Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Йорданов – апостол на Северозапада

Неуморно изследващият личностите и историите на региона краевед гостува на "Нощен хоризонт"

Юлий Йорданов и водещата Станислава Пирчева
Снимка: БНР

Цял живот само с букви съм се занимавал. Така накратко представя себе си Юлий Йорданов - краевед, журналист, член на Съюза на българските писатели, автор на множество статии, литературна критика и краеведски изследвания.

Барометър на живота на Северозапада го нарича акад. Благовеста Касабова. Според нея Йорданов е сред малцината изследователи на творците, обществениците и личностите на Северозапада. И в последната си, 15-та книга, той не изневерява на своето призвание. Тя е озаглавена „Северозападни опуси за талантливостта“.

Юлий Йорданов не е съгласен с теорията за „северозападнала България“, напротив – нарича я „северозапазена България“.

Някои го определят като „трубадур на българския Северозапад“, приятели му казват „перото на Северозапада“. Той пък признава, че подобни определения не го трогват, защото си знае истинската цена – „да създаваш неща, които са полезни за времето, полезни и за след нас“.

За празници вместо цветя той обича да подарява книги. Защото книгите са паметта на човечеството, а нихилизмът по думите му превзема „съзнанието на нашия сънародник“ напоследък.

Палитра от образи

Мнозина са писали за твореца Радичков, аз пиша за човека Радичков, сподели Юлий Йорданов в предаването „Нощен хоризонт“. „Заведе ме не кой да е, а акад. Петър Динеков, още в младите ми години, когато бях студент. Да си кажа право, със своите осем срещи с Радичков аз останах възхитен от този изключителен творец и човек. Най-вече човек.“

От десетилетия Юлий Йорданов изследва Северозапада. Преди време получил задание да се включи в екип, който да опише културния живот на Лом от Кръстьо Пишурка до наши дни. На Йорданов се паднала издателската дейност на ломчани. Трудът е все още в ръкопис, защото средствата за издаването му не са малко.

Юлий Йорданов

Юлий Йорданов е автор на „Орелът с ангелската душа“, книга за войводата дядо Цеко Петков – той е единственият българин, забил златното гвоздейче на Самарското знаме при освещаването му.

Съкровищата, които не ценим достатъчно

Хората са съкровищата, които ние като че ли не уважаваме, особено хората на миналото, убеден е Йорданов.

„Просто са загърбени такива интересни личности като Яна Язова например. Художникът Кирил Петров – има изследвания за него, но недостатъчно. Трябва да уважаваме такива хора. Ето например за Цветан Тодоров аз си мисля, че недостатъчно е написано и направено изследване върху неговото творчество, неговата културоведска дейност.“  

Юлий Йорданов е инициатор на литературен маратон, посветен на годишнина от рождението на Яна Язова, която нарича „писателка – страдалец и голяма европейка“. Той е автор на книгата „Съдба, прободена от перото“, посветена на поетесата – книга, която вече е библиографска рядкост и се подготвя второ допълнено издание. Проучването на емпиричния материал, който продължава да събира, Йорданов сравнява с копаене на кладенец, но „не с кирка и лопата, а с карфица“.

Предай нататък - младите краеведи

Заедно със съвременния будител Теменужка Кисьова, доскоро директор на Финансово-стопанската гимназия в Монтана, през 2010 година създали първия в България клуб на младите краеведи, който работи активно и досега.

За Юлий Йорданов Кисьова казва, че е известен с интереса си към историята на Северозапада и непрекъснато издирва факти и събития, които наслагва към портретите на известните личности от този край.

„Точно в Северозападна България имаме нужда от такива хора, които да повдигат духа не само на младите хора, но и на по-възрастните, за да избегнем унинието, което обхваща хората, живеещи в този регион“, разказа Теменужка Кисьова пред „Хоризонт“.

Цялото интервю с Юлий Йорданов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10