сте за някой, извършил атентат, след като е излязъл от Гунтанамо? Не сте! Защото имаше програми за дерадикализация и реинтеграция на тези хора. Това може да бъде направено.
- Това, което е ново за Европа всъщност е, че тези хора се връщат от военна зона, били са свидетели на огромни жестокости - пораженията върху психиката им са огромни. Как се справяме с това?
- Като им помогнем. Някои от тези хора ще са травматизирани, някои ще са разочаровани от себе си или пък разочаровани от организацията, към която са принадлежали, други ще бъдат все още много гневни, ще имат радикални възгледи. Всеки случай трябва да бъде третиран индивидуално, трябва да се оцени къде са били тези хора, от къде са дошли, какво е мисленето им. Но това не е нещо ново за нас, имаме експертиза. Европейската комисия прие инициатива през 2011-та, преди 9 години, да разработи мрежа от експерти в тази сфера. Тази мрежа се разви, има обмен на информация за радикализацията.
- Почти цяла седмица американски гражданин стоеше в буферната зона на границата между Турция и Гърция, ще приемем децата, но не и майките, редица заподозрени терористи остават без гражданство - този проблем бързо може да се превърне и в проблем с човешките права. Какво трябва да избере Европа в тази дилема между правата и сигурността?
- Бъдете верни на ценностите си. Занимавам се с контратероризъм именно, защото съм верен на ценностите си. Не искаме да захвърлим ценностите си заради сигурността ни. Трябва да защитаваме сигурността и ценностите ни едновременно. Нашите ценности са важни, защото те са гарант за нашата сигурност, нашата индивидуална сигурност, нашите човешки права.
Интервюто може да чуете от звуковия файл.
Няма да има режим на тока и се прави всичко възможно да няма "стряскащи" увеличения на цената на електроенергията за бита, увери министърът на енергетиката Владимир Малинов. По думите му през второто шестмесечие на годината консумацията многократно е надвишила очакваните количества от енергийния регулатор, което е наложило увеличаването им...
Над 20 души бяха арестувани в Гърция заради незаконни разрешения за строежи на полуостров Халкидики. Подкупите за позволение са петцифрени суми. При прокурора на Халкидики са 21 служители от отдела "Строителство и надзор" в областната управа. Според разследването срещу подкуп те са позволявали нови строежи, ремонти и промени в статута на..
Районната прокуратура в Горна Оряховица повдигна обвинение училищна директорка за присвояване. 51-годишната жена от Горна Оряховица, докато е била директорка на Основното училище "Св. св. Кирил и Методий" в стражишкото село Асеново, е присвоила техника, която ѝ е била поверена да пази, съобщиха от полицията. Случаят е от пролетта на миналата..
Вместо данък върху подземните богатства ще има еднократна концесионна такса догодина. Това обяви в отговор на въпрос на БНР министърът на енергетиката Владимир Малинов. Промяната е постигната след разговори с всички концесионери у нас, а от нея се очаква в хазната да постъпят между 140 и 150 милиона лева. По-рано в Народното събрание вицепремиерът..
Бившият премиер Николай Денков коментира в социалните мрежи ареста на Лъчезар Ставрев, който беше обвинен в длъжностно престъпление и пране на пари. Две обвинения за Лъчезар Ставрев, посочен от Банкова като шофьор на Асен Василев "Нашият колега Лъчезар Ставрев беше задържан от Пеевската прокуратура по скалъпени..
Пожар горя в частната болница "Вита" в София. Няма пострадали. Евакуирани са пациентите и персоналът от първия етаж. Запалило се е сeрвизно помещение, свързано с отоплителната инсталация. Сигналът е подаден около 11:30 часа. 6 екипа на пожарната за около 20 минути са потушили пожара. От лечебното заведение съобщиха за БНР, че са били..
Русия отново атакува украинската енергийна система с десетки ракети, а сухопътните й сили приближават към ключовия град Покровск в Донецка област. На този фон, избраният за следващ президент на Съединените щати Доналд Тръмп се обяви против позволението Украйна да ползва американско въоръжение за удари дълбоко във вътрешността на Русия...
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..