Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска книжарница отваря врати във Виена

Първите рафтове в "Buchnica" са вече запълнени
Снимка: Фейсбук страница на книжарницата
На 6 декември във Виена ще отвори врати българската книжарница "Бухница" ("Buchnica"). Нейни създатели са Елица Бешкова - Николова и Анастас Николов. Елица помага и на децата във второто българското училище във Виена да изучават български език.

"Малко или много усетихме липсата на литература на български език, било то на български автори или пък на чуждестранни, на територията на Виена и, както процедираме ние до този момент, или са ни носили приятели, или ние сме си закупували по една чанта на връщане и сме си носили", разказа Анастас Николов в предаването "Хоризонт до обед".

Първите 300 книги са подредени на рафтовете в книжарницата. Има произведения на нови български автори и на класици, не са пропуснати и детските книги.

Книги в куфар

"Може би една от последните поръчки беше лично за мен с много детски книжки. В момента даже това, което ми идва и покрай първия сняг, който се опитва да завали тук, във Виена, е "Зимна приказка" на Валери Петров. И може би това ще е следващата книжка, която ще се опитам да чета с децата на следващите занятия", сподели Елица Николова.. 

"Иначе сме се опитали със сигурност да заредим доста български автори и дори се надяваме впоследствие да зареждаме и книги, които са на български автори и живеещи във Виена. Започваме да ги откриваме, те не са малко и се надяваме да присъстват на нашите рафтове", уточни Елица Бешкова - Николова.

Симбиоза на езиците

Името "Бухница" идва от думата buch, която на немски език означава книга и добавката "ница" от българската дума книжарница.

"Аз отскоро съм преподавател във второто българско училище. Март месец тази година отвори врати второ българско училище във Виена, което е показател именно за многото българи, които живеят тук и за тяхното желание децата им да не се откъсват от езика, от българските традиции и култура", обясни Елица Николова.

В събота ще се проведе четене на български приказки за най-малките читатели.

Клубни срещи

"Една от инициативите, които сме поели - ние установихме контакт с литературен клуб във Виена, група от хора, които пишат собствени разкази и ги представят помежду си и не само. Той е отворен и ние имаме голямо желание да стане част от нашето битие като организираме техните срещи, ежемесечни срещи в нашето място", допълни Анастас Николов. 

Първоначалните намерения на Елица Николова и Анастас Николов са да привлекат читателски интерес.

"И вече за след Нова година ще планираме покани с автори, много детски четения, детски приказки. Съответно се надяваме да присъстват наистина разказвачи и автори, които живеят тук и така да им да се даде простор и гласност на още едно място, където да представят своето творчество", изтъкна Елица Николова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23