Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриват петицията, настояваща за промени в маршрута на автомагистрала "Струма"

| обновено на 03.12.19 в 10:03

Комисията по петициите в Европейския парламент реши да се закрие петиция на граждански сдружения, които настояваха да се промени маршрутът на автомагистрала „Струма“. Решението беше взето на базата на това, че има мнозинство на повечето членове на комисията, които се изказаха срещу промяната на трасето на магистралата. Строежът трябва да бъде съфинансиран от Европейската комисия.

В началото Димитър Василев, един от инициаторите на петицията, изложи опасенията на местните жители:

„Тези земи са изключително съществени за местните хора, тъй като тази земя е най-плодородната, която те имат. Всичко останало нагоре по хълмовете е смешно. Местните хора се питат защо по ниските хълмове наоколо не мине магистрала“.

Представителят от регионалната дирекция на Европейската комисия Аурелиу Сесилиу подчерта, че Комисията е изпратила писмо до българските власти, в което е изразила загриженост за нарушаване на биоразнообразието с проекта, като им е дала срок за отговор до 15 януари догодина.

Евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков изброи колко елемента се вземат предвид при отчитане на екологичното равновесие, но отбеляза какво липсва в този случай:
„Липсват хората. 235 души са загубили живота си за 9 години - по 27 на година, по 2 на месец. Не знам какво трябва да направим още, за да вземе тази магистрала да се построи“.

Новаков призова петицията да бъде затворена.

За БНР адвокат Грета Ганева, магистър по право на Европейския съюз, коментира:

"Това, че петицията е затворена, никак не означава, че въпросът, който е поставен от гражданите, е оставен на заден план. Напротив, според мен се дава ясно решение! По начало, историята, свързана с АМ „Струма“ е започнала много назад във времето - още през 2008 година е налице първоначално решение на българското правителство, с което е одобрило цялостния проект, като заедно с всички строителни книжа е одобрило и ОВОС за цялостния проект. Този първоначален проект е бил представен на ЕК и тя се е съгласила, че онзи проект е отговарял на изискванията на нашето национално законодателство. Също е направила проверка и за отговаряне на изискванията спрямо европейското право. На по-късен етап обаче - 19 октомври 2017 година – българското правителство решава да измени част от проекта - в частта около Кресна, източния коридор - като изменението е толкова съществено, че фактически представлява ново трасе. Това ново трасе отново попада върху територии, които са в обхвата на "Натура 2000". На всичкото отгоре, това трасе трябва да има нова ОВОС. Разбира се, тази оценка, както правилно казаха нашите евродепутати, е била атакувана пред Върховния административен съд и  жалбата е била отхвърлена. В последствие обаче се получават писма от ЕК, с които се подсказва, че оценката за ОВОС не съответства на проекта, който е представен. Получават се и следващи писма, от генерална дирекция „Градско и регионално развитие“ на Европейската комисия до Галина Василева - директор на Дирекция „Координация на програми и проекти“ в Министерството на транспорта, с които се сочи, че са налице проблеми, свързани и със седемте нови тунела….Имаме оценка за 5 тунела, но ние ще правим още два...“.

В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" тя уточни:

„Повечето от членовете на комисията, които са се изказали, са взели становище срещу промяната на трасето. Сиреч индиректно ни се казва, че ще бъде, евентуално, одобрено старото тресе – онова, което хората в петицията са искали“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12

Правителството отлага с една седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя предходното..

публикувано на 13.02.25 в 18:03
След нападението в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

Афганистанец с отказана молба за убежище, известен на полицията, е нападателят от Мюнхен

28 души бяха ранени при терористично нападение в Мюнхен - десет дни преди парламентарните избори в Германия и в навечерието на Международната конференция по сигурността с участието на над 60 световни лидери. Президентът Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността Афганистанец без право на закрила се вряза с автомобил в група..

публикувано на 13.02.25 в 17:48
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Ще има тематични мнозинства за регулаторите

Ще има тематични мнозинства за регулаторите. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Емилия Милчева. "Много е важно какви хора ще се заложат там за следващите години, през които ще има политически сътресения, кризи, смени на правителства и т.н, но тези хора ще останат. Затова са всички тези баталии. Срокът е много къс. Без никаква подготовка..

публикувано на 13.02.25 в 17:35

МВнР: Досега няма сигнали за пострадали българи при нападението в Мюнхен

Към настоящия момент не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента в Мюнхен, съобщиха за БНР от Министерството на външните работи. Автомобил се вряза в група пешеходци в Мюнхен Над 20 са пострадалите при нападението с кола в центъра на Мюнхен Шолц: Извършителят на атаката в Мюнхен да бъде наказан и депортиран..

публикувано на 13.02.25 в 17:15