Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци искат да използват преработената лавандула за тор

По сегашния регламент се изхвърлят тонове полезни растителни отпадъци

Снимка: БТА
Земеделци и собственици на дестилерии започват подписка срещу нормативна уредба от 2004 година на Министерството на околната среда и водите. Недоволството им е продиктувано от Наредба №2 за класификация на отпадъците, която в момента не позволява растителните остатъци от преработената лавандула да се използват като тор. Според тях това е остарял подход, който не отговаря на съвременното земеделие и по-специално на ситуацията с отглеждането на етерични култури и тяхната преработка. 

Само през последните четири години площите с лавандула в Добричко са се увеличили стократно и в момента са над 70 000 декара, дестилериите са около 100 и ако целият растителен остатък от преработката на лавандула бъде изхвърлен в депото, както гласи нормативната уредба, то ще се задръсти.

Депониране на растителните остатъци  

Според Наредба №2 за класификация на отпадъците на Министерството на околната среда и водите растителните остатъци от дестилериите трябва да бъдат депонирани на сметището. Така растениевъдите търпят двойни загуби - веднъж с отнемането на естествената възможност да подхранват почвата и втори път - с парите, които трябва да платят за транспорта и за депото в село Стожер. 

Първи за проблема алармират производителите от най-отдалечените от Стожер общини, на които се налага да извозват растителните остатъци в рамките на 60-70 километра в едната посока. Основните проблеми по думите на депутата и заместник-председател на комисията по земеделие в Народното събрание Йордан Апостолов, са два.

Скъпо и вредно извозване на остатъците

"Първо, че ние говорим за екология, а караме земеделските производители и в частност преработвателите и собствениците на дестилерии да возят в рамките на минимум 60-80 километра тези остатъци. Това са камиони, това са транспорт, това е натоварване на инфраструктурата, това са вредни емисии", коментира той.

Извозването излиза между 300 и 500 лева на курс, казва Апостолов. Този растителен остатък е изключително полезен за почвата, не трябва да се изхвърля, а да се използва за тор, смята той.

Обратно на нивата

Земеделският производител Ошнут Алиев е на същото мнение. "След като е доказано, че това не е вредно, още повече е доказано, че е полезно, няма никакъв смисъл да се правят едни излишни разходи, излишно да натоварваме депото, след като това нивата може да си го вземе обратно. По всички природни закони - откъдето е излязло, там се връща."

Технологът в дестилерия Таня Аптиева посочва, че по тези въпроси са работили в Университета по хранителни технологии в град Пловдив видни учени, които са дали своите анализ и препоръки.

Морално остарялата наредба

Наредба №2 е създадена през 2004 г. и третира всички етерично-маслени култури. Тя е морално остаряла, затова инициаторите на подписката искат от нея да отпаднат всички тревни суровини, които се дестилират. Към искането се присъединяват растениевъди от Шумен, Ямбол и Стара Загора. 

Проблемът ще бъде поставен за обсъждане в парламентарната комисия по земеделие следващата седмица, съобщи заместник-председателят й Йордан Апостолов.

"Ние инициираме такава подписка, допълнително ще обявим къде и по какъв начин ще се събират тези подписи, за да може да приключим в рамките на максимум месец, за да може в януари още да започнем промяна на наредбата, защото това ще бъде един сериозен процес и ние искаме за новия сезон всички тези хора да работят по правилата. Защото за момента всички са работили или на ръба на правилата или извън тях", заяви Йордан Апостолов

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Лидерът на

"Възраждане" внесе мотиви за промяна на законопроекта за доброволчеството

Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание.  Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Еди Рама

Албанският премиер: Всички наместници, назначени от общински кметове от управляващата партия да бъдат уволнени

Албанският премиер Еди Рама поиска всички кметски наместници, назначени от общински кметове от управляващата Социалистическа партия да бъдат уволнени до понеделник. Поводът е скандал с незаконни постройки в защитена зона - туристическото село Тет . БТА съобщава, че става въпрос за общо 340 администратори. Рама заяви, че правителството му..

публикувано на 12.07.25 в 11:03

8 отбора мерят сили в младежката игра "Преоткрий Берковица"

Младежка игра "Преоткрий Берковица" се провежда за първи път в Берковица. Участват 8 отбора с общо 25 състезатели. Голямата награда е 1000 лева Инициативата е насочена към младите хора и цели да ги ангажира с интерактивни и познавателни дейности, свързани с културата, историята и природата на Берковица. Организира се за първи път. Играта е..

публикувано на 12.07.25 в 11:00
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност

Премиерът Росен Желязков коментира получения от агенция "Scope Ratings" рейтинг от висок инвестиционен клас като "сериозен вот на доверие за българската държава, след решението да станем част от еврозоната. Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност, за по-добра бизнес среда и по-добър стандарт на..

публикувано на 12.07.25 в 10:53

За 6 месеца Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа 8 строежа и 2 производства

Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа осем опасни строежа и две производства за първото полугодие на годината. По сигнали и за трудови злополуки са направени 356 бързи проверки, което е близо два пъти повече в сравнение със същия период на миналата година. Установени са около 3800 нарушения на трудовото законодателство и на..

публикувано на 12.07.25 в 10:49

Европа в клещите на миграцията: Има ли работещо решение?

Среща на върха - в буквалния смисъл на думата - ще има идната седмица на връх Цугшпитце, в баварските Алпи. Там се очаква да се съберат лидерите на Германия, Франция, Полша, Австрия, Чехия, Дания, която в момента председателства Съвета на ЕС, и еврокомисарят по миграцията Магнус Брунер. Темата е борбата с нелегалните мигранти, които напират към..

публикувано на 12.07.25 в 10:48