Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кр. Величкова: Все повече хора в България даряват и средства, и труд

БДФ връчва награди на най-големите корпоративни дарители и най-успешните партньорства между компании и НПО

Красимира Величкова
Снимка: БГНЕС
Днес в президентството за 14-а поредна година Българският дарителски форум ще награди най-големите корпоративни дарители и най-успешните партньорства между компании и неправителствени организации в страната. По традиция ще бъде отличена и личност с особен принос за развитието на дарителството в България.

Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум, коментира в ефира за „Хоризонт“, че за изминалите 14 години готовността на хората да даряват и нагласите към дарителството в България са се променили:

„Има едно изключително развитие, защото и компаниите подкрепят по-разнообразни каузи, и хората даряват повече и се включват в дарителски инициативи за каузи, които са за развитие на обществото ни и за подпомагане на нуждаещи се“.

Все повече хората даряват и средства, и труд: „Данните от нашите годишни изследвания показват, че вече почти 10% от хората в България даряват средства или труд. Само преди няколко години виждахме в изследванията, че не повече от 1-2% от хората се включват в дарителски кампании за дарение на средства и в кампании за доброволен труд“.

Около 100 милиона лева са дарени миналата година, посочи още Красимира Величкова, като отбеляза, че най-голям интерес към даряване има за каузи, свързани с образованието:

„Инициативи и проекти, свързани с инвестиции в образованието, традиционно в последните 3-4 години са най-подкрепяни. И те, между другото, изместиха социалните и здравни каузи“. Образователните каузи са в дневния ред и на компании, и на фондации, отбеляза още Величкова.

Хората даряват емоционално и много повече участват в дарителските кампании при спешни случаи, хуманитарни бедствия и аварии, допълни още директорът на Българския дарителски форум.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС няма да изслуша здравния министър по казуса с Националната детска болница

Мнозинството в Народното събрание отхвърли искането на "Възраждане" да бъде изслушан министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов във връзка с подадената оставка на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. Общественият съвет за изграждането на Национална детска болница подава оставка Министър Силви Кирилов е приел..

публикувано на 12.11.25 в 10:26
Жечо Станков

Станков: Гражданите да са изключително спокойни относно доставките на горива

Енергийният министър Жечо Станков призова българските граждани да бъдат спокойни за доставките на горивата. От трибуната на Народното събрание той увери, че страната ни има достатъчно резерви за бензин, дизел и авиационно гориво: "Българските граждани трябва да бъдат изключително спокойни що се отнася до доставките на горива на територията на..

публикувано на 12.11.25 в 10:20

Гърция разследва престъпна схема с българско участие за внос на коли втора ръка

Независимата агенция за публични приходи разкри данъчна измама от внос на употребявани коли в Гърция чрез българска фирма. Гръцки търговци са внасяли чрез българска фиктивна компания с фалшиви документи и са укривали данъците, които се налагат при внос между страни в Европейския съюз. Българската фирма е купувала колите от Германия по..

публикувано на 12.11.25 в 10:19

"Затвор за котки" в Гърция: 1,7 млн. евро глоба за проявена жестокост към животни

Гръцки съд наложи 1,7 милиона евро глоба за жестокост към животни. След подаден сигнал от минувачи гръцката полиция попада на "затвор за котки". В порутена сграда 68-годишен грък е затворил 58 котки. Оставял ги без храна, вода и ги изтезавал. Пред властите арестуваният заявил, че е събирал бездомни животни, защото бил чувствителен към съдбата..

публикувано на 12.11.25 в 09:57

Турската "Ченгиз холдинг" и азерската "Сокар" не се отказват от плановете да купят рафинерията в Бургас

Турското интернет издание "Патронлар Дюнясъ" съобщава,  че турската компания "Ченгиз холдинг" и азерската "Сокар" нямат намерение да се отказват от плановете да закупят рафинерията на "Лукойл" в Бургас.  Според публикацията, двете фирми са били пред подписване, когато американският президент е обявил санкциите срещу руския холдинг и дъщерните му..

публикувано на 12.11.25 в 09:53
Герман Галушченко

Отстраниха от длъжност министъра на правосъдието на Украйна

Украинското правителство отстрани министъра на правосъдието Герман Галушченко, съобщи премиерката на страната днес, на фона на разследването за мащабна корупция в енергийния сектор, предаде Ройтерс. Украинските власти обвиниха 7 лица във връзка с предполагаема схема на стойност 100 млн. долара, включваща високопоставени служители в..

публикувано на 12.11.25 в 09:38

Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе

"Чакаме президента Радев да се произнесе – да сложи вето или да пусне закона, имаме име за особен управител в "Лукойл", съгласувано е с партньорите", заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че назначаването на особен управител на рафинерията "Лукойл" е..

публикувано на 12.11.25 в 09:28