Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци искат да използват преработената лавандула за тор

По сегашния регламент се изхвърлят тонове полезни растителни отпадъци

Снимка: БТА
Земеделци и собственици на дестилерии започват подписка срещу нормативна уредба от 2004 година на Министерството на околната среда и водите. Недоволството им е продиктувано от Наредба №2 за класификация на отпадъците, която в момента не позволява растителните остатъци от преработената лавандула да се използват като тор. Според тях това е остарял подход, който не отговаря на съвременното земеделие и по-специално на ситуацията с отглеждането на етерични култури и тяхната преработка. 

Само през последните четири години площите с лавандула в Добричко са се увеличили стократно и в момента са над 70 000 декара, дестилериите са около 100 и ако целият растителен остатък от преработката на лавандула бъде изхвърлен в депото, както гласи нормативната уредба, то ще се задръсти.

Депониране на растителните остатъци  

Според Наредба №2 за класификация на отпадъците на Министерството на околната среда и водите растителните остатъци от дестилериите трябва да бъдат депонирани на сметището. Така растениевъдите търпят двойни загуби - веднъж с отнемането на естествената възможност да подхранват почвата и втори път - с парите, които трябва да платят за транспорта и за депото в село Стожер. 

Първи за проблема алармират производителите от най-отдалечените от Стожер общини, на които се налага да извозват растителните остатъци в рамките на 60-70 километра в едната посока. Основните проблеми по думите на депутата и заместник-председател на комисията по земеделие в Народното събрание Йордан Апостолов, са два.

Скъпо и вредно извозване на остатъците

"Първо, че ние говорим за екология, а караме земеделските производители и в частност преработвателите и собствениците на дестилерии да возят в рамките на минимум 60-80 километра тези остатъци. Това са камиони, това са транспорт, това е натоварване на инфраструктурата, това са вредни емисии", коментира той.

Извозването излиза между 300 и 500 лева на курс, казва Апостолов. Този растителен остатък е изключително полезен за почвата, не трябва да се изхвърля, а да се използва за тор, смята той.

Обратно на нивата

Земеделският производител Ошнут Алиев е на същото мнение. "След като е доказано, че това не е вредно, още повече е доказано, че е полезно, няма никакъв смисъл да се правят едни излишни разходи, излишно да натоварваме депото, след като това нивата може да си го вземе обратно. По всички природни закони - откъдето е излязло, там се връща."

Технологът в дестилерия Таня Аптиева посочва, че по тези въпроси са работили в Университета по хранителни технологии в град Пловдив видни учени, които са дали своите анализ и препоръки.

Морално остарялата наредба

Наредба №2 е създадена през 2004 г. и третира всички етерично-маслени култури. Тя е морално остаряла, затова инициаторите на подписката искат от нея да отпаднат всички тревни суровини, които се дестилират. Към искането се присъединяват растениевъди от Шумен, Ямбол и Стара Загора. 

Проблемът ще бъде поставен за обсъждане в парламентарната комисия по земеделие следващата седмица, съобщи заместник-председателят й Йордан Апостолов.

"Ние инициираме такава подписка, допълнително ще обявим къде и по какъв начин ще се събират тези подписи, за да може да приключим в рамките на максимум месец, за да може в януари още да започнем промяна на наредбата, защото това ще бъде един сериозен процес и ние искаме за новия сезон всички тези хора да работят по правилата. Защото за момента всички са работили или на ръба на правилата или извън тях", заяви Йордан Апостолов

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16