Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва 25-ата конференция по изменение на климата

Георги Стефанов, WWF: България може да преобърне концепцията на икономическото развитие в зелена посока

| обновено на 02.12.19 в 11:48
Откриване на срещата на високо равнище по климата COP25 в Мадрид.
Снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов участва в 25-ата конференция по измененията на климата, която се провежда в Мадрид. Домакин на световния форум е испанският министър-председател Педро Санчес.

До 13 декември представители от близо 200 държави ще обсъдят последните детайли по правилата за прилагане на Парижкото споразумение.

На среща, в рамките на конференцията, лидерите на страните-членки на ЕС ще обсъдят важни въпроси, налагани от климатичните промени и опазването на околната среда, които са сред приоритетните теми за целия ЕС.

Очаква се генералният секретар на ООН Антонио Гутериш да призове страните значително да намалят въглеродните емисии. Той заяви, че климатичната криза е неизбежна и политическите лидери трябва да реагират. По думите му, важно е да се гарантират по-амбициозни национални ангажименти. Субсидиите за извличане на изкопаеми горива трябва да приключат и не трябва да се изграждат нови електроцентрали, работещи с въглища, след 2020 г., смята Гутериш.

По-рано той предупреди, че усилията, които се полагат за борба с климатичните промени, са крайно недостатъчни. Toй призова за край на войната срещу природата:

“От много векове човешкият род води война срещу планетата. Планетата се отбранява. Ние трябва да спрем войната си срещу природата и науката ни казва, че можем да го направим. Последните пет години са най-топлите, откакто се води статистика. Морските нива са най-високите в човешката история, ледените шапки се топят с безпрецедентна скорост, а океаните стават по-киселинни. Всички знаем последиците от това“.

Българският премиер Бойко Борисов, който също участва в климатичната конференция, припомни, че евроинституциите поставят климатичните промени и опазването на околната среда на водещо място:

“Аз ще се опитвам да защитавам и нашите въглищни централи, и някои вредни производства, които имаме, за съжаление. Но те казват друго – мислете първо за продължителността и качеството на живот, за 5 или 10 хил. души можете да намерите работа. Но когато имате най-високата смъртност заради мръсния въздух - ето това изисква един дебат“.

Конференцията трябваше да се проведе в Чили, но беше отменена от правителството заради седмици на граждански протести. Домакинството беше поето от Испания. Около 50 световни лидери участват на срещата. На преговорите ще присъстват 29 хиляди души.

Почти всяка държава в света е подписала и ратифицирала Парижкото споразумение за климата и съгласно условията на договора всички те ще трябва да поставят нови обещания за климата на масата преди края на 2020 г.

Срещата в Мадрид сигнализира началото на 12-месечни преговори, които ще достигнат своя връх в Глазгоу през ноември следващата година.

Не можем ли да използваме този глобален преход за силно ускоряване?

В предаването "Преди всички" Георги Стефанов, ръководител на климатичната програма в WWF - България, каза:

"Всички държави трябва да си обявят националните цели за намаляване на емисиите и догодина трябва да бъдат одобрени. В рамките на следващата година Протоколът от Киото спира и влиза в сила Парижкото споразумение. България не е лош пример, но политиците и бизнесът нямат желание за промени, това се случва по икономически и демографски причини. От една си намаляваме нещата по естествен път, от друга страна – не правим нищо".

По думите на Стефанов българската икономика е скромна по размер:

"И затова е много лесно да се преобърне концепцията на икономическото развитие в зелена посока. Там са всичките иновации, там са основните потоци от средства, там е големият интерес. Вместо да мислим да пазим едно или друго предприятие, можем да отворим широко възможностите на страната. Това ще позволи актуалност към младите хора и по-бързо наваксване на нашите икономически възможности напред... Въпросът, който стои, е, не можем ли да използваме този глобален преход за силно ускоряване".

Интервюто с Георги Стефанов можете да чуете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел атакува три пристанища и други цели в Йемен

Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната.  Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..

публикувано на 07.07.25 в 01:14
Вицепремиерът и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко.

Economist: Юлия Свириденко ще стане министър-председател на Украйна

Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко.  Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..

публикувано на 06.07.25 в 22:04

Русия затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове

"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..

публикувано на 06.07.25 в 21:53
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетридис

Гърция иска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск

Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..

публикувано на 06.07.25 в 21:33
Скот Бесънт

Финансовият министър на САЩ: Мъск трябва да стои далеч от политиката

Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..

публикувано на 06.07.25 в 21:15
Ози Озбърн

Ози Озбърн изнесе последния си концерт с "Блек Сабат", сбогувайки се с феновете в родния Бирмингам

Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам.  Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк".  С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..

публикувано на 06.07.25 в 19:46
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент дава брифинг в Белия дом, Вашингтон, САЩ, 29 април 2025

САЩ: Държавите, които не сключат търговски сделки с нас до 1 август могат да очакват завишени мита

Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент.  Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..

публикувано на 06.07.25 в 19:43