През уикенда диригентът на Оркестъра за народа музика на Българското национално радио Димитър Христов и гъдуларят Пейо Пеев участваха в коледен концерт съвместно с Държавния оркестър "Гусларите на Русия".
Наред с произведенията на руски композитори като Чайковски и Георгий Свиридов, в лутеранската катедрала "Св. Петър и Павел" в центъра на Москва прозвуча и авторската музика на Димитър Христов под негово диригентство.
"Свирихме в страхотна катедрала, която събра хиляда души на този концерт. Освен нас като български участници имаше един прекрасен изпълнител на арменски дудук и един колега, който свиреше на орган", разказа Димитър Христов.
Авторските композиции на Димитър Христов са добре познати и обичани от руската публика, сподели диригентът на оркестъра "Гусларите на Русия" Максим Евтушенко.
"От много отдавна сме приятели с Димитър Христов и си сътрудничим. Често изпълняваме неговата музика, защото е много интересна, красива и мелодична и слушателите в Русия много я обичат. Идеята за концерта се роди спонтанно. Българската музика, написана от Христов, много подхожда на Коледната тема. Затова заедно с Фондация "Балкантон" решихме да поканим на фестивала "Пътят към Рождество" изпълнители от България. Свързахме се с тях и успяхме да ги поканим със съдействието на Българския културен институт в Москва", посочи Максим Евтушенко.
Руската публика е публика, за каквато може да мечтае всеки музикант, убеден е Димитър Христов.
"Всички зали са пълни. В Москва на вечер се случват стотици събития, да не казвам хиляди. Няма да броя колко са техните концертни зали, колко са киносалоните, въобще каква широка културна дейност се развива. Московската публика е много подготвена, тя е много добре запозната и е гладна, въпреки това пренасищане, тя е гладна и жадна за такива събития", допълни впечатленията си Димитър Христов.
Един от най-ярките и запомнящи се моменти по време на концерта бе виртуозното солово изпълнение на гъдуларя от Оркестъра за народна музика на БНР Пейо Пеев. Той свири за първи път с "Гусларите на Русия" и е впечатлен от структурата и възможностите на оркестъра.
"Всъщност ние много сме заимствали от тях. Първите ансамбли и оркестри, които се създават - те са направени по руски модел и ние знаем, че има такова нещо, но аз за първи път на живо виждам такъв състав, с много подобрения. Те имат брас секция, имат бас китара, имат два баяна, което значително увеличава възможностите, което всъщност ни дава идеи, че ние бихме могли да заимстваме от тях отново и да развием формата, който притежаваме", изтъкна Пейо Пеев.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..