Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андреас Мартин Хофмайр - бос на сцената за концерт с туба в зала "България"

Гьоте институт празнува 30 години присъствие в българския културен календар

Андреас Хофмайр, Владимир Джамбазов, Марина Лудеман
Снимка: Ани Петрова
В края на ноември екипът на Гьоте институт - България е почти на финала на изпълнение на специалната програма, посветена на 30-годишнината от присъствието на културния институт в България. 

Наситена година, изпълнена с много емоции около изложбите, концертите, дискусиите, представленията, лекциите, свързани с този юбилей - такава е 2019-та за хората, които стоят зад богатия календар от събития. Част от него е и концертът тази вечер в зала "България" с участието на гост солиста Андреас Мартин Хофмайр и Владимир Джамбазов.

Андреас Хофмайер

Това е изключителна програма, много специална, сподели пред "Хоризонт" Андреас Хофмайр, който свири на туба. "Тубата като инструмент е нещо много специфично, но много подходящо за един 30-годишен юбилей на Гьоте институт. Тубата е единственият инструмент, където можеш да докажеш, че действително е немско откритие. В Берлин е била открита тубата", разказа той.

В програмата на Гьоте институт тази вечер участват Ансамбъл "Софийски солисти" и музиканти от Софийската филхармония. Програмата е разделена на две части.

Владимир Джамбазов

"Има произведения само за струнен оркестър и произведения за туба с оркестър, като две от произведенията са писани специално за туба, а едно от произведенията - "Зима" от "Годишните времена" на Вивалди, е писано за соло цигулка, но нашият приятел Андреас ще отговори на предизвикателството да изсвири соловата партия на туба", обясни Владимир Джамбазов.

Андреас Мартин Хофмайр свири на сцената бос. "Аз лично съм човек, който обича бавната музика, бавните части, бавните изпълнения, романтичните. Това най-добре пасва на инструмента. Тубата е инструмент, който като звучене просто те прегръща, като прегръдка и романтичните мелодии звучат толкова хубаво на туба, както при никой друг инструмент. И така може и душевно да се изгубиш", признава Андреас Мартин Хофмайр.

Марина Лудеман

"Гьоте институт никога не работи сам, а винаги съвместно с партньори и партньорите ни казват какво е интересно, какво е важно за тяхната програма и какво биха желали от наша страна да получат", каза пред "Хоризонт" Марина Лудеман, директор на института. Тя допълни, че 30 години Гьоте институт в България означава и 30 години демокрация в България.

Марина Лудеман подчерта, че би искала културната програма на Гьоте институт да продължи с подобни прекрасни концерти като този, който предстои тази вечер.

На 27 ноември в Гьоте институт ще бъде прожектиран филмът „Изграждане на бъдещето - 100 години баухаус“.

"Това е един филм за баухаус. Знаете, че годината за честване на юбилея на баухаус вече е към края си. Много събития имаше тази година. Една работилница за детска архитектура е направена, от баухаус сгради в София, които могат да бъдат направени, съградени с децата, така че децата да разберат какво е баухаус. И следващата година ще продължи тази работилница", поясни Марина Лудеман.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Превод в ефир: Ваня Кубадинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48