Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хонконг в очакване на местни избори

Анализатор: Китай постепенно затяга контрола

Снимка: БТА

Хонконг е затаил дъх в очакване на местните избори в неделя. Макар и да става все по-малко вероятно, не е изключено те да бъдат отменени заради кризисната ситуация, чийто край обаче не се вижда. Барикадиралите се студенти в кампуса на Политехническия университет са на ръба на хуманитарна криза, а животът на всички останали буквално е спрял. Проблемът вече не е нито заради един закон, провокирал мирните демонстрации през лятото, нито заради неспазените обещания на правителството и Пекин. Това е въпрос на идентичността на хората в Хонконг - част от които се страхуват от Китай, а други - се чудят защо. Как изглежда Хонконг днес и какво бъдеще го очаква?

Политехническият университет в Хонконг - едно от най-скъпите и престижни учебни заведения в Азия, сега е военна крепост на протестиращите срещу режима студенти. В атмосферата вътре ни пренася репортаж на Би Би Си, направен след няколкото опита на студентите да напуснат затвора, в който сами се барикадираха.

„Очевидно е, че ситуацията на тези протестиращи става все по-тежка. Запасите им от храна и вода намаляват, а още по-лошото е, че не е ясно какво ще се случи с тях. Не съм убеден, че полицията действа съвсем адекватно в ситуацията, което усложнява още нещата. Всъщност - проблемът е още от юли. Аз не мисля, че е най-правилното нещо да се използват сълзотворен газ и гумени патрони“, коментира в интервю за „Събота 150“ Адам Ни - вътрешнополитически анализатор на политиката на Китай, който отскоро започна работа в Тайпе - столицата на Тайван.

„В сърцето на настоящата криза е конституцията. Въпросът е накъде ще върви Хонконг. Конфронтацията е между правителството, което е подчинено на режима в Пекин и хората, които искат да запазят свободата си. Китай постепенно затяга контрола върху Хонконг и се опитва да наложи своя режим и политическа система.

Мисля, също така, че проблемът се корени и в отношението към Тайван и политическата система там. И в двата случая обаче може да кажем, че вината е в Пекин, който не спази обещанията си. „Една страна, две системи“ е не просто обещание на хората в Хонконг, но и скрепен с документи ангажимент към Великобритания. Именно затова съм категоричен, че действията на Китай ни провокираха да стигнем до ситуацията, в която се намираме днес“, отбелязва Ни.

Как се стигна до кризата?

Професор Мартин Димитров, преподавател в университета в Тюлейн, Ню Орлиънс, припомня: „До 1997 г. Хонконг е британска колония и след това има 50-годишен период, в който е част от Китай, но запазва определена автономия във вътрешната си политика. А външната и отбраната са част от прерогативите на Китай. От 1997 г. досега има серия от различни протести, които се опитват да урегулират точното количество на тази автономия във вътрешната политика.

През 2014 г. имаме т.нар. чадърени протести, от които всъщност нищо конкретно не произлезе“.

Според Адам Ни това е изцяло протест срещу Пекин, срещу правителството на Хонконг и полицията, която си позволи брутално отношение към протестиращите. Вече причините са много далеч от Закона за екстрадиция, който провокира първите мирни демонстрации. Макар и той да запали искрата, вече протестът е в името на свободата и против политическата система.

Сега има известен застой - преди буря, защото в неделя се очакват местни избори в 18-те района в Хонконг, в 16 от които в момента има прокитайски наместници. Ако изборите се проведат по правилата - без недопускане на кандидати и без обявяване на вота за невалиден, големи шансове имат шест продемократични кандидати.

„Всички очакват какво ще се случи в неделя“, посочва Мартин Димитров.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?

Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..

публикувано на 08.02.25 в 12:05
Руски дрон, свален в Украйна

Украйна съобщи, че е била атакувана от 139 руски дрона

Украйна обяви, че през нощта е била обект на руски нападения със 139 дрона. Половината от тях са били свалени, но след подобна атака е имало пожар в жилищна сграда в североизточния украински град Суми. Вчера при руско въздушно нападение в Сумска област бяха убити трима души. Киев отрича Русия да е превзела град Торецк в Източна Украйна...

публикувано на 08.02.25 в 11:56

Кола и бус катастрофираха край Монтана, има жертва

Пътничка в автомобил e загинала при катастрофа край монтанското село Вирове. Шофьорът на колата е в тежко състояние в болницата в Монтана. Пътният инцидентът е станал преди обед в събота.  Станал е челен сблъсък между лек автомобил и микробус. И двете превозни средства са били с монтански регистрации.   Сигналът за катастрофата е получен..

публикувано на 08.02.25 в 11:55
Бионсе

Кои са победителите на 67-ите награди "Грами"

Бионсе стана един от големите победители в церемонията по раздаването на 67-ите наградите "Грами". След десетки номинации и спечелени грамофончета, Бионсе най-после грабна приза за албум на годината и така стана първата чернокожа жена, която побеждава в категорията през XXI век. Последно го е правила Лорън Хил през 1999 г., а преди нея Натали Коул и..

публикувано на 08.02.25 в 11:54

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия. Пред посетителите се представя местна продукция. Празникът се организира за 14-та поредна година и представя само домашно произведени вина и ракии, като гостите ще могат да дегустират продукцията на около 30 местни производители. Организаторите са предвидили и конкурси..

публикувано на 08.02.25 в 11:47

Приближават ли ни AI-оръжията към Апокалипсиса?

"Системи, които използват изкуствен интелект за установяване на военни мишени, се използват в Украйна и в Близкия изток,  редица държави пристъпват към въоръжаване на армиите си с такива приложения. Това поражда въпроса доколко би било допустимо да се разреши на машините да взимат военни решения." Това е един от аргументите на Бюлетина на..

публикувано на 08.02.25 в 11:45

Читалище "Надежда" във Велико Търново ще обяви дарителска кампания

Историческото читалище "Надежда" във Велико Търново, което е свързано с приемането на Търновската конституция, ще обяви национална дарителска кампания и търси вниманието на държавните институции за ремонта на театралната си сцена и салон с 340 места. Намеренията за ремонт на театралната сцена са от 50 години и не се реализират, заради..

публикувано на 08.02.25 в 11:33