Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е необходима национална скринингова програма за ранно откриване на болестите на ретината

Опасността от развитие на болести на ретината расте заедно с възрастта
Снимка: Pixabay

Лекари и пациенти натояват за национална скринингова програма за ранно откриване и профилактика на болестите на ретината. Тези заболявания често водят до слепота и влошаване качеството на живот, а най-засегнати са възрастните хора и диабетиците. Онлайн платформата "Портал на пациента" започна информационна кампания за болестите на ретината с подкрепата на специалисти офталмолози и пациенти.

Над 2,2 милиарда души в света са с нарушено зрение. При половината от тях заболяването е можело да бъде предотвратено с навременни мерки. Най-рисковата група са диабетно болните, които у нас са около 8 на сто от населението, а 1/3 от тях развиват болести на ретината. Диабетната ретинопатия засяга съдовете на окото, обясни председателят на Българското дружество на офталмолозите доц. д-р Марин Атанасов:

"Дори и най-малкото кръвоизливче, дори и най-малкият отток, който е предизвикан от повишената съдова пропускливост, може да предизвика много тежка симптоматика."

Болестта се развива без болка и ако пациентът не потърси помощ навреме, зрението намалява прогресивно и може да се стигне до пълна слепота, предупреждават лекарите.

"Когато ги открием навреме, ние можем да ги повлияем. Целта е да открием тази ретинопатия тогава, когато една адекватна лазер терапия може да профилактира пациента и той да не достигне до по-тежката форма на диабетна ретинопатия."

Липсата на достатъчно информация води до късно откриване на болестите на ретината, особено при по-възрастните пациенти, смята проф. Ива Петкова, специалист-офталмолог в Александровска болница и член на експертна комисия към здравното министерство:

"В повечето случаи по-възрастните пациенти знаят за заболяването перде. Те са заболявания на една и съща възраст, могат да съществуват едновременно. Чака се да напредне пердето, да узрее, както се казва и се пропускат някои много важни заболявания, каквито са макулната дегенерация, свързана с възрастта, а също и глаукомата, които междувременно могат да работят, да донесат невъзвратимо увреждане и накрая да се окаже, че операцията за перде не помага."

Загубата на зрение рязко влошава качеството на живот на хората и ги прави зависими от техните близки. Какво се случва, когато болестта напредва - разказва председателят на създаденото миналата година Сдружение „Ретина България“ д-р Петя Стратиева. Самата тя е с увредено зрение и познава в детайли всички проблеми на тази група пациенти:

"Човек престава да вижда лица, да разпознава черти, започва да се блъска дори в ръбовете на собствения си дом. Изведнъж, бавно и постепенно, с всеки изминал ден, започва да не може да се справя с ежедневните си задължения."

Опасността от развитие на болести на ретината расте право пропорционално с възрастта, казва проф. Петкова:

"Докато над 60 години честотата е от порядъка на 8 до 12%, над 80 години тя може да бъде около 30% от населението, което е на тази възраст съответно."

Колкото по-рано се открие ретинопатията, толкова по-големи са възможностите на медицината да помогне, напомнят лекарите. Д-р Марин Атанасов каза:

"Нашето послание е всеки един пациент с диабет поне веднъж годишно да бъде преглеждан от офталмолог, дори и да няма оплаквания. Ако има оплаквания, разбира се, това трябва да стане веднага. За съжаление, когато настъпят субективните оплаквания, нерядко вече е станало доста късно и тогава тръгват да търсят помощ. Тогава вече ние трудно бихме могли да профилактираме диабета, трябва да лекуваме, за съжаление, късните последици. А е можело да не се стига до там, ако този пациент е бил обхванат навреме."

У нас обаче се разчита пациентите сами да търсят помощ, ако и когато решат. Затова лекарите препоръчват профилактиката и ранното откриване на болестите на ретината да станат държавна политика.

"Това да оставим инициативата в ръцете на пациента, той да бъде инициативният, той да отиде при лекаря, ако забележи нещо, обикновено в повечето случаи се оказва доста късно. Ранната детекция не може да бъде оставена в ръцете на пациента. Тя трябва да бъде грижа на обществото, грижа на здравните власти и да бъде свързана с профилактичните мероприятия, които трябва да се провеждат."

Българските лекари успешно прилагат иновативно лечение на една от проявите на диабетна ретинопатия - влажната форма на диабетен мускулен едем. В 90 на сто от случаите лечението има ефект и или подобрява зрението, или стопира развитието на заболяването. Терапията обаче е скъпа и недостъпна за повечето пациенти, каза Петя Стратиева:

"И много често това са пенсионери, които следва да заплатят част от терапията. И това не са всички разходи, които те трябва да поемат. Те имат и разходи за изследвания, ако щете дори и за транспорт, за да стигнат до лечебното заведение. Те имат и други разходи в ежедневието, които са свързани с това те да водят социален живот. И тези разходи са поети изцяло от пациентите и техните семейства."

От лятото на миналата година здавната каса плаща 75 на сто от стойността на лекарството, което е доста скъпо и се налага пациентите да доплащат по около 350 лева за всяка инжекция. Обикновено лечението започва с минимум 3, а често и повече. От сдружение "Ретина България" напомнят, че освен достъп до лечение, българските пациенти имат нужда и от целенасочена държавна политика за профилактика."

"Да има скринингова програма, което значи пациентите да бъдат ранно обхващани, особено пациентите с диабет, за да може да започне навременно лечение и рехабилитация на тези пациенти. Да могат де станат мобилни, да се обслужват в дома си, да се научат как да си режат хляб, какви маршрути да имат и също да бъдат обучени как те да живеят със самото заболяване. За това следва да го има скрининга."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Таков, председател на Комисията по транспорт в СОС

Три комисии в СОС решиха: Отпускат над 18 млн. лв. за столичния градски транспорт

След общо заседание комисиите по транспорт, финанси и икономика в Столичния общински съвет решиха да отпуснат над 18 милиона лева на столичния авто и електро транспорт. Председателят на комисията по транспорт Иван Таков информира как ще бъдат разпределени средства. "11 милиона отиват за автотранспорта, 4 милиона за електротранспорта и по..

публикувано на 03.10.24 в 12:03

ЕК отпуска допълнителни 30 млн. евро хуманитарна помощ за Ливан

Европейската комисия отпуска допълнително 30 млн. евро хуманитарна помощ на най-нуждаещите се в Ливан на фона на сблъсъците между радикалната групировка "Хизбула" и Израел.  Помощта има за цел да осигури спешно храна, подслон и здравни грижи, както и да помогне за други основни нужди. Тя е в добавка към вече обявените 10 млн. евро в края на..

публикувано на 03.10.24 в 11:56

Къде има акции на МВР срещу купуването на гласове

Продължават акциите на МВР срещу купуване на гласове. Днес такива текат на няколко места в страната. 15 задържани при акцията срещу купуването на гласове във Варна и областта Във Варна има задържани. Акцията е започнала през изминалата нощ в квартал "Аспарухово".  От полицията в морския град обясниха, че имат данни за влияние на вота чрез..

публикувано на 03.10.24 в 11:54
Опустошения в Дахие - контролирано от

Израел предупреди жителите на южните предградия на Бейрут да се евакуират

Най-малко шестима души са загинали при израелски въздушен в центъра на Бейрут. Израел предупреди и жителите на гъсто населените южни предградия на ливанската столица да се евакуират.  Израел нанесе поредица от въздушни удари срещу Бейрут тази нощ като за първи път беше атакувана цел в центъра на ливанската столица. Мишена на израелския удар..

публикувано на 03.10.24 в 11:49
Камала Харис и Доналд Тръмп

Колко тежи подкрепата на звездите в предизборната кампания в САЩ?

В предизборната кампания за президент в Съединените Щати в ситуация, в която проучванията не посочват недвусмислен фаворит, борбата за всеки един глас е свирепа . На терена на битката между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп се включиха и звезди от музикалната сцена. По-рано този месец Тейлър Суифт обяви подкрепа за Харис...

публикувано на 03.10.24 в 11:45
Матю Пери

Лекар се призна за виновен за смъртта на актьора Матю Пери

Лекар от Лос Анджелис, обвинен за смъртта от свръхдоза кетамин на Матю Пери, звездата от сериала "Приятели", се призна за виновен днес в калифорнийски съд, предаде АФП. 54-годишният Марк Чавес призна, че е помагал за набавянето на кетамин за актьора, който играеше Чандлър в култовия сериал. По този начин медикът, на когото е забранено да..

публикувано на 03.10.24 в 11:07
Поразена от израелски удар сграда в южните предградия на ливанската столица Бейрут, 23 септември 2024 г.

Гърция евакуира свои граждани и кипърци от Ливан

С военен самолет днес Гърция евакуира свои граждани и кипърци от Ливан, съобщават от правителството. В готовност за реакция са още два самолета. Засилена е охраната на всички места, свързани с Израел - дипломатическата мисия, религиозен храм и сградите на израелски компании, информират медиите. Млад грък е сред жертвите от нападение в Тел..

публикувано на 03.10.24 в 10:58