Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ю. Попов: Върви се към унифицирана глобална цена на въглеродните емисии

Юлиан Попов
Снимка: Ани Петрова

Зад тази метафора се крият конкретни мерки, които се изпълняват, за постигане на т.н. "климатична неутралност" през 2050 г.

Това каза за БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов по повод решението на евродепутатите да обявят извънредно положение за климата. Той е оптимист, че е възможно догодина да има и климатичен закон. Има много нови технологии, които пазарът приема и доста академични модели, които показват, че е възможно Европа да стане климатично неутрална до 2050 година:

„Това са амбициозни цели и за тези цели въпросът не е само да слагаме соларни панели или да санираме сградите. Става въпрос за цялостна технологична революция, но всички случаи - дълбока трансформация на икономиката. Eдин от проблемите на Европа е, че именно в тези технологии изостава много сериозно зад Китай и, в голяма степен, в някой сфери изостава зад Япония, САЩ… Така че картината е доста по-сложна от това просто да си спрем парното“.

Намаляването на необходимостта от въглеродните горива е дълъг процес, който започва доста по-отрано – след 1973-а година, след арабското петролно ембарго, изтъкна експертът в предаването "Събота 150" по "Хоризонт".

Необходимостта от повече инвестиции не бива да ни обезкуражава

„Това е шанс за икономиката на България да стане по–високотехнологична и шанс за икономиката на Европа да излезе от тази леко стагнирана икономика и да се развие, да промени много от нещата, включително и зависимостта си от вносни горива… Когато говорим за големи инвестиции, това е нещо, което и икономиките искат. Те искат да има големи инвестиции, търсят се добри проекти за голямо инвестиране. Това само ще раздвижи икономиката и е позитивно! Ние често правим тази грешка - да казваме „това ще струва много пари“. Чудесно е, ако са инвестиции. Лошо е, ако това са пари, които са хвърлени под формата на неоправдани субсидии, но най-големите субсидии са общо взето в сферата на фосилните горива, така че и в това отношение не би трябвало да имаме много големи притеснения“.

Попов коментара, че решението на ЕИБ - най-голямата кредитираща институция в света, да се оттегли от проекти, свързани с фосилните горива, ще има „имат голямо въздействие върху специфичните инвестиции точно в тази посока“:

„Много е вероягно и Европейската банка за възстановяване и развитие да я последва. Тя вече има политики, които са свързани с тези насоки и много частни банки, много частни институции, много частни големи компании също се ориентират в тази посока“.

Полша, Унгария и Чехия са единствените три страни, които до този момент не са подкрепили идеята за климатична неутралност на Европа до 2050, но според Попов е много възможно трите страни да се съгласят скоро.

Срещата в Мадрид и единния пазар на въглеродни емисии

„Много често привлича критиките на някои коментатори, че в Европа въглеродните емисии струват скъпо и това ще унищожи нашата въглищна индустрия… Реално в света има 50 въглеродни пазара, а европейският е един от тях. Въпросът е как да се обединят те. Създаването на един глобален пазар на въглеродни емисии ще бъде от основните механизми за намаляване на емисиите. На практика ще получим нещо като превръщане на въглеродните емисии в глобална валута. Също се говори за глобален въглероден данък - той е подобно нещо. МВФ лансира такава идея - до 2030 година да се въведе въглероден данък от 75 долара на тон емисии и това е посоката, в която се върви. Мадридската среща в момента изработва по-конкретни правила за това как да се върви в тази посока, за да може в следващите няколко години може да се стигне до една относително относително унифицирана глобална цена на въглеродните емисии 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Ръст на случаите на домашно насилие и в Габровска област

Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие – това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов „Нито една повече“ предстоят довечера в Габрово и Трявна.  В Габрово..

публикувано на 25.11.24 в 14:48

Д-р Николай Недев: Турция печели пациентите с отношението към тях и обслужването

Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..

публикувано на 25.11.24 в 14:34
Гергана Салабашева и семейство

Гергана Салабашева гост в рубриката "Америка- илюзии и релности"

Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта  понякога колона малки  патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не..

публикувано на 25.11.24 в 14:19
Калоян Павлов - областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР и Яна Вуковска - зам. областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР

Перник - начело по брой заповеди за защита от домашно насилие спрямо населението

Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..

публикувано на 25.11.24 в 14:07

СУ "Св. Климент Охридски" отбелязва патронния си празник

Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 14:05

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита за европейското бренди

ЕК заяви в понеделник, че официално е оспорила пред Световната търговска организация временните антидъмпингови мерки, наложени от Китай върху вноса на бренди от ЕС, предаде Ройтерс. Европейските комисия твърди, че антидъмпинговите мерки на Пекин са в противоречие с правилата на СТО, посочвайки, че Китай не е доказал, че "има някаква заплаха..

публикувано на 25.11.24 в 13:57

Студенти по туризъм от Виетнам ще могат да карат своите стажове у нас

Студенти по туризъм от Виетнам ще могат да провеждат своите студентски стажове в България като част от тяхната програма за обучение. Това стана ясно след като Българският съюз по балнеология и СПА туризъм подписа споразумение с един от най-престижните университети във Виетнам, който подготвя висококвалифицирани кадри в сферата на туризма...

публикувано на 25.11.24 в 13:42