Матеяс Златев от стражишкото село Камен е роден в началото на седмия месец от бременността със спешно секцио и тежка асфикция. Майка му Анета Димитрова ражда в Русе, където е била на гости. Бебето остава два месеца в болницата и след това в детски дом.
„Никой не беше казал до момента на изписването, че детето има някакви увреждания. Една седмица преди самото изписване от дома ни казаха, че детето е болно, че е по-добре да го изоставим, но ние отказахме да го изоставим, взехме си детето, прибрахме си го и от тогава започна едно дълго скитане по лекари, по болници“, разказва майката.
Шестгодишният Матеяс е с много заболявания, сред които е и детска церебрална парализа, правени са операции на крачетата, разказва още Анета Димитрова:
„Ходим на рехабилитации, водим го на логопед, на психолог, на педагог. Имаме направени пет операции в град Пловдив за отпускане и удължаване на сухожилията, но ефект няма. В началото на октомври месец се свързахме с един сръбски лекар д-р Джихан Абазович, който каза, че на Матеяс му трябва лечение със стволови клетки. Трябват ни три вливания. За трите процедури ни трябва сумата от 45 000 евро“.
Сумата за лечението в сръбската болница в Нови сад е непосилна за родителите и те се обръщат към Фонда за лечение в чужбина към Националната здравна каса. От там обяснили на Анета Димитрова какъв комплект от документи трябва да подготви:
„Последното, което ми поискаха, беше ЛКК протокол от детска неврологична комисия. Във всички болници в София съм звъняла. Всичките казват, че няма такава комисия. Звъня в специализирана детска болница, от там казват, че такава комисия няма“.
От Здравната каса във Велико Търново обясниха, че детска неврологична комисия в областта не може да има, защото няма нито един детски невролог.
На сайта на Столичната здравна инспекция в списъка с лекарски комисии няма посочена ЛКК по детска неврология, каквато е нужна да освидетелства 6-годишния Матеяс Златев от село Камен. От Клиниката по детска неврология към болницата по неврология и психиатрия „Св. Наум“ в София посочиха, че имат такава комисия, но ръководителят на клиниката проф. Венета Божинова поясни, че вливане със стволови клетки не е доказана терапия за лечение на детска церебрална парализа:
„ЛКК има, въпросът е за стволовите клетки, което тя иска да ѝ се препоръча. Комисиите са за това – да предложат или да не предложат лечение в чужбина или в България с някакъв тип известно, утвърдено от медицинските доказателства лечение. Лечението със стволови клетки не е прието в световната литература като ефективно, засега“.
Има проблеми с търсенето на специализирани лекарски комисии, коментира д-р Евгения Недева, директор на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново:
„За да се избегне тази неяснота и хората да търсят някаква специализирана ЛКК, от 1 януари 2020 година на сайта на Националната експертна лекарска комисия ще има публикувани всички тези ЛКК комисии“.
Семейството на Матеяс от стражишкото село Камен е обявило дарителска сметка за набиране на 45 000 евро за лечението на детето в Сърбия.
Дарителска сметка:
Титуляр: Матеяс Златев Златев
Банка ДСК
IBAN: BG53STSA93000026450066
BIC: STSABGSF
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика. Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..
В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия. Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната. Стотици изразиха..
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни. Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски. Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена..
За първо гласуване в комисия влиза въвеждането на нов учебен предмет - "Добродетели и религии". Предложението е част от цялостен пакет с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. В Комисията по образованието и науката ще бъдат разгледани и гласувани на първо четене промени в Закона за признаване на професионални..
По предложение на Министерския съвет депутатите ще приемат окончателно промените в Закона за бюджета, така че да определят точната сума за капиталови разходи за общините. В същото време опозицията се събира, за да обсъди внасянето на нов вот на недоверие. Депутатите започват работа с окончателно приемане на промени в Закона за държавния..
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост,..
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..