Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Ентина: Няма системна политика на Русия по отношение на Балканите

„Ако говорим за Балканите, то изострянето на отношенията с Китай би било много по-опасно за Европейския съюз от изострянето на отношенията с Русия“, коментира в интервю за предаването „Събота 150“ Екатерина Ентина – старши научен сътрудник в Института за Европа на Руската академия на науките. Според нея отказът на Евросъюза от започването на преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония не създава допълнителни възможности за Москва да влияе на Балканите.

Свързан ли е шпионският скандал в Сърбия с предстоящото на 4 декември посещение на Александър Вучич в Русия?

Мисля, че това е по-скоро последица от по-активната и настойчива позиция на Русия в Сърбия във връзка със смяната на посланика и пристигането на Александър Боцан-Харченко, който е един от най-силните руски дипломати по Балканите, по бивша Югославия. След пристигането си в Белград през лятото той започна много активно да се изявява в публичната сфера. Второ, което е по-важно за конкретния сюжет, в крайна сметка беше подписано споразумението за свободна търговия между Сърбия и Евразийския икономически съюз. От икономическа гледна точка очевидно то не носи на Москва никаква добавена стойност. От геополитическа обаче подписването на договора в условията на конфронтация между Русия и Запада, разбира се, е неприятен епизод за Брюксел и за нашите западни партньори и определен тактически и геополитически успех за Русия.Трето, отказът от започването на преговори с Албания и Северна Македония и като цяло позицията на Макрон по разширяването на Евросъюза създаде сложна публична и медийна среда на Балканите. Шпионският скандал с Москва трябва да компенсира до някаква степен поражението на Европейския съюз: медийно, информационно, репутационно. Да пренасочи вниманието на електората и на политическия елит към друга проблематика. 

Създава ли отказът на Евросъюза от започването на преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония допълнителни възможности за Москва да влияе на Балканите?

Мисля, че не, защото важният въпрос е встъпването в НАТО. Акцентът в евроатлантическата интеграция се измести от европейската интеграция към членството в Алианса. В тази връзка не просто нищо не се променя, но и с ускорени темпове страните в Югоизточна Европа се приближават към НАТО. Знаем, че най-вероятно през януари Северна Македония ще встъпи в Алианса. Подписан е индивидуален план с Босна и Херцеговина. Цялата парадигма на отношенията на Белград с НАТО също е подчинена на евроатлантическата логика. Затова не виждам голямо пространство за маневриране от страна на Москва.

Шпионският  скандал може ли да навреди на отношенията между Москва и Белград?

Мисля, че не. Мисля, че това е сигнал, включително от страна на Вучич, че Русия не трябва да проявява прекалена активност, че това няма да срещне одобрението на Белград. Поредицата от действия на Сърбия, които през последните години изглеждат като последователна подкрепа за Москва, като определена преориентация от Брюксел на изток, всъщност не са никаква преориентация. Нито в настоящия политически курс на Белград, нито в перспектива.

Не мислите ли, че президентът Александър Вучич просто използва Русия като коз в отношенията си с Европейския съюз?

Разбира се, че използва в определена степен. Като цяло това е характерно исторически за политиката на всички балкански държави. В наши дни демонстративното и ефектно сближаване с Москва е от полза за Вучич, защото провокира активизирането и на Брюксел, и на Вашингтон в района. Сърбия се опитва да получи всички възможни бонуси и подкрепа от всички страни. Не по-малко активизиране има спрямо Китай и Турция. Китай е единствената страна, която реално предлага алтернативен в някаква степен геостратегически проект и системно инвестиране и присъствие в региона за разлика от Москва.

Защо в последно време Русия се споменава на Балканите винаги в контекста на някакви скандали? Преди шпионския скандал в Сърбия имаше подобен сюжет и в България. Помним опита за преврат в Черна гора преди няколко години, когато също беше намесено името на Русия.

Ако говорим за Балканите, то изострянето на отношенията с Китай би било много по-опасно за Европейския съюз от изострянето на отношенията с Русия. Русия е значим играч в региона, но не дотолкова значим за Брюксел, че да се налага воденето на диалог. Защо постоянно има шпионски скандали? Просто защото това е най-безобидният, но същевременно много неприятен начин да навредиш на някого. Това е ефективен начин за промяна в нагласите на политическите елити и даже на населението. Добър пример в това отношение е Черна гора.

Какво е мястото на Балканите в геостратегическите планове на Русия? Има ли Москва ясно формулирани цели и задачи по отношение на региона?

Не виждам системна политика на Русия по отношение на региона, въпреки че се извършват много действия в различни сфери. Не виждам обаче да са подчинени на някаква обща цел или задача. Очевидно декларираната във военнополитическата сфера задача е да бъде спряно разширяването на НАТО. На практика виждаме, че това не само не се случва, но и че позицията на Русия по въпроса е нееднозначна. Навремето заявявахме, че червената линия е Черна гора. Черна гора обаче се присъедини към НАТО, което не предизвика нито активизирането на Русия в региона, нито формулирането на ясна стратегия по отношение на по-голяма или по-малко част от него, защото всички виждат Югоизточна Европа в различни граници. Сега става абсолютното същото със Северна Македония. Помните, че предишният ни посланик предизвика бурни емоции, казвайки, че ако Скопие се присъедини към НАТО, то това може да предизвика сериозни последици. Въпреки това Скопие фактически се присъедини, а Русия се опитва да изгражда двустранни отношения. 

Интервюто чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската прокуратура повдигна обвинения за измама срещу ръководители на българска фирма

Офисът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения на двама ръководители на българска фирма за измама по проект за преработка на отпадъци в Асеновград. Според разследването заподозрените предоставили фалшива информация с цел да получат поръчката за въпросната инсталация.  Компанията получила авансово над 400 хиляди евро за проекта на стойност..

публикувано на 19.12.24 в 14:09
Лъчезар Ставрев

Окончателно: Лъчезар Ставрев остава в ареста

Арестуваният сътрудник на бившия финансов министър Асен Василев - Лъчезар Ставрев, остава за постоянно под стража. Решението е на Софийския апелативен съд и е окончателно.        Лъчезар Ставрев остава в ареста Ставрев е обвинен за длъжностно престъпление, пране на пари и сговор за извършване на престъпление с..

публикувано на 19.12.24 в 14:06
Радостин Василев

Радостин Василев: Поздравявам Сарафов, че иска имунитети, да поиска и на Борисов

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев също изрази готовност да се откаже от депутатския си имунитет още утре. Той е един от общо шестима депутати, чийто имунитет днес и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов обяви, че иска. Сарафов поиска депутатските имунитети на шестима. Кои са те? Василев допусна, че е възможно да има подобни искания и към други..

публикувано на 19.12.24 в 13:57
Асен Василев

Асен Василев призова правителството да внесе проект за удължаване на настоящия бюджет

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Асен Василев, който е и бивш финансов министър, призова служебния кабинет да внесе в парламента проект за удължаване действието на настоящия бюджет и през 2025 година. "Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа закона за Бюджета. Затова..

публикувано на 19.12.24 в 13:21
Делян Пеевски на заседанието на НС - 19 декември 2024 г.

Нашият колега от ДПС-НН ще се откаже от имунитета си, каза Пеевски, заговори за заплахи срещу Киселова

Нашият колега ще си даде веднага имунитета, ние не се крием от разследвания, каза пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски относно поисканите от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов имунитети на шестима депутати, сред които и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало"...

публикувано на 19.12.24 в 13:18
Володимир Зеленски с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Зеленски призова за единство между Европа и САЩ

Преди да се включи в срещата на европейските лидери в Брюксел, украинският президент Володимир Зеленски призова за единство между Европа и Съединените щати: "За нас е много важно от самото начало на следващата година да видим единство в действията на Съединените щати и страните от ЕС и от Европа. Мисля, че само заедно Америка и Европа могат..

публикувано на 19.12.24 в 13:15

СЕМ: Няма нарушения на ЗРТ при отразяването на войните в Близкия изток

Няма нарушения на Закона за радиото и телевизията, спазено е изискването за плурализъм на гледните точки - това показва изготвеният от дирекция "Мониторинг и анализи“ на Съвета за електронни медии доклад за отразяването на ескалацията на войните в Близкия изток.  Наблюдението обхваща шест радио- и телевизионни програми, сред които програма "Хоризонт" на..

публикувано на 19.12.24 в 13:10