"Това са класически постановки на Мариус Петипа, на петербурския Мариински театър, но изтанцувани на лед", каза в предаването "Хоризонт до обед" Карина Александровна от трупана на балета.
"Ние идваме от фигурното пързаляне и в началото обикновено е трудно да се превърнем в артисти. Но ние имаме един много добър учител, ръководител, който ни помага да се справим с тези трудности - Константин Расадин. Той и неговата балетна трупа хора, които са се занимавали професионално и се занимават с балет, помагат на фигуристите да се справим със заданието. Първо учим своите роли в балетна зала със станки и огледала, а след това пренасяме наученото на леда", разказа Александровна.
"Константин Расадин е бивш артист от Маринския театър и водещ солист. Той е имал много лирични и драматични роли, изпълнявал ги е в постановките на Мариинския театър. Като ръководител той е много взискателен, но е много добър като човек. Ние учим ролите и ако не ни се получи от първия път, репетираме отново и отново, но да се работи с него е голямо удоволствие", сподели още Карина Александровна.
Декорите и костюмите ни пренасят в друго измерение.
"Наистина декорацията е много красива. 3 D декорите пък правят още по-внушителна и истинска приказката, която разказваме. Костюмите ни се шият в специален цех, където хората наистина са майстори и затова костюмите ни изглеждат по този начин", обясни още Александровна.
Костюмите са такива, каквито трябва да бъдат в класическия балет. Изискването е да не са много дълги, за да е по-лесно придвижването по леда. Изпитание ли е осигуряването на огромни количества лед за спектаклите на балета?
"Това е един голям, образно казано, килим, който е с много тръбички, изсипва се отгоре лед, след това се замразява и са необходими само 8 часа, за да постигнем тази площадка, върху която ние да танцуваме. Но в някои страни, където температурите са високи, невинаги успяваме да имаме този перфектен лед, защото температурите на улицата са твърде високи и колкото и да се стараем, ледената установка не може да издържи", поясни Карина Александровна и допълни, че досега не е имало пропаднал спектакъл заради състоянието на леда.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..