Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана Праматарова: Длъжници сме на православното ни наследство

Книгата „Сакрално: чудесата близо до нас” - духовни открития по прашните пътища на Балканите

Мариана Праматарова
Снимка: Фейсбук профил

По случай Деня на християнското семейство Мариана Праматарова ще представи в зала „Вяра” на Столичната библиотека новата си книга „Сакрално: чудесата близо до нас”. В книгата са представени православни манастири и светци, места с чудодейни мощи, лечебни води и чудотворни икони в България, Гърция, Румъния, Северна Македония и Турция. 

Балканите са духовен център, подчерта авторката в предаването „Хоризонт до обед“.

Описаните в книгата храмове са свързани с българската православна традиция, история, култура, но има и непознати засега места, които се нуждаят от повече гласност, обясни Мариана Праматарова. Тя определя книгата като подходяща за всички, които се интересуват от туризъм, поклоннически пътувания, история и култура. „И пристъпват към светите места, за да потърсят подкрепа в трудни моменти и благодат за щастието си.“

Фрагмент от корицата на изданието

Мариана Праматарова сподели, че е научила много неща, докато пише „Сакрално: чудесата близо до нас”.

„Това са мои 20-годишни пътувания из прашните пътища на Балканите, където изследвам всякакви манастири, търся следи от българската история, на много места ги намирам, научих много неща, много нови неща, интересни неща.“

В книгата си Праматарова разказва за светии – закрилници на държави, острови и градове.

„Много от тях са посещавали и българските земи, на определени църковни събори са присъствали, от най-ранното християнство. Съвсем целенасочено е събирането им на едно място сега. Това е есенцията от тези пътувания, от тези изследвания, от всичките жития на светци, които съм прочела, от всичките исторически данни, които съм събрала и, разбира се, свидетелства за чудесата – да не забравяме, че в манастирите са се случвали и много чудеса.“

Длъжници сме на културно-историческото ни наследство, смята Праматарова. „Ние сме длъжници към нашите православни светци, православни манастири, към всичко, което са ни завещали те.“

Авторката Мариана Праматарова е доктор по културно-историческо наследство. Пише поезия, публицистика и проза.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57