Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария и Орлин Давчеви: Интериорът е солта на архитектурата

Водещата Мая Данчева с Мария и Орлин Давчеви
Снимка: БНР

„Правим домовете на хората – такива, че те да бъдат за тях място, в което те да се връщат с желание, там, където се отглежда обичта, където се отглеждат и ли се запазват всички хубави български традиции.“ Така се представят Мария и Орлин Давчеви, семейство архитекти и интериорни дизайнери, които гостуваха на предаването "Нощен хоризонт".

Да правиш красиви домове е магия, фантастична магия, убедена е Мария Давчева. 

Как средата, в която живеем, ни се отразява?

Едно от най-позитивните изражения на архитектурата е, че тя може да променя не само материалната среда, но и живота на хората, които я обитават, посочва доц. д-р арх. Орлин Давчев. „Особено интериорът, който е толкова в близък досег с потребителите като мащаб, като усещане.“

Пробива си път новата култура – да се търси специалист още на етапа гола поляна, преди изграждането на една сграда, отчита Мария Давчева, според която прагът на доверие към намесата на специалист вече е преминат. „Средата, която обитаваме, ни култивира, влияе подсъзнателно, така че е важно да имаме изисквания към тази среда“, допълва тя.

В интериора оставяме своя почерк

Интериорът е онази част от архитектурата, която иска много сърце и търпение, може да се сравни с отглеждането на малко дете, допълва арх. Давчева. „Интериорът е там, където човек оставя тези подписи, тези белези, които са несравними. Те са подправката, солта на архитектурата.“

Да разграничим интериора от декораторството, призовава арх. Орлин Давчев. При декорацията аранжираме, докато при интериора по-скоро се работи с функционалности, пространства, ергономия. „Намесата е много по-дълбока и много често се налага да се правят някои трансформации. Тогава човек трудно би могъл да се справи сам, а ние знаем, че българинът си е пенкилер и си разбира от всичко. Затова често се правят грешки.“

За да се оползотвори най-пълноценно едно пространство е необходим професионален поглед, убедена е Мария Давчева, която вярва, че добрият архитект пристига първо като психолог.

„Човек, ако не е учил това, колкото и много списания да гледа, колкото и да е пътувал, колкото и прекрасни мебели и осветителни тела да купи – това не е достатъчно, за да направи интериор, да направи дома. Домът е една съвкупност, една цялост от неща - видими и невидими за очите.“

Когато гледаме някакви примери, често се увличаме в прилагането на принципа copy-paste и се опитваме автоматично да го пренесем в друго пространство, което води до лоши резултати, казва доц. Орлин Давчев. Правилният начин на разработване на едно пространство според него е то да има идентичност, собствен дух и характер. Ако се пренасят механично разнородни елементи, интериорът започва да прилича на пачуърк, коментира специалистът.

Българският дом става глобален

Интериорите робуват и на мода. Българският дом вече е глобален дом, какъвто може да се види и в други точки на света, казва още архитект Давчева. Сегашният дом по думите й се лута между различни моди, между показване на лукс с много средства и почти аскетски, минималистичен облик. Новото поколение ще прави нов тип домове, с нови правила за оформянето на дома и ново усещане за автентичност, допълва тя.

Може ли един осмислен проект да уголеми едно жилище?

„Безспорно“, отговаря Орлин Давчев. „Това е един от най-мощните инструменти в архитектурата, когато се борави с подобни фокуси, които всеки архитект малко или много владее, за да може да коригира пространството, да коригира начина, по който то се възприема с най-различни прийоми, свързани с материал, с цвят, със съподчиненост между форми и пространство, със самата аранжировка на подвижно и неподвижно обзавеждане. Накрая може самото пространство да се промени до неузнаваема степен.“

„И тези малки хитринки всъщност детронират правила от рода на „малко пространство, малки плочки“, „тъмният цвят „затваря“ помещението, светлият го отваря“. Няма такова нещо“, допълва Мария Давчева.

Хубавият дом приляга на обитателите си

Хубавият дом е онзи, който приляга на човека, няма универсална рецепта за това, отбелязва тя и дава примери с хора, които имат нужда от повече пространства и други, които се чувстват по-уютно в малки пространства.  

Доц. Орлин Давчев се забавлява с митовете за професията архитект. „Много клиенти си мислят, че по цял ден се занимаваме само с красота, естетиката е в ежедневието ни, едно прекрасно битуване. И ние само взимаме елегантни решения.“ Всъщност архитектът е артист, при който музата трябва да бъде по график, с усмивка добавя той.

„Аз съм от динозаврите, които чертаят само на ръка“, признава арх. Мария Давчева. „Малко страдам по това, че няма време за рисуване, че не получаваме хартиени писма, че все по-малко четем хартиени книги...“

Цялото интервю с Мария и Орлин Давчеви слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09