Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три болници поемат работата на интензивното отделение в столичната педиатрия

Детска болница "Проф. д-р Иван Митев" в София
Снимка: Ани Петрова

Болница “Пирогов“ и Националната кардиологична болница се подготвят да поемат лечението на деца, след като интензивното отделение на Националната детска болница временно беше затворено.

До възстановяването на работата на отделението здравният министър определи три лечебни заведения – “Пирогов“, Кардиологичната и Александровска болница, които да поемат неговите задачи.

"Не е проблем за "Пирогов" да подпомогне интензивната грижа за децата, заяви професор Николай Габровски.

Като цяло административната страна на нещата са уточнени с МЗ, каза професор Габровски:

"По отношение на технологичното обезпечение, да, ще имаме нужда от малко допълнителна апаратура, тъй като ще доокомплектоваме допълнително легла, на които да посрещаме своите пациенти. Всичко това се осъществява в координация с детската болница, от която, разбира се, ние ще разчитаме, да получаваме подкрепа за някои специфични консултации в някои тясно специализирани области".

Пет допълнителни легла са  осигурени за педиатричното отделение в Националната кардиологична болница, за да се справят със ситуацията, посочи д-р Велимир Симов - началник на отделението:

"За съжаление, обаче, нито РЦЗ, нито Здравна каса реагираха на тази ситуация с цел да ни помогнат, ако имаме нужда. Колегите от "Пирогов" поемат част от клиничните пътеки, свързани със специалисти като ендокринолози, нефролози, другите пациенти ги приемаме ние. Тези, които са свързани с кардиологичните, острите дихателни проблеми, реанимационните пътеки".

Репортаж на Гергана Хрисчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Фрийдъм хаус" публикува годишен доклад за състоянието на демокрацията по света

Положението със свободата се е влошило през миналата година, а авторитаризмът се засилва. Това става ясно от публикувания днес годишен доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус", следяща състоянието на демокрацията по света. Това става с помощта на система - от нула до сто точки, т.е.  колкото повече точки има една държава,..

публикувано на 26.02.25 в 09:04

Израелски военни самолети нанесоха удари на сирийска територия

Палестинската групировка "Хамас" съобщи, че нейна делегация в египетската столица Кайро е постигнала споразумение с Израел по претърпялата застой първа фаза на влязлото в сила на 19-ти януари примирие в Ивицата Газа. Договорено е било незабавното освобождаване от израелски затвори на над 600 палестинци в замяна на телата на четирима..

публикувано на 26.02.25 в 08:46
Новият президент на Кипър Никос Христодулидис

Проект за мащабна данъчна реформа ще бъде представен в Кипър

В Кипър предстои увеличаване на необлагаемия доход, намаляване на данъчната тежест за бизнеса, въвеждането на зелени данъци. Това е част от предстоящата данъчна реформа, която ще бъде представена днес, съобщиха от финансовото министерство. Тя трябва да се реализира догодина. Предлаганите промени предвиждат цялостна данъчна реформа, която ще..

публикувано на 26.02.25 в 08:37

Петър Петров, "Възраждане": Никой не попита обикновените хора с референдум за еврото

Има ли притеснения сред българските граждани заради очакваното въвеждането на еврото? Велина Махлебашиева провери какви са настроенията в Габрово. Цялата анкета може да чуете в звуковия файл.  

публикувано на 26.02.25 в 08:30
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: ЦИК се опитва да прехвърли правомощия за машините

Машините за гласуване да получат законов статут на критична информационна инфраструктура, обвързана с националната сигурност. За това се настоява в доклад на ЦИК. "Тази теза на ЦИК не е нова. Темата е засегната не само в последния доклад за изборите, които проведохме през 2024 г. И през 2022 г., и през 2023 г. в докладите, които настоящият..

публикувано на 26.02.25 в 08:27

Три комисии в НС обсъждат проектобюджета на общественото осигуряване

В социалната комисия предстои обсъждане - съвместно с комисиите по бюджет и финанси и здравеопазване - на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година. Той предвижда от 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на 2024 година, да бъдат увеличени по т.нар. швейцарското правило с 8,6 на сто. В проекта е..

публикувано на 26.02.25 в 08:17

В Плевен започват проявите, посветени на Националния празник 3 март

Множество културни и спортни прояви , посветени на Националния празник 3 март, започват в Плевен.  Те са  организирани от Община Плевен и Регионалния военно-исторически музей. След близо 20-годишно прекъсване в Плевен отново ще има тържествена заря-проверка на 3 март, на пл. "Възраждане", която ще започне в 18.30 часа. Преди тържествената..

публикувано на 26.02.25 в 08:04