През уикенда диригентът на Оркестъра за народа музика на Българското национално радио Димитър Христов и гъдуларят Пейо Пеев участваха в коледен концерт съвместно с Държавния оркестър "Гусларите на Русия".
Наред с произведенията на руски композитори като Чайковски и Георгий Свиридов, в лутеранската катедрала "Св. Петър и Павел" в центъра на Москва прозвуча и авторската музика на Димитър Христов под негово диригентство.
"Свирихме в страхотна катедрала, която събра хиляда души на този концерт. Освен нас като български участници имаше един прекрасен изпълнител на арменски дудук и един колега, който свиреше на орган", разказа Димитър Христов.
Авторските композиции на Димитър Христов са добре познати и обичани от руската публика, сподели диригентът на оркестъра "Гусларите на Русия" Максим Евтушенко.
"От много отдавна сме приятели с Димитър Христов и си сътрудничим. Често изпълняваме неговата музика, защото е много интересна, красива и мелодична и слушателите в Русия много я обичат. Идеята за концерта се роди спонтанно. Българската музика, написана от Христов, много подхожда на Коледната тема. Затова заедно с Фондация "Балкантон" решихме да поканим на фестивала "Пътят към Рождество" изпълнители от България. Свързахме се с тях и успяхме да ги поканим със съдействието на Българския културен институт в Москва", посочи Максим Евтушенко.
Руската публика е публика, за каквато може да мечтае всеки музикант, убеден е Димитър Христов.
"Всички зали са пълни. В Москва на вечер се случват стотици събития, да не казвам хиляди. Няма да броя колко са техните концертни зали, колко са киносалоните, въобще каква широка културна дейност се развива. Московската публика е много подготвена, тя е много добре запозната и е гладна, въпреки това пренасищане, тя е гладна и жадна за такива събития", допълни впечатленията си Димитър Христов.
Един от най-ярките и запомнящи се моменти по време на концерта бе виртуозното солово изпълнение на гъдуларя от Оркестъра за народна музика на БНР Пейо Пеев. Той свири за първи път с "Гусларите на Русия" и е впечатлен от структурата и възможностите на оркестъра.
"Всъщност ние много сме заимствали от тях. Първите ансамбли и оркестри, които се създават - те са направени по руски модел и ние знаем, че има такова нещо, но аз за първи път на живо виждам такъв състав, с много подобрения. Те имат брас секция, имат бас китара, имат два баяна, което значително увеличава възможностите, което всъщност ни дава идеи, че ние бихме могли да заимстваме от тях отново и да развием формата, който притежаваме", изтъкна Пейо Пеев.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..