Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Pure“ – сетивна провокация на визуалния артист Християн Бакалов

Снимка: Фейсбук

Само днес и утре в алтернативното пространство на Фабрика 126 до надлез „Надежда“ може да се види разширеният вариант на пърформанса „Pure“ на българския визуален артист Християн Бакалов, който живее в Брюксел.

От няколко години Бакалов представя различни варианти на своята трилогия, вдъхновена от концепцията на философа Барух Спиноза за вечност. Прави това в различни европейски театри и най-неочаквани пространства. След София той ще покаже своя пърформанс в Ню Йорк на 15 и 16 януари. Ще последват Сантяго и Хонг Конг.

Фабрика 126

Приключение със затворени очи. Визуално-тактилно предизвикателство. Тотално преживяване, в което се движат не само емоциите, но и тялото на зрителя. Пътешествие във времето и пространството с усещания, които не познаваш или не изпитваш често в публичното пространство на изложбена зала. „Pure“ е всичко това.

Музиката е половината от преживяването, без тази основа би било съвсем различно – обясни авторът Християн Бакалов в предаването „Хоризонт до обед“.

Относно вдъхновението – тезата на Спиноза за вечността, Бакалов разказа, че е искал да се потопи в темата за живота и смъртта.

Християн Бакалов

„Това беше тема, върху която исках да работя, но по начин абсолютно персонален – самият аз да се изправя срещу собствения си живот и собствената си смърт. Етиката на Спиноза винаги е била като моята библия и нямаше как да не отида в нея, нямаше друг път.“

В инсталацията могат да влизат по двама души едновременно, затова за участие се изисква предварително записване.

„В моя театър има много комфорт, но той е в това да почувстваш колко прекрасно, как може да те преобрази изкуството. Не само да го мечтаеш и да го измисляш във въображението си, но да го почувстваш реално, физически, тук и сега – че изкуството може да ме поведе някъде другаде. И това за мен е почти политически акт. Показва, че изкуството не е само това буржоазно изкуство, декоративно, което можем да отидем да го консумираме като развлечение или удоволствие. Изкуството може с удоволствието също да донесе едно сътресение, вътрешно, което да остави някаква следа“, посочи още Бакалов.

„Без да искам, по някакъв начин направих с „Pure“ дисекция на перформативното изкуство като машина, като система, която може да контролира“, признава още авторът. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09