Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълшебство на лед - "Лебедово езеро“ и "Лешникотрошачката" в шест града

Шампионите по фигурно пързаляне от трупата на Константин Расадин обещават зимна приказка

Карина Александровна
Снимка: Ани Петрова
Руският държавен балет на лед "Санкт Петербург" пристигна в България и ще изнесе двучасови спектакли в Шумен, Велико Търново, Пловдив, Бургас, Варна и София. 

Зрителите ще гледат "Лебедово езеро“ и "Лешникотрошачката" в изпълнение на шампионите по фигурно пързаляне от трупата на Константин Расадин. 
Турнето започва тази вечер в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен с две представления на „Лебедово езеро“ - от 17:30 и 20:00 часа. Билетите са на цени мeжду 45 и 65 лева. В София ще има представления на 2 и 3 декември. Тогава сцената на НДК ще се превърне в замръзнало кралство, защото за спектаклите ще се използват близо 9 тона лед.

"Това са класически постановки на Мариус Петипа, на петербурския Мариински театър, но изтанцувани на лед", каза в предаването "Хоризонт до обед" Карина Александровна от трупана на балета.

"Ние идваме от фигурното пързаляне и в началото обикновено е трудно да се превърнем в артисти. Но ние имаме един много добър учител, ръководител, който ни помага да се справим с тези трудности - Константин Расадин. Той и неговата балетна трупа хора, които са се занимавали професионално и се занимават с балет, помагат на фигуристите да се справим със заданието. Първо учим своите роли в балетна зала със станки и огледала, а след това пренасяме наученото на леда", разказа Александровна. 

"Константин Расадин е бивш артист от Маринския театър и водещ солист. Той е имал много лирични и драматични роли, изпълнявал ги е в постановките на Мариинския театър. Като ръководител той е много взискателен, но е много добър като човек. Ние учим ролите и ако не ни се получи от първия път, репетираме отново и отново, но да се работи с него е голямо удоволствие", сподели още Карина Александровна.

Декорите и костюмите ни пренасят в друго измерение. 

"Наистина декорацията е много красива. 3 D декорите пък правят още по-внушителна и истинска приказката, която разказваме. Костюмите ни се шият в специален цех, където хората наистина са майстори и затова костюмите ни изглеждат по този начин", обясни още Александровна.

Костюмите са такива, каквито трябва да бъдат в класическия балет. Изискването е да не са много дълги, за да е по-лесно придвижването по леда. Изпитание ли е осигуряването на огромни количества лед за спектаклите на балета?

"Това е един голям,  образно казано, килим, който е с много тръбички, изсипва се отгоре лед, след това се замразява и са необходими само 8 часа, за да постигнем тази площадка, върху която ние да танцуваме. Но в някои страни, където температурите са високи, невинаги успяваме да имаме този перфектен лед, защото температурите на улицата са твърде високи и колкото и да се стараем, ледената установка не може да издържи", поясни Карина Александровна и допълни, че досега не е имало пропаднал спектакъл заради състоянието на леда. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Превод в ефир: Анжелина Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27